Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дали противоковидните хапчета ще елиминират необходимостта от локдаун

Снимка: Ройтерс

Две новини от миналата седмица ни карат да вярваме, че ще пречупим пандемията скоро. Първо, агенцията по лекарствата във Великобритания (MHRA) одобри ограничено прилагане на molnupiravir - противогрипното лекарство на "Merck", което се оказа силно ефективно в предотвратяването на тежки усложнения от ковид-19. Само ден по-късно, на 5 ноември, "Pfizer" обявиха, че тяхното хапче paxlovid намалява с 89 процента риска от хоспитализация и смърт при по-уязвими пациенти. Изпълнителният директор на компанията, Албърт Бурла, обяви, че лекарството-кандидат "променя правилата на играта" като елиминира до 9 от 10 възможни приема в болница. Ако, разбира се, регулаторните органи потвърдят, че е ефективно и безопасно.

Вчера от българското здравно министерство и агенцията по лекарствата съобщиха, че очакват в началото или средата на декември първа доставка на таблетки molnupiravir - стига европейският Комитет по лекарствените продукти за хуманна употреба да се произнесе положително за него. Тепърва министерството ще определя критериите, по които таблетките ще се предписват.

Според Наташа Лодър - редактор на списание "Economist" за здравна политика, противоковидните хапчета могат да променят съвсем скоро и коренно подхода ни към пандемията.

Госпожо Лодър, ще помогнат ли антиковидните таблетки за неутрализиране на скептицизма по отношение на ваксините?

"Някои се опасяват, че таблетките срещу Covid-19 всъщност ще насърчат тези, които се колебаят, да не се ваксинират, защото ще им внушат, че таблетките ще ги спасят.

Със сигурност тези лекарства ще играят важна роля за спасяване на човешки живот. Но нека сме наясно - ваксината е вашата първа отбранителна линия. Затова бих препоръчала на колебаещите се да се ваксинират по-бързо. Хапчетата още не са стигнали до нас, но когато стигнат, ще имаме вече две линии на защита".

А негативните последици от ваксинния скептицизъм - повишената смъртност, претоварените болници, затварянето на училища и бизнеси, протестите срещу затварянето? Ще помогнат ли хапчетата срещу всичко това, ако наистина намалят броя на тежко болните и, съответно, товара върху болниците?

"Трябва да изчакаме да видим какво ще се случи в реалния свят. Резултатите от изследванията са въодушевяващи. Но не бива да забравяме, че това, което се случва при клиничните тестове, не винаги се случва извън клиниките. Може да се окаже, че болните са твърде болни, че имат други заболявания, че терапията ще закъснее. Не бива да гледаме на хапчето като на магическа пръчка.

В клиничните изследвания обаче тези лекарства се представиха фантастично. При оптимални условия, ако ги дадеш на хората скоро след като проявят симптоми, въздействието им е много добро - както на лекарството на "Пфайзър", така и на лекарството на "Мерк". Дали ще елиминират нуждата от затваряне, от локдаун - да се надяваме, че така ще стане. Да се надяваме, че хапчетата ще предотвратят усложненията вследствие от заразяване.

Ваксината бе първата възможност да прекъснем връзката между заболяването и усложненията. Досега имахме и други медикаменти. Но нямахме нещо, което просто да дадем масово на хората, за да предотвратим приемането им в болница. Вече го имаме. Това наистина ще преобрази начина, по който се справяме с този вирус".

Сега тежкоболните разчитат на интравенозни лекарства. Антивирусните хапчета са много по-лесни за приемане. Ако те наистина могат да притъпят развитието на заболяването, въпросът е кога ще са достъпни за хората?

"За лекарството на "Пфайзър" ще е нужно малко повече време, докато стане по-широко достъпно. Компанията оповести резултатите съвсем наскоро. Очаква се да произведе хапчета за едва 180 хиляди курса на лечение до края на тази година. Така че ще трябва да почакаме до следващата година, докато стане широкодостъпно. Важно условие е дали лекарството ще бъде одобрено от регулаторите, а това не е сигурно, че ще стане - те наистина трябва да го проверят.

Хапчето на "Мерк" също трябва да премине през проверката на регулаторните органи, но регулаторът във Великобритания вече го одобри (за по-възрастните хора и други рискови групи). Затова има надежда, че и регулаторите в Европа, САЩ и други страни също ще го одобрят.

Другата добра новина при "Мерк", е че тази компания е планирала да произведе големи количества от своето лекарство срещу Covid - 10 милиона дози през тази и двойно повече през следващата година. Освен това "Мерк" сключиха много щедри споразумения за лицензиране с компании в Индия. Условията за лицензиране ще позволят на много страни да произвеждат това лекарство. Така че то ще бъде много широко разпространено през следващата година и това наистина ще ограничи проблемите, причинявани от този вирус".

Съединените щати и Великобритания вече са поръчали значителни количества от двата вида хапчета. Европейският съюз пък е в конфиденциални преговори с "Пфайзър" и "Мерк". Ще се получи ли същото, както при ваксините срещу Covid - ограничени количества, изкупени от богатите държави с тежки здравни и социални последици за по-бедните?

"По отношение на дистрибуцията на лекарството съм оптимист. Понеже "Мерк" взе мерки то да е достъпно и за страни с ниски и средни доходи. Затова мисля, че няма да се стигне до изкупуване на тези лекарства от по-платежоспособните, както бе при ваксините. Ще има известна тенденция в това отношение, но вижте кои страни си купиха или поръчаха лекарството на Мерк - да, сред тях са Австралия и Обединеното кралство, но също така и Индонезия, Филипините и много други страни със средни доходи, които също са на път да си осигурят от лекарството".

Цената на антиковидните перорални лекарства не е официално потвърдена, но според някои признаци е доста висока.

"Всъщност, необичайно е, но ще кажа, че цената едва ли ще е проблем. Защото двете компании се ангажираха да определят цените си според възможностите на купувачите. Ако става дума за богата страна като Великобритания, тя вероятно ще плати 700 долара за курс на лечение. Звучи скъпо, но си струва ако наистина предотврати болнично лечение, да не говорим и смъртен случай. По-бедните страни със сигурност ще плащат по-малко. А в случая с лекарството на "Мерк" - когато започнат да правят генерици, те могат да струват 10 или 20 долара за курс на лечение, а може и по-евтино. Намерението на производителите е през следващата година всеки да има това лекарство на цена, която може да си позволи.

Евентуална цена от 700 долара може да стане проблем, ако се наложи да комбинираме терапиите. Очаква се с годините вирусът да стане резистентен към новото лекарство, както се случи с HIV. Ако това се случи и при Covid, може да се наложи да комбинираме лекарствата и това ще оскъпи лечението".

При това положение може да се предположи, че колкото повече антиковидни лекарства се появят на пазара, толкова по-голяма ще е конкуренцията между производителите и толкова по-достъпни ще са за купувачите. Но за разработването на такова лекарство са нужни години. На "Пфайзър" бяха нужни 20 месеца от началото на пандемията. 

"Фармацевтичните компании, които разработват антивирусни лекарства, са доста. Така че можем да сме оптимисти".

Интервюто на Добрин Йотов с Наташа Лодър в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 100 души се включиха в протеста срещу полицейското насилие в Казанлък

Над 100 души се включиха в протеста срещу полицейското насилие в Казанлък като затвориха за кратко тази вечер централния булевард. Те преминаха в мълчалив поход до районното управление в града. Причината за протеста е смъртта на 47-годишния Даниел Кискинов, който в края на февруари почина след като бе арестуван по сигнал за кражба. Според..

публикувано на 07.04.25 в 22:32

Огнян Бранков и Генка Петрова-Ташкова бяха отличени с почетния знак “Асклепий" на МУ в София

Проф. д-р Огнян Бранков от Катедрата по хирургия на Медицинския факултет на Медицинския университет (МУ) в София и проф. Генка Петрова-Ташкова от Фармацевтичния факултет бяха отличени с почетния знак “Асклепий" на университет за принос в развитието на българската медицина през изминалата година. На Международния ден на здравето, 7 април,..

публикувано на 07.04.25 в 22:29
Володимир Зеленски

Зеленски призна за пръв път за присъствието на украински войски в руската в Белгородска област

Президентът на Украйна Володимир Зеленски призна изрично за първи път, че украински войски присъстват в руската област Белгород, за да защитят украинските градове близо до границата, предаде Ройтерс. В редовното си нощно видеообръщение Зеленски каза, че върховният главнокомандващ генерал Олександър Сирскик е представил доклад "за фронтовата..

публикувано на 07.04.25 в 21:45

Столичната община започва от утре ремонт на бул. "Ал. Стамболийски"

Столичната община започва от утре ремонт на бул. "Ал. Стамболийски". Първият етап ще е в участъка между ул. "Западна" и бул. "Константин Величков". От общината информират, че ще бъдат реконструирани общо 3400 м единичен коловоз на трамваен релсов път, както и пътни платна, и тротоарите по бул. "Александър Стамболийски". Предвижда се след..

публикувано на 07.04.25 в 20:45

Двама арестувани в София след открити хиляди вейпове с наркотично вещество и пълнители за тях

Двама души са арестувани, сред като полицията в София откри хиляди вейпове с наркотично вещество и пълнители за тях. Операцията е съвместна на отдел Икономическа полиция към СДВР и Първо Районно полицейско управление. При претърсване на адрес в столичния "Овча купел" са открити сериозни количества вейпове и пълнители с наркотични вещества...

публикувано на 07.04.25 в 20:32
Държавен фонд

84 млн. лева ще получат през 2025 г. свиневъдите и птицевъдите по схемите за хуманно отношение

84 млн. лева ще получат през 2025 г. свиневъдите и птицевъдите по схемите за хуманно отношение, реши на свое заседание Управителният съвет на Държавен фонд "Земеделие". Парите са за   доброволно поети ангажименти за хуманно отношение и са разпределени поравно между двете схеми. Схемата на държавна помощ за реализирането на..

публикувано на 07.04.25 в 20:15

Министерството на правосъдието подготвя законови промени срещу забавянето на делата за катастрофи

Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане пакет от предложения за законови промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия. Пакетът включва предложения за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, в Закона за съдебната власт и в Наредбата за вещите лица - за затягане на режима за вещите лица по..

публикувано на 07.04.25 в 19:25