Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поетът Николай Милчев: Цялата кампания е моноспектакъл, репетиция пред огледалото

Изборът - думата имат хората на духа

Учителят Цветана Милчева: Искам да припозная в избраните собствената си представа за добро и зло, за морално

Снимка: Ани Петрова

„Изборът винаги е личен. Изборът е лична оферта – аз избирам това, защото ми харесва, защото това е моят живот, защото искам по пътя ми децата ми да се връщат. Властта горе и властта долу би трябвало да означава еднаква отговорност“, коментира пред БНР преподавателят по български език и литература Цветана Милчева.

„Не мога да се спася от едно усещане – много числа, а по-малко психология. Разбрах колко важно нещо се е пропуснало и не го казваме – непрекъснато се набива в мисълта на хората, в съзнанието, че избираме личности, ама тези личности се избират от личности, от човешки същества, и може би е време да се обърне обратно представата. Този, който ще бъде избиран, трябва да избира психологията, да се докосне до нея и да внимава, защото за да направиш своя избор и да пуснеш бюлетина, ти трябва да бъдеш лично мотивиран, да имаш защо да го направиш и лично, освен заради идеите. Ти трябва да бъдеш „пипнат“ по сърцето лично, защото ти си личността в този момент, в този ден. Ти не си двете сгънати листчета“, изтъкна поетът и също дългогодишен преподавател Николай Милчев.

Цветана Милчева    Снимка: Ани Петрова

Искам да не ме е срам за избора, който правя, подчерта Цветана Милчева в предаването „Преди всички“.

„Аз си давам сметка, че вече не очаквам, а искам. Искам в парламента да влязат хора заради себе си, не заради зависимости, не заради финансови уговорки, не заради шейхове, падишаси, подземни светове, надгорни светове. Искам тези хора, които влязат, да представляват себе си и да мога аз да припозная в тях собствената си представа за добро и зло, за морално. За да мога да избирам не по-малкото зло и не напук, а да го припозная собственото това докосване като мой избор.“

Късопаметството, забравата е много удобно качество на нашата памет – като самосъхранение, обаче и като израз на недоверието, че когато си отворим устата да потърсим сметка, няма кой да чуе и няма как да се задвижи механизмът, който да осъществи нашето недоволство, допълни Милчева.

По думите ѝ „ние разполагаме с един-единствен механизъм и това е вотът, към настоящия момент.“

Николай Милчев    Снимка: Ани Петрова

Според Николай Милчев отказът да се гласува се дължи на горчив опит.

„Защото не се държи сметка, паметта се скъсва и помненето се скъсва точно там, където се разбира, че не може да им се държи сметка.“

След изборите хората искат да видят принципна договорка, новост, усилие и резултат, смята Милчев, който апелира:

„Стига с тия мрачни, измъчени физиономии! Стига с тези преговори, при които се договаря личната съдба на ръководителите.“

Да не гласуваш на избори също е избор, посочи Цветана Милчева. Според нея този избор вероятно е свидетелство за отчуждението на човека от държавата и за политическата нечистоплътност.

„Отказът да правим избори е отчуждаване от нас самите.“

Избор днес означава да сме готови да понесем последиците, допълни тя.

Прекрасна рима на думата избори е извор, смята Николай Милчев.

Ако човек приеме избора си като извор, от който да утоли жаждата си, да е доволен и да живее – от това по-хубаво няма.“

В предаването „Преди всички“ Милчев изтъкна, че предизборната кампания е приличала на моноспектакли.

„Освен онази мисъл, че като не влизаш в дебат, си по-силен, тя изразява едно откъсване на политиците и един синдром – аз го наричам синдрома на огледалото. Имам чувството, че цялата кампания е репетиция пред огледалото: виждаш себе си в огледалото и говориш. Ние даже не сме на зрители в ролята, а на очакващи да започне представлението. Ние присъстваме на генерална репетиция.“

Николай Милчев си обяснява това със конкретика, защото дебатът означава конкретика.

Двете мнения в детайли чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20