По последни данни България е единствената сред общо 27 държави, която за 2020 г. докладва увеличаване на консумацията на антибиотици в доболничната помощ. Всички останали за първи път от 15 години насам докладват обратното, поясни доц. Иванов.
Според него както на болнично, така и на извънболнично ниво трябва да стане ясно, че „не може повече да продължава по този начин“.
Най-тревожното е, че у нас увеличената консумация на антибиотици е драстична – от порядъка на 15-20%, подчерта Иван Иванов в предаването „Преди всички“.
Той припомни как в началото на здравната криза миналата година са се появили информации, че определена група антибиотици има въздействие върху коронавируса.
„Паниката, може би неразбирането от страна на общопрактикуващите лекари доведе до масово изписване на тази група антибиотици. При нужда или не, със симптоми или без, без никакви придружаващи микробиологични изследвания и индикации за бактериални усложнения.“
Прекомерната употреба на антибиотици през 2020-а и 2021 г. ще доведе до много неприятни резултати, прогнозира специалистът.
По думите му специално азитромицинът е сред малкото антибиотици, които са много подходящи за лечение на бактериални инфекции при деца, но той е сред антибиотиците, към които много лесно се придобива резистентност.
При резистентност намаляват възможностите за терапия на пневмония при децата, уточни доц. Иванов.
Почти всички терапевтични режими на язвената болест също включват този антибиотик.
„Вече има около 25% резистентност в България и това допълнително ще усложни терапията на язвената болест.“
Без антибиотиците не можем да си представим половината от манипулациите в съвременната медицина, изтъкна доц. Иван Иванов.
Той алармира, че у нас има тенденция в болниците да се използват неработещи антибиотици с почти 100-процентова резистентност, само защото са прекалено евтини.
Доц. Иванов даде пример с Дания, където през последните години употребата на антибиотици е намаляла почти три пъти. В Европа и САЩ мерките са изключително строги, изтъкна той.
„Единствено в България, не знам поради каква причина – поради неразбиране, поради лобистки интереси на фармацевтични компании в извънболничната помощ употребата е драстично увеличена и нараства с всяка година.“
Антибиограмата не е скъпа, но лесният начин да се снабдиш с антибиотик в нашите аптеки е сред факторите за прекомерната употреба, смята експертът. По думите му джипитата при налична клинична картина директно изписват антибиотик.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..