Специализираната прокуратура внесе в Специализирания наказателен съд обвинителен акт срещу бившия директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ Цветелина Кънева, срещу - юрисконсулт в дирекцията Димитър Бенин и срещу двама общински съветници от Пловдив.
В схемата са замесени общинските съветници от „Марица“ Георги Какалов и от община „Пловдив“ Стефан Послийски.
Четиримата са обвинени в длъжностни престъпления и получаване на подкупи от май 2018 до февруари 2020 г. от неизрядни стопани в региона, собственици на птицеферми.
През 2017 г. двамата общински съветници регистрирали с подставено лице дружество за хидропроучвания и узаконяване на сондажи и водовземания. От Басейнова дирекция насочвали фермерите да ползват услугите на въпросното дружество, като в противен случай дирекцията организирала проверки и налагала санкции за допуснати от тях нарушения.
След създаването на дружеството двамата съветници започнали да внедряват свои хора в Басейнова дирекция и поискали от тогавашния директор да се отчита пред тях с 10 000 лева месечно. След категоричния му отказ, те намерили начин да го злепоставят пред министъра на околната среда и той впоследствие бил уволнен. Така на неговия пост била назначена обвиняемата сега Цветелина Кънева.
Новото ръководство на дирекцията назначило проверка на 30 ферми за птици в региона, която установила, че много от тях ползват неузаконени водоизточници. Част от собствениците били насочвани за решаване на проблема към въпросното дружество на престъпната група, където от тях било искано да платят 5000 горница за узаконяването.
Други собственици били уговаряни да платят еднократна „такса спокойствие“ в същия размер, за да продължат да работят безпрепятствено. По отношение на фермите, които склонили да платят, проверките на дейността им били незабавно прекратявани.
Ако обвиненията срещу Кънева, Бенин, Какалов и Послийски се докажат, ги очаква присъда до 6 години затвор.
Всички с пенсии до линията на бедност от 638 лева да получат добавки от 100 лева за април. Това предвижда внесено от депутати от "Възраждане" предложение за промени в гласувания на първо четене бюджет на държавното обществено осигуряване за 2025 година. Вносителите посочват, че за Великденските добавки ще са нужни 60 милиона лева, и предлагат те да..
82 години от спасяването на българските евреи от Холокоста беше отбелязана в Дупница - града, известен с етническата си толерантност. Пред паметника на един от преките участници в събитията през март 1943 година Димитър Икономов в Градската градина беше организарано поклонение и бяха поднeсени венци и цветя. Преди това беше открита..
С венец и цветя пред паметната плоча на жертвите на Холокоста в Русе бе почетена годишнината от спасяването на българските евреи. Председателят на СДС Румен Христов и членове на русенската организация на партията почетоха 82-ата годишнина от спасяването на българските евреи. "Виждаме как едно обединение между интелектуалци, между политици и..
Президентът Румен Радев призова Европа да работи заедно със САЩ за прекратяване на войната в Украйна. На пресконференция с черногорския си колега Радев коментира как геополитическата динамика през последните седмици се отразява на националните стратегии за отбрана и сигурност в рамките на НАТО. Президентът: България ще продължи да..
Стратегическото партньорство между България и САЩ беше във фокуса на разговора на министър-председателя Росен Желязков със Сюзън Фалатко, временно управляваща посолството на САЩ в България, съобщи правителствената пресслужба. Двамата са обсъдили възможностите за развитие на двустранните отношения с акцент върху сферите енергетика, отбрана, високи..
Община Трявна обяви националния литературен конкурс на името на Петко и Пенчо Славейкови. Ежегодната надпревара за лирично стихотворение е насочена към български и чуждестранни автори. Литературният конкурс е основна проява в рамките на най-значимото културно събитие в Трявна – националните чествания, посветени на баща и син Славейкови, които са..
България ще продължи да подкрепя европейската интеграция на Черна гора, потвърди президентът Румен Радев след разговор в София с черногорския си колега Яков Милатович. Според Радев поведението на Подгорица трябва да бъде пример за всички държави, които се стремят към членство в ЕС: "Ръководството на Черна гора не бяга от реформите. Черна гора..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..
Нападателят на дежурните метеоролози на станцията на връх Мургаш е 32-годишен мъж. Той е задържан за 72 часа , съобщиха от СДВР за..