Норвежката цигуларка Вилде Франг ще свири за първи път на българска сцена във вечер с музика на Лудвиг ван Бетовен в зала "България" - ще прозвучат Концерт за цигулка и оркестър в Ре мажор и Симфония №7. На пулта пред Софийската филхармония ще застане отново световноизвестният цигулар Юлиан Рахлин, който се утвърждава все повече и като диригент.
Събитието на 21 ноември е с начало 19 часа, а от ръководството на Софийската филхармония призовават желаещите да го посетят да си подсигурят предварително валиден зелен сертификат, защото мобилна лаборатория пред залата днес няма да има.
Вилде Франг е една от ярките фигури на световната сцена в момента. 35-годишната норвежка израства в музикантско семейство, затова не е изненада, че свири от 4-годишна. Съдбата я среща с легендарни партньори - през 1998 г. цигуларката Ане-Софи Мутер става неин ментор, а когато е на 12, диригентът Марис Янсонс я избира за солистка в последния му концерт като шеф-диригент на Филхармонията на Осло. Това й отваря много врати.
Сега Вилде Франг е сред най-търсените цигулари на световната сцена и предпочитан партньор за камерни ансамбли - свири с музиканти от класата на Марта Аргерич, Рено и Гутие Капюсон, Юри Башмет, Николас Алтщед и мн. др. Всички нейни албуми като ексклузивен артист на Warner Classics й носят престижни награди като ЕCHO Classic, Classic BRIT, Diapason d'or, BBC Music Magazine Award и Gramophone.
В ексклузивно интервю цигуларката сподели, че издаването на новия й запис на Цигулковия концерт от Бетовен е било отложено заради пандемията от коронавирус, но пък тя често свири този шедьовър на сцена - в София пристигна след две изпълнения в Стокхолм, предстои й и европейско турне с Бременската камерна филхармония и диригента Пааво Ярви.
"Юлиан Рахлин е един от големите ми герои - спомням си, когато бях много малка, той беше вундеркинд, който пътуваше навсякъде, а аз ходех да го слушам и след това го чаках зад кулисите за автограф. По-късно от мой идол той се превърна в приятелски настроен колега, който е изключително щедър и носи прекрасна енергия. Той има добро сърце и е истинска радост да музицираш с такъв човек!", каза гостенката от Норвегия, която ще чуем в зала "България" с нейната цигулка "Гуарнери дел Джезу" от 1734 г.
Цялото интервю с Вилде Франг можете да чуете в предаването "Алегро виваче" на 23 ноември след новините в 21 часа по програма "Хоризонт".
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..