„Ние две години се убеждаваме колко е ценна ваксината, как трябва да правим кампании и т.н. Резултатът е 26%. Затова трябва сериозно да се седне на масата и да се помисли какви трябва да бъдат мерките, насочени към опазване на физическата цялост на държавата.“
Младенов посочи, че новите управляващи следва да предприемат „непопулярни, но премерени и неагресивни мерки“.
„Да се балансира между тоягата и моркова. Има групи, които трябва задължително да бъдат вкарани във ваксинирането.“
Математици, политици – кой ли не лекува Covid в България, всички разбират от Covid, коментира проф. Николай Младенов в предаването „Преди всички“.
„Без да се реши медицинският проблем, няма да има икономика“, изтъкна той.
Според Младенов „отношението на населението към самото заболяване е неправилно разбрано, негативно и на моменти лековато“.
„Никой не си зададе въпроса, че изхождайки от естествения подбор на Чарлз Дарвинq умират най-беззащитните, най-болните и най-неможещите да се защитят. Ние като общество не направихме нищо именно за тази категория хора. В огъня на пандемията изгоряха основно възрастните хора, нашите майки и бащи.“
Медицинската практика не се промени кой знае колко за две години – както от логистична, така и от интелектуална гледна точка, отчита медикът.
„Има някакво смекчаване на удара, но считам, че този удар е повече природен, отколкото човешки и интелектуален. Смекчаването на този удар“, отбеляза проф. Младенов относно тенденцията за спад в броя на случаите на новозаразени с коронавирус.
„Има една популация, които са ваксинирани. Има една популация, които поради своето отношение към ситуацията се разболяват и една част от тях загиват. Има една популация, която се разболява и която преживява. И остава една популация, незнайно колко, която нито се е разболяла, нито се е ваксинирала. От само себе си тази популация ще става все по-малко и по-малко. В един момент ще се окажем две групи – едните ваксинирани, другите преболедували.“
Според проф. Младенов част от хората с положителен антигенен тест или се крият, или не отиват на лекар навреме.
При започнало разрушаване на белия дроб пациенти идват с 40-50-60 сатурация на фона на придружаващи заболявания, допълни анестезиологът.
„Ваксинирани пациенти загиват. (…) Безспорно има и пациенти, които загиват с Covid, които са ваксинирани“, поясни още проф. Николай Младенов и допълни, че както с противогрипната ваксина, така и в случая, колкото повече придружаващи заболявания има един пациент, толкова повече той е защитен при съответната ваксина.
„От ескалирането, усложненията на неговите заболявания.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..