Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Феноменалният млад пианист Гиорги Гигашвили пристига в София по покана на Радиооркестъра

Гиорги Гигашвили

На 26 ноември на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" ще солира 21-годишният грузински пианист Гиорги Гигашвили. Диригент ще бъде маестро Георги Димитров, за когото това е поредното отлагане на премиерното за България изпълнение на ораторията „Христос на Маслиновата планина“ от Бетовен заради ограничителните мерки. В програмата вместо нея ще прозвучат Концерт за пиано и оркестър №20 от Моцарт и Симфония №6 от Шуберт.

Георги Гигашвили е във фокуса на вниманието напоследък, особено на хората, които обичат да следят големите международни конкурси - той в повечето от случаите е сред наградените, често получава и приза на публиката. За отбелязване е третата награда на конкурса „Бузони“ в Болцано, Италия, в изданието през 2019 г., когато победител беше нашия сънародник Емануил Иванов. Има първите награди на конкурса във Виго, Испания, и на клавирната олимпиада в Бад Кисинген, Германия. Вече го определят като феноменален пианист.

Благодарение на българската пианистка Белина Костадинова от фондацията, която организира конкурса „Геза Анда“ в Цюрих, можем да се запознаем с Гиорги Гигашвили преди първото му гостуване на българска сцена.  

"Започнах да свиря на пиано, когато бях на 6. Майка ми беше учителка по пиано в детска градина, а леля ми преподаваше в едно от музикалните училища в Тбилиси. Така че класическата музика има традиции в моето семейство. Но въпреки това аз не мислех да се задълбочавам. Чак когато станах на 12, започнах да приемам пианото и музиката насериозно. Започнах да се упражнявам, и ето ме сега – на 21 години, моята професия е класически пианист. 

Беше много трудно – и физически, но и ментално. Защото в Грузия има чудесни музикални училища, но няма достатъчно възможности за развитие на един успешен концертен пианист. Така че ни се налага да заминем в чужбина, за да продължим обучението и кариерата си. Но аз съм един от най-големите късметлии сред грузинските пианисти, защото имах прекрасен учител в Тбилиси – проф. Реваз Тавадзе. Той ме учеше на всичко – не само за музиката, но и за философията в музиката, за нейното естество и изобщо – за всичко. Изключително съм му благодарен и задължен!

Сега съм в Швейцария. Тук е много лесно да се готвиш за кариера в класическата музика, защото на всеки ъгъл, във всеки град е пълно с музика. А също така важен за мен е моят нов преподавател – изключителен пианист и изключителен човек – Нелсон Гьорнер. Чувствам се много комфортно с него и обичам да се уча от опита му. Смятам, че това ще продължи много, много години, защото за мен е удоволствие. Чудесно е да откриеш учителя, с когото да си паснете."

За конкурсите, амбициите и съдбовната среща с легендарната Марта Аргерич, която от негов идол се превръща в ментор, Гиорги Гигашвили разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детелина Стефанова е едно голямо сърце

Да, тя наистина е само сърце, не единствено в поезията, но и като човек. Ама то, какъвто си като човек, това личи и в поезията. За първи път я каня в предаването и съм улучила десятката. Толкова интересна поетеса рядко се среща. Родена в Добрич, живее и работи в Ямбол като учителка в детска градина, каквото е и образованието й. И пише..

публикувано на 27.10.24 в 21:48

Новият сезон на "Софийски солисти" впечатлява със стилово разнообразие и звездни солисти

На 28 октомври от 19:00 часа в зала „България“ камерният ансамбъл „Софийски солисти“ и диригентът Константин Добройков ще представят „Легенда за Милчо“ - музикално пътешествие с музиката на незабравимия Милчо Левиев и почит към него пет години след като си отиде от света.  Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил..

публикувано на 27.10.24 в 00:24

"Тайният оркестър" и Георги Черкин - на турне с "Галактическа фантазия"

След впечатляващо начало на 28 септември в Пловдив продължава музикалното турне из България на "Тайния оркестър" с диригент Николай Стоев и солист Георги Черкин. Прочутият ни пианист е и авторът на "Галактическа фантазия" - концерт за пиано и оркестър, съпроводен от 3D мапинг. На 25 октомври музикантите ще бъдат в Добрич, в Органовата зала, а в края..

публикувано на 24.10.24 в 19:08
Откриването на Българските концертни вечери в Ню Йорк

Българските концертни вечери в Ню Йорк - вече 20-годишна традиция

Българските концертни вечери в Ню Йорк вече 20 години предлагат на публиката в американския мегаполис срещи с българската музика и изпълнители, които милеят за нея - българи, които живеят там, но и музиканти от други националности, които са открили чара на нашата класика.  Концертните серии, започнати по идея на проф. Павлина Доковска, продължават..

публикувано на 23.10.24 в 14:10
Музика Антика

Мандолината: културен мост, който свързва епохи и музикални стилове

Пламен Маслев, диригент, аранжор и мандолинист, и Гиргина Гиргинова, оперна певица , специализирана в барокова и класическа музика са гости в "Нощен Хоризонт". Те разказват за своя път в музиката и предстоящите проекти, свързани с мандолината като инструмент, който обединява култури и епохи . Пламен Маслев разказа за първия по рода..

публикувано на 23.10.24 в 10:43

Изкуството и изкуственият интелект – как взаимодействат и има ли граници

Над 300 младежи от Пазарджик ще се включат в инициативата "Изкуството и изкуственият интелект". Проектът е по програма на Министерството на младежта и спорта и ще се реализира от фондация "Ви арт".  Как могат да взаимодействат традиционните арт похвати с новите технологии и има ли граници, които не трябва да се прескачат - това са част от..

публикувано на 23.10.24 в 09:47

Рая Мизрахи тъче килими и в скривалището си в Израел

За северен Израел от година сигналите за въздушна тревога са нещо обичайно. Тези , които живеят близо до границата с Ливан са евакуирани. Но селища по-далеко, като Йокнеам поне веднъж на ден (а понякога и по-често) чуват сирените и жителите му се крият в скривалищата. В Йокнеам живеят хората на изкуството или на художествените занаяти...

публикувано на 22.10.24 в 16:56