Председателката на мониторинговата група Софи ин'т Велд и евродепутатката от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Елена Йончева обвиниха Европейската комисия за задълбочаването на проблемите с върховенството на закона в редица страни от ЕС, в т.ч. и в България.
Групата представи в Европейския парламент резултатите от посещенията си в 4 държави, сред които и у нас.
"От това, което имах като информация преди визитата ми, установих, че там, където Комисията като пазителката на договорите е трябвало строго да следи за прилагането на законите, тя всъщност е била много, много небрежна", заяви Софи ин'т Велд.
Като отбеляза, че групата е била у нас преди изборите, тя допълни:
"Трябва да кажа, че бяхме обезпокоени от много неща, които видяхме там, особено тези, които бяха свързани със свободата на медиите и техния плурализъм. Смятам, че тук ситуацията е наистина потресаваща. По отношение на борбата с корупцията и начина, по който работи прокуратурата, също отбелязахме, че има причини за много сериозно безпокойство.
Софи Ин'т Велд каза още, че според нея българското служебно правителство е било решено да използва времето, за да осигури информация и за правителства занапред във връзка с борбата с корупцията.
"В България липсата на отчетност на главния прокурор е повече от явна и този въпрос трябва да се третира бързо", каза от своя страна евродепутатката Елена Йончева.
"Повече от 10 години гласовете на българите бяха заглушавани, което се дължеше на много дипломатичните доклади на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и проверка", подчерта тя.
С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев: "Демилитаризацията на Украйна поставена като цел от Руската федерация е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да въозобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..
Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влиянието на Пеевски през други партии. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов веднага отрече обвиненията и предупреди, че..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..