Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между МОН и МЗ нещо заскрибуца

Любомир Аламанов: Про- и антиваксърите са в окопна война, хората са настроени срещу всичко

Остава загадка защо огромна част от личните лекари са против ваксините, отбелязва комуникационният експерт

Любомир Аламанов
Снимка: Ани Петрова

„В момента да се прави кампания вече не е много лесна задача, защото хората са толкова настроени срещу всичко, което се каже, че почти няма нормални комуникационни инструменти. Кампанията трябваше да се води миналото лято, даже не това лято. Тогава да се предвидят опасенията на хората, да се помисли как да им се разкаже, че няма от какво да се страхуват, да се успокоят хората. Сега вече виждаме окопна война. Двата лагера: про- и антиваксините са толкова яростно окопали се в своите позиции, че вече почти няма нормални, публични комуникационни средства, които да ги разубедят.“ 

Това заяви пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов от Центъра за анализи и кризисни комуникации.

„Представете си 1990-а година да убедите публично членовете на БКП, че те предишните години са бъркали и са вярвали в една измислица“, допълни той.

Според специалиста трябва да се търсят комуникационни съюзници и слизане в различните общности – например тази на личните лекари.

„Все още остава загадка защо огромна част от личните лекари са против ваксините. Ако личните лекари не бъдат те убедени това колко е полезно, ние, останалите, каквото и да правим, те ще си говорят – не, вие не се ваксинирайте.“

Учителите, които дълго време бяха резигнирани по темата, започнаха да се променят, наблюдава се трайна промяна, посочи Аламанов. Според него духовните водачи също трябва да се обърнат към вярващите.

Запитан ще работи ли у нас гръцкият вариант с глобите за неваксинирани, Любомир Аламанов изтъкна, че подобен вариант трябва да бъде изкомуникиран достатъчно рано. По думите му въвеждането на зеления сертификат все пак е довело до опашки за ваксиниране.

„Някакъв елемент на принуда трябва да има. Това е като въвеждане на червени светофари по пътищата.

„Българите са интелигентни, българите са умни, трябва да им се говори внимателно, с уважение“, обобщи специалистът по темата с ваксините срещу коронавируса.

Аламанов анализира и създалото се напрежение около връщането на учениците в училище, липсата на тестове, опашките пред лабораториите и разнобоя между двете министерства - МОН и МЗ.

„Постоянната промяна, постоянното сменяне на посланията, сменянето на посоката на посланията води хората до все по-голямо объркване и все по-голяма изнервеност. Те не могат да направя елементарен план какво ще правят след два дена“, изтъкна той.

Когато се предприемат някакви мерки, се прави елементарен анализ на рисковете и елементарна алгоритмична сметка тази процедура, която се предлага, до какво ще доведе, подчерта пиар експертът.

„Не знам къде се счупи комуникацията между двете министерства, но е факт, че някъде между двете институции нещо заскрибуца“, каза Любомир Аламанов в предаването „Преди всички“. По думите му двете администрации се лутат между две крайности.

Има огромен натиск учениците да бъдат върнати в училище и който министър стои срещу тази тенденция, явно може да си навлече гнева на родителите, допълни той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20