Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов пълен локдаун в Австрия – къде са музикантите

Виенската Щатсопер, символично осветена с надпис "STUMM" (в превод: ням, безмълвен)

На 22 ноември австрийското правителство обяви 20-дневен пълен локдаун на национално ниво. Той е четвъртият тук от началото на пандемията Ковид-19 и за пореден път строгите ограничения засягат провеждането на всички артистични събития с публика в цялата страна. 

Австрийското правителство реагира своевременно и обяви серия от финансови мерки в подкрепа на засегнатите сектори. За индивидуалните творци и изпълнители на свободна практика в сферата на културата основна форма на подпомагане продължава да бъде Überbrükungshilfe (в превод: помощ за преодоляване на кризата от липса на доходи). Тази финансова подкрепа е актуална в Австрия от въвеждането й в началото на пандемията през 2020 г. и е в размер на 1000 евро месечно. Правителството потвърди, че нейното изплащане е гарантирано до март 2022 г., а при необходимост ще бъде удължено като период. 

Междувременно Държавният секретар с ресор “Култура“ в австрийското Министерство на изкуството, културата, спорта и публичните дейности Андреа Майер отчете като своя  заслуга и значим факт увеличението на държавния бюджет за култура на Австрия за 2022 г. с допълнителни 60 милиона евро. Тази сума представлява 12% покачване в сравнение с предходния период и бъдещият бюджет за култура в Австрия от 2022 г. ще възлиза на 557 милиона евро. При разпределението на средствата ще бъдат отделени 13 милиона евро повече за Държавния театрален  холдинг (Bundestheaterholding) – структура, която обединява три от водещите австрийски театри: Виенската Щатсопер, Виенската Фолксопер и драматичния Бургтеатър. По този начин общата годишна субсидия, която тези театри ще получат от правителството през 2022 г., е в размер на 176 милиона евро. Директорът на Държавния театрален холдинг Кристиян Кирхер потвърди необходимостта от това актуално увеличение, тъй като предвижда 3,5 милиона евро загуба на приходи поради актуалния 20-дневен локдаун от 22 ноември до 12 декември.

Настоящата ситуация е наистина нежелан обрат след един много успешен старт на есенния музикално-театрален сезон на културните институции в Австрия. Oт началото на септември до обявяването на четвъртия локдаун Виенската Щатсопер успя да представи при пълен салон всички предвидени спектакли в своя репертоарен афиш. Сред тях се открои премиерата на операта “Севилският бръснар“ от Росини в оригиналната трактовка на режисъора Херберт Фрич, която замени играната в продължение на 55 години предишна постановка. На пулта застана диригента Микеле Мариоти, а сред звездния състав на продукцията се откроиха тенорът Хуан Диего Флорес в ролята Граф Алмавива и басът Илдар Абдразаков като Дон Базилио. Успешна бе и възстановката на операта “Адриана Лекуврьор“ в легендарната сценична резлизация на сър Дейвид МакВикар с участието на Елина Гаранча в ролята на Принцеса де Буйон. Последваха и серии от спектакли на заглавията “Отело“ от Верди, “Сватбата на Фигаро“ от Моцарт, “Евгени Онегин“ от Чайковски с участието на впечатляващото сопрано Асмик Григорян в ролята на Татяна и др. 

Всички представления се провеждаха при спазване на актуалните за Австрия противоепидемични мерки и във Виенската Щатсопер се допускаха единствено зрители със “зелен сертификат“ като удостоверение за ваксинация или преболедуване. От началото на есенния сезон във Виенската Щатсопер бяха въведени и специални привилегии за публиката под 27-годишна възраст. Младите меломани имаха право да закупят 30 минути преди началото на спектаклите билети между 15 и 20 евро, независимо от ценовата категория на местата в салона. 

През октомври директорът на Щатсопер Богдан Рошчич обяви, по собствените му думи, най-значимия проект за неговия мандат, а именно - откриването на втора, допълнителна зала за спектакли към Виенската държавна опера, която ще се помещава в сградата на Künstlerhaus (Дом на творците). Планирано е новата зала да функционира от декември 2024 г. Тя ще разполага с 279 зрителски места, а за нейното адаптиране са необходими строителни дейности, чието финансиране възлиза на 21 милиона евро. Този проект е част от стратегията на Богдан Рошчич за инвестиция в бъдеща оперна публика и възпитаване на музикално-естетически вкус в подрастващата аудитория. В новата зала ще се представят минимум 100 събития за сезон - основно детски оперни спектакли, концерти на оперното училище, балетната академия и оперното студио към Щатсопер.

В момента, след обявяването на четвъртия локдаун в Австрия, Виенската държавна опера отново излъчва ежедневно като безплатен стрийминг заснети спектакли от своя богат архив. Най-новата премиера - “ Дон Жуан“ от Моцарт с режисьор Бари Коски и диригент Филип Жордан, която бе запланувана за 5 декември, ще се състои без присъствие на публика, в празния салон на театъра и ще бъде излъчвана директно за меломаните, както с лайф стрийминг, така и в ефира на Австрийската държавна телевизия ORF III. 

Актуалният локдаун във Виена промени и афиша на концертния комплекс Музикферайн. Неговият интендант Стефан Паули трябваше да анулира общо 65 музикални събития – 30 от тях вече имат нова насрочена дата, а останалите отпаднаха или ще бъдат проведени в празна зала без публика и излъчвани онлайн.

За съжаление пандемичната ситуация в Австрия осуети престижните гастроли на два водещи български оркестъра на виенска сцена тази есен. Турнето на Филхармония “Пионер“ се отложи за 2 и 3 юли 2022 г., а новата дата за дългоочаквания втори концерт на Софийската филхармония и диригента Найден Тодоров в Златната зала на Музикферайн е насрочена за 17 май 2022 г.

   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58