Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Омикрон и намеци за задължителна ваксинация - акценти от седмицата по света

Новият вариант на коронавируса Омикрон бе регистриран и в многолюдната Индия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нов вариант на Covid-19, като никой друг досега, със случаи на заразени в много страни в Европа и света, извънредни евросрещи и затягане на мерки, обмисляне на задължителна ваксинация на Стария континент, препоръка на СЗО към производителите на ваксини да опреснят препаратите си, остри думи заради дрънкането на оръжие по руско-украинската граница и една малка островна държава, която обяви независимост от Британската корона и стана парламентарна република.

Така звучаха част от по-важните международни събития от изминалата седмица.

Омикрон - не просто 15-ата буква от гръцката азбука, а нов вариант на Covid-19, който изправи на нокти Европа и света, зададе водещия тон на събитията през седмицата.

Името дойде от Световната здравна организация (СЗО), откъдето определиха Омикрон, като „вариант, будещ безпокойство“.

Експерти смятат, че Омикрон е по-заразен от останалите варианти, но засега няма данни да е предизвикал смъртни случаи, сочат наблюденията на СЗО.

Оттам приветстваха плановете на фармацевтичните компании да приспособят произвежданите от тях ваксини към новия вариант, а изпълнителният директор на „Бионтех“ Угур Шахин заяви, че могат много бързо да преработят препарата си.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи случващото се като двойно предизвикателство и заяви, че е необходимо да се обсъди възможността ваксинацията в ЕС да стане задължителна.

Готовност за въвеждане на задължителна ваксинация дойде от Германия.

Напрежението Москва-Киев и Запада се разрази с нова сила през седмицата на фона на многократните предупреждения от НАТО срещу маневрите на руски войски в близост до украинските граници.

Дългоочакваните преговори между президентите на Русия и Съединените щати могат да се състоят следващата седмица.

Един интересен карибски остров, с площ колкото София, скъса с колониалното си минало, близо 400 години, след като там акостират британските кораби.

Барбадос стана република и кралица Елизабет II вече не е държавен глава. Новият лидер на страната е Сандра Мейсън, а певицата Риана, родена в Барбадос, бе обявена за национален герой.

Целия обзор на акцентите от събитията по света през седмицата може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

2025 г.: Очаквай неочакваното!

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08
Стефан Димитров

Стефан Димитров: Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост

Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост !  Това призова в интервю за БНР  Стефан Димитров,  създател на проекта airbg.info .  " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..

публикувано на 02.01.25 в 15:02
Доц. д-р Мария Николова

Диетолог: Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството

Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството.   Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...

публикувано на 02.01.25 в 13:27