Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НСИ: БВП нараства през третото тримесечие с 0,6% спрямо второто и с 4,6% на годишна база

Българската икономика нараства през третото тримесечие на 2021 г. с 0,6% спрямо второто тримесечие на годината, когато се разшири с 0,8%, показва предварителна оценка на Националния статистически институт (НСИ).

Основна подкрепа за икономическата експанзия оказва нарастването на крайното потребление.

Спрямо третото тримесечие на 2020 г., когато българската икономика вече не беше толкова тежко засегната от първата вълна на коронавирусната пандемия и въведения заради нея локдаун в страната, БВП се повиши през периода юли - септември 2021 г. с 4,6%, но след ръст със 7,1% през второто тримесечие на настоящата година.

Икономиката понесе най-сериозен удар от въведените строги карантинни мерки за ограничаване на първата вълна на коронавирусната пандемия през второто тримесечие на миналата година, когато БВП се сви с цели 10,1% на тримесечна и с 8,6% на годишна база - най-голям икономически спад в нашата страна от началото на 1997 година .

Според предварителните данни на НСИ за третото тримесечие на 2021 година брутният вътрешен продукт в номинално изражение възлиза на 36,133 млрд. лева, като на човек от населението се падат 5241 лева (или 2680 евро), а реализираната добавена стойност е в размер на 31,201 млрд. лева.

Промяна на БВП спрямо година по-рано


Относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката през третото тримесечие на 2021 г. увеличава дела си спрямо същото тримесечие на предходната година с 0,8 процентни пункта до 7,6 на сто. Индустриалният сектор увеличава относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 0,6 процентни пункта до 26,4%, а относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сферата на услугите, намалява до 66,0% от 67,4% през съответното тримесечие на предходната година.

По предварителни данни за третото тримесечие на 2021 г. крайното потребление нараства с 1,8% спрямо предходното тримесечие, а бруто образуването в основен капитал с цели 6,2 на сто. Износът на стоки и услуги обаче намалява през третото тримесечие с 2,2% спрямо второто, докато вносът на стоки и услуги се увеличава с 3,3 на сто.

През третото тримесечие на настоящата година спрямо същото тримесечие на 2020 г. брутната добавена стойност нараства с 3,1%.

По отношение на компонентите на крайното използване, влияние за реалното повишение на  БВП през третото тримесечие на 2021 г. спрямо година по-рано има крайното потребление, което нараства с 6,8%. Износа на стоки и услуги пък се увеличава с 9,8% спрямо година по-рано, като в същото време вносът нараства с 12,7%, се увеличава с 1,.9 на сто спрямо съответното тримесечие на предходната година.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Урсула фон дер Лайен

Председателката на ЕК е на посещение в Пловдив

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен днес ще бъде на посещение в Пловдив. Визитата е  част от обиколките в страните членки на ЕС, които правят водещите кандидати за следващ председател на Европейската комисия. Срещата с гражданите ще бъде на Античния театър в Пловдив от 18 часа. В предишните дни Урсула фон дер Лайен посети Испания и..

публикувано на 02.06.24 в 07:52

Започва информационна кампания за ползата и вредите от хранителните добавки

От Сдружението за достъпна и качествена храна започват информационна кампания сред младите хора, с която да запознаят потребителите с хранителните добавки. Голяма част от тях са опасни, казаха от сдружението, а целта им е да се знае повече за хранителните добавки. Потребителите най-често не знаят произхода им, тъй като в дигиталното..

публикувано на 02.06.24 в 07:35

НС изслушва Главчев за българската позиция в ООН по резолюцията за Сребреница

Народното събрание ще проведе извънредно заседание днес, от 15 ч. На него е предвидено да бъде изслушан премиерът Димитър Главчев около българската позиция в ООН за геноцида в Сребреница. Изслушването на служебния министър-председател Димитър Главчев е във връзка с публично изнесена информация за изпратена грама до постоянния представител..

публикувано на 02.06.24 в 07:33

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150 годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит Григорий...

публикувано на 02.06.24 в 07:10

На връх Околчица ще се проведе традиционното всенародно поклонение към Ботев и загиналите за свободата на България

Днес с различни прояви в цялата страна ще отбележим Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Точно в 12 часа сирените в цялата страна ще приканят всички да отдадат почит към паметта и делото на Христо Ботев и на героите в национално освободителните борби. В родния град на поета-революционер – Калофер,..

публикувано на 02.06.24 в 06:44
Българска Патриаршия

Започва избирането на делегати, които ще избират бъдещия български патриарх

Днес във всички епархии на БПЦ трябва да се проведат избори за делегати, които ще избират бъдещия български патриарх по време на събора, насрочен от Св.Синод за 30 - ти юни. В 15 те епархии, 13 в страната и две зад  граница, епархийските избиратели трябва да определят  кой ще ги представлява на  патриаршеския събор. Проф. Дилян..

публикувано на 02.06.24 в 05:53

Държавите от СЗО си поставиха срок до една година да се договорят за глобално споразумение за пандемиите

Страните членки на СЗО не успяха да се договорят за глобално споразумение за пандемиите в рамките на Световната здравна асамблея. 194-те държави членки на Световната здравна организация преговарят от две години. Надеждата беше, че ще успеят да се договорят тази седмица за окончателен текст на споразумение, което ще им помогне да бъдат по-добре подготвени..

публикувано на 02.06.24 в 05:26