Президентът Румен Радев приключи консултациите си около връчването на мандата за ново правителство. Той разговаря с представители и на останалите две политически сили, които преговарят за коалиция - партия „Има такъв народ“ и Обединение „Демократична България“.
От преговарящите формации за съставяне на правителство изразиха очакване до края на деня да има съгласие по коалиционното споразумение.
Държавният глава изрази надежда, че до дни ще може да връчи мандата на партия „Продължаваме промяната“.
„Предстои, надявам се в близките дни, при готовност за коалиционно споразумение да връча мандат за съставяне на правителство на първата по численост парламентарна група.“
Партия „Има такъв народ“ ще бъде лоялен партньор, ако и другите бъдат такива към нея, заяви Тошко Йорданов.
„Моделът ГЕРБ и ДПС все още не е разграден и се надявам да има достатъчно здрав разум в останалите политически партии, които твърдят, че искат да направят също това, да постигнем необходимите компромиси.“
Според съпредседателя на „Демократична България“ Христо Иванов общо е убеждението, че правителство трябва да бъде съставено.
„Колкото и да изглежда труден процесът по формиране на това управление, той е една идея по-лесен, защото всички са наясно, че няма къде да се ходи. Въпросът е как ще съумее след това то да функционира.“
Консултации при президента завършиха със седмата по големина парламентарна група - на партия „Възраждане“. Нейният лидер Костадин Костадинов отново се обяви срещу противоепидемичните мерки.
„Трябва да се премахне зеленият сертификат, като много тежка, дискриминационна форма, а децата ни да получат възможността за едно нормално образование, каквото те трета година не могат да получават.“
В първия ден от консултациите вчера държавният глава разговаря с представители на „Продължаваме промяната“, ГЕРБ-СДС, ДПС и БСП:
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че украинският държавен глава Володимир Зеленски иска да подпише лично във Вашингтон споразумението със Съединените щати за украинските редки земни елементи, предаде агенция Ройтерс. Сделката е стратегическа в плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство в контекста на усилията на Тръмп да..
Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали. Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..
Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..
В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..
Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон. Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..
Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..
В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...