Броят на мигрантите у нас нараства всяка година. България имаше профил с негативна нетна миграция – повече хора напускаха страната, отколкото идваха в нея. За 2020 г. обаче НСИ за първи път отбеляза, че повече хора са дошли, отколкото са я напуснали, обясни пред БНР Бистра Иванова, която е председател на „Мулти култи колектив”.
„За това има различни причини като Covid, Brexit, но фактът е факт – за първи път от 30 години имаме положителна нетна миграция. И тук идва въпросът кои са тези чужденци, които идват в страната.“
По време на управлението на ГЕРБ и Обединените патриоти образът на мигрантите беше деперсонифициран и за тях се говореше като за проблем и бреме, отбеляза Бистра Иванова. Според нея всъщност те носят голям потенциал и възможности.
„Правят обществото ни по-пъстро и по-интересно. Това е и нашата покана – да дадем глас, собствен почерк на тези чужденци, които да покажат на какво са способни, какво носят в България.“
Първоначалният списък вече съдържа повече от 100 имена, а кампанията дори не е започнала официално. Сред тях са например готвач от Непал, музикант от Перу, дама от Доминиканската република, която се занимава с изкуство, жени бежанци от Афганистан... И Ищван Буш от Унгария, автор на подкаста „Тайни познати“, който е в България от 2013 г.
„Ние всички живеем в едно пространство, затворен кръг. Много е популярно да кажем, че живеем в балон. Исках да изляза от този балон. Отиваме на работа, имаме си приятели, но исках да видя и да се запозная и с други хора. Изглежда, че в днешния живот няма пространство за това или нямаме смелост, нещо липсва“, сподели Ищван Буш в предаването „Преди всички“.
„Когато човек е в чужбина, има някакво празно пространство – малко трудно се свързва и се запознава с други хора, но езикът помага“, казва още Ищван, който се е убедил, че отсрещните приемат чужденеца различно, когато им говори на английски или на български, дори на лош български, защото това скъсява дистанцията.
Една от историите, които „Мулти култи колектив“ ще разкаже, е на жена от Кабул, която подготвя отварянето на собствено заведение у нас. Апелът в социалните мрежи да се подпомогне закупуването на последното оборудване за заведението срещнал голям отклик, посочи Бистра Иванова.
„Когато един човек застане с лицето си, когато се покаже историята, когато се покаже градивното, което прави тя в България – защото тя става работодател, започва да плаща данъци, става активен участник в нашето общество - тогава видяхме, че българите подадоха ръка.“
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Снимки: Ани ПетроваВлиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..