Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС на БСП одобри коалиционното споразумение и кандидати за министри

| обновено на 10.12.21 в 18:15
Снимка: БГНЕС

Националният съвет на БСП одобри единодушно коалиционното споразумение за съставяне на правителство и кандидатите на БСП за вицепремиер и министри.

Лидерът в оставка Корнелия Нинова е одобрена за вицепремиер и министър на икономиката и индустрията, Георги Гьоков - за министър на труда и социалната политика. Христо Проданов - за министър на туризма, а Иван Иванов - за министър на земеделието.

Решенията са одобрени със 138 гласа „за“, нито един „против“ и нито един „въздържал се“.

Очаква се в понеделник да има извънредно заседание на парламента, на което да бъде гласуван съставът на кабинета, обяви зам.-председателят на БСП Атанас Зафиров.

„Тече подготовка за извънредно заседание в понеделник на Народното събрание. Ако успеем утре да подпишем това споразумение и ако мандатът бъде връчен в почивните дни, нищо не пречи, предполагам, в понеделник в края на деня да имаме ново правителство“, посочи Зафиров.

От БСП се събраха на Националния си съвет, за да връчат мандат на Корнелия Нинова за подписването на коалиционното споразумение.

„Не бих го нарекъл бързане, вървим стъпка по стъпка, докато не изчистихме всички детайли, всички подробности, не бяхме готови. Сега сме готови, така че няма пречки да продължим.

Г-жа Нинова в момента е председател на БСП, знаете, че на Конгреса, който предстои да се проведе януари месец, трябва да бъде констатирана нейната оставка, след което следва пряк избор“, обясни Зафиров.

Очакванията на всички са за едно стабилно управление на страната.

„Мисля, че колегите са се съобразили с това, което ние искахме. Постигнахме баланс“, каза Румен Гечев.

Кирил Добрев изказа притеснения.

„Винаги съм се страхувал, от дългия си политически опит, да не изглеждаме като ВМРО в управлението на ГЕРБ, или като „Атака“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатен интернет в 7 жп гари

7 големи гари в страната вече имат безплатен интернет. Пътниците могат да използват Wi-Fi в жп гарите в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Горна Оряховица, Русе и Варна. Това е част от програмата на Националната компания "Железопътна инфраструктура" за модернизация, подобно на много държави в Европейския съюз, където в зоните за пътници на..

публикувано на 10.08.25 в 11:23

Президентът: При модернизацията на армията са необходими ясни приоритети и граждански контрол

Президентът Румен Радев каза днес във Варна, че при реализацията на проектите за модернизация на армията са необходими ясни приоритети и граждански контрол. Президентът коментира модернизацията на Българската армия и развитието на проектите в тази сфера: "Трябва да има много добра приватизация, зачитане на военната експертиза, граждански..

публикувано на 10.08.25 в 11:12

Намалява броят на абортите у нас

С близо 1000 е намалял броят на абортите у нас през 2024 година, спрямо предходната година, показват данни на Националния център по обществено здраве и анализи. Най-значителен е спадът на спонтанните аборти, а прекъсването на бременност по желание на жената се запазва като брой процедури. Около 17 хиляди са направените аборти през миналата..

публикувано на 10.08.25 в 10:33

ТЕЦ "Бобов дол" спря работа, почиства се площадката с изгорелите бали слама

Очаква се ТЕЦ "Бобов дол", който спря работа в петък вечерта, да заработи отново до края на деня или утре сутрин. На няколко пъти централата спира работа заради ниските цени към момента на електроенергията на борсата. Сега се прави и ремонт на втори блок, възстановява се изгорелият преди двадесетина дни трансформатор в друг от блоковете...

публикувано на 10.08.25 в 10:30

Двойно обозначение на цените по пътя към еврозоната и други новини от седмицата

Двойното обозначение на цените на стоките и услугите в лева и в евро вече е задължително за търговците с малки изключения. По-малко от пет месеца преди присъединяването на България към еврозоната подготовката продължава, а последните промени в Закона за еврото бяха обнародвани в последния момент. Бизнесът е остро против тях, защото се..

публикувано на 10.08.25 в 10:05

Гърция: Проверки на чужденци с имоти в страната

Агенцията по приходите в Гърция започва проверки на чужденците, които притежават имоти в страната и има съмнение, че ги отдават под наем без да плашат данъци. Поводът е протест на собственици на частни квартири в Аспровалта. Съгласно репортаж на държавната телевизия ЕРТ има официално оплакване до финансовите служби, че чужденци,..

публикувано на 10.08.25 в 09:47

Румен Радев: Кабинетът подготвя пладнешки грабеж с продажбата на имоти

Във Варна президентът Румен Радев се включи в тържествения ритуал по връчване на дипломи и пагони на младите офицери от Випуск-2025 на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров". Пред журналисти президентът коментира разпродаването на държавни имоти от правителството, което по думите му "подготвя пладнешки грабеж с продажбата на над 4400..

публикувано на 10.08.25 в 09:33