Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Кючуков:Срещата на върха на демокрациите предизвиква повече въпроси, отколкото отговори

Любомир Кючуков
Снимка: БГНЕС

"Все по очевидна става тенденицията към нова биполяризация на света - този път по оста Вашингтон - Пекин, в противовес на движението към един многополюсен свят, което доминираше през последното десетилетие.
И този процес на вторична биполяризация постепенно придобива част от характеристиките на нова Студена война, но в по-горещ вариант", каза пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, бивш заместник-министър на външните работи за Срещата на върха на демокрациите и за отношенията САЩ-Русия.
"Байдън обяви тази конференция за демокрацията в предизборната си платформа, но към днешна дата самата среща предизвиква повече въпроси отколкото отговори. Всички анализатори сочат, че позицията на САЩ като световен демоктратичен ментор са силно уязвими след нападениято на сградата на Капитолия през януари миналата година.

Второ - на такъв тип срещи е важно не само кой е поканен, но и кой не е. И от самото начало беше ясно, че това ще е много сериозен проблем. Защото освен Русия и Китай не е поканени и Унгария, а Полша е поканена. Което предизвиква "вдигане на вежди" от страна на Европейския съюз.

Турция, също страна от НАТО, също не е поканена, но е поканен президентът на Бразилия. Дори самият факт, че не са поканени тези две страни от НАТО и са изключени от списъка на демокрациите, поставя сериозна въпросителна върху заявката на НАТО да защитава демократичните ценности в света.

Но най-важното, което отива отвъд конкретното събитие и определя дългосрочното значение на срещата, е, че тя трябва да предложи идеологическата основа на новите международни отношения.

И трето -  идеологическата разделителна линия се проектира по оста демокрация - авторитаризъм, което на практика не оставя място за маневриране и неприсъединяване.

И тази тенденция не устройва нито една от останалите държави с претенции за глобални сили. На първо място ЕС и Русия, които не биха се чувствали комфортно на втория ред на масата на глобалните играчи", коментира още пред "Събота 150" Кючуков.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41