Националният археологически институт с музей при БАН получава обратно изнесени от България иманярски находки.
Близо 700 предмета са върнати в България от Великобритания благодарение на успешните действия на ГДБОП и Министерството на културата и съвместното им сътрудничество с ЕВРОПОЛ и ИНТЕРПОЛ.
Находките са открити от полицията в Кент в специален тайник на автомобил на български гражданин в края на 2020г. Установено е, че това са незаконно изнесени археологически културни ценности с произход от България. Иззетите предмети са върнати на Министерството на вътрешните работи и Министерството на културата през юли 2021г.
Върнатите предмети включват над 600 монети, като повечето са от Римско време. Сред находките има и бронзови накити, фигура на конник и други.
Предстои определяне на автентичността на предметите, заяви доц. д-р Христо Попов, директор на НАИМ при БАН.
Проф. Дочка Аладжова от НАИМ коментира, че е възможно получените златни монети да са реплики. Според нея около 70% от находките са автентични, но тепърва предстоят изследванията.
Към настоящия момент текат две подобни акции с чужди партньорски служби за изнесени находки, коментира гл. комисар Димитър Кангалджиев от ГДБОП.
Доц. д-р Христо Попов заяви, че иманярството в България продължава да бъде проблем от повече от 20 години насам. То води до голяма загуба на културно-историческото наследство на страната.
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..