Отводняването и предпазването от вредното въздействие на водите са сред основните дейности на „Напоителни системи“. За съжаление дружеството се припознава само като извършващо напояване, изтъкна тя.
„Цяла година дружеството се управлява хаотично. Последните години е оставено на изкуствено дишане, защото е с огромни задължения“, коментира Иванова в предаването „Преди всички“.
От 3 години заплатите са замразени, минималната работна заплата е нараснала с 27%, а в дружеството заплащането е почти толкова, допълни тя.
Павел Чарийски е организатор на хидротехнически район и отговаря за дигите и язовирите в област Перник в рамките на „Напоителни системи“. Той разказа, че за първи път при кризисна ситуация не се събира областният щаб.
„Това е от безхаберие. Държавата отпуска достатъчно пари за превантивни дейности по реките. Друг е въпросът, че нашите ръководители никога не са искали ние да работим, за да може те да си преотдават на частни фирми да вършат тези дейности. И ако една дейност аз мога да я свърша за 10 000 лева, те я дават на някоя фирма, която да го свърши за 100 000 лева. Тук е заровено кучето. Винаги назначават хора извън системата, които не знаят за какво става въпрос, които искат само да крадат“, подчерта Чарийски в интервю за БНР.
Павел Чарийски е подал сигнал до специализираната прокуратура срещу ръководството на дружеството, защото от 15 януари до момента нееднократно е писал доклади до ръководството на дружеството за скъсани диги и необходимостта от ремонти.
„Никой не ми обръща внимание.“
Поправката на дигите не струва кой знае колко пари, категоричен е Чарийски.
„Законът за обществените поръчки в тази фирма се използва за пълнене на партийни каси или лични сметки. Няма контрол на харчовете. Не се търси отговорност на частните фирми за добре свършена работа“, подчерта Анелия Иванова. Според нея изхарчените пари на много места „потъват под водата“, а назначенията в дружеството са политически.
Законодателството се използва за източване на държавните дружества, обобщи картината Анелия Иванова. По думите ѝ държавата не може да си изясни какво ще прави с това дружество, което е апетитно откъм сграден фонд и язовири.
Според Павел Чарийски състоянието на съоръженията на „Напоителни системи“ в цялата страна е жалко. Той смята, че дружеството може да се освободи от ненужните активи, за да покрива дългове и да бъде оздравено.
„Опасно е това, което се случва. Не може за една част, която струва 2 лева, аз да плащам 30 лева. Не може чувалче теракол, което струва 8 лева в магазина, аз да плащам 38 лева. Това е безобразие, което се случва с това дружество.“
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..
Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица. Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..