Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпълнителният директор на „Булгаргаз“

Николай Павлов: Топлофикациите трябва да бъдат компенсирани

Не трябва да се допуска кризата на високите цени у нас да прерасне в енергийна криза

Николай Павлов
Снимка: Спас Крайнин

Трябва да се намери начин за компенсиране на битовите потребители за високите цени на природния газ и тока. Стои обаче въпросът как ще бъдат компенсирани топлофикационните дружества за разликата между покупната цена на природния газ от доставчика „Булгаргаз“ и продажната цена, каза пред БНР изпълнителният директор на дружеството Николай Павлов.

„Да предположим, че те закупуват газа за 100 лева и го използват за производство на топлинна енергия и събират 50 лева. Тези 50 лева - тази разлика трябва да бъде компенсирана.“

Сега според Павлов входящите парични потоци на топлофикациите няма да достигат, за да си покриват задълженията за доставка.

„А оттам насетне всички по веригата са застрашени. (…) Всички участници по веригата трябва да бъдат гарантирани, за да може този мораториум да има успех.“

До утре „Топлофикация – София“ има срок да изплати дължимите на „Булгаргаз“ 125 милиона лева по фактура за настоящия месец, поясни Николай Павлов. Ако парите не постъпят, дружеството няма да може да плати природния газ за януари.

„Те са най-големият клиент на „Булгаргаз“. Жизненоважно е те да си заплащат консумацията, за да може „Булгаргаз“ да заплаща на своите доставчици. При незаплащане могат да бъдат преустановени доставките, оттук вече цялата икономика ще пострада“.

България в момента има една от най-ниските цени на природния газ в Европа, отбеляза Павлов в предаването „Преди всички“.

„Разликата между европейските пазари и тази цена, по която „Булгаргаз“ продава, е над 35%, а както вървят цените, се очертава да бъде и двойна.“

Мораториумът като политическо решение на парламента ще позволи на битовия потребител да заплаща електроенергията и топлинната енергия по цени, които КЕВР е утвърдил по-рано тази година, каза още Николай Павлов.

„Тоест имаме замразяване на цените или отлагане на тяхната актуализация за период вероятно от няколко месеца.“

„Очевидно в Европа има газова криза, енергийна криза. Тук, в България, кризата е по-скоро свързана с високите цени и затова не трябва да се допуска кризата на високите цени да прерасне в енергийна криза, тоест в недостиг на енергия“, коментира изпълнителният директор на „Булгаргаз“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдът на ЕС глоби Испания с близо 7 млн. евро

Съдът на Европейския съюз глоби Испания с близо 7 милиона евро. Причината е неизпълнението на директивата, свързана с отпуска при раждане. В решението си магистратите посочват, че правителството в Мадрид е пропуснало крайния срок за транспониране на текстовете и не е предприело всички необходими мерки, нито ги е съобщило на Европейската комисия...

публикувано на 03.08.25 в 02:04

Пожар гори в депото за битови отпадъци край Силистра

Пожар избухна в регионалното депо за твърди битови отпадъци край Силистра. По предварителни данни огънят е тръгнал от стъкло, което е предизвикало възпламеняване на пластмасови отпадъци. Пламъците са се разпространили бързо. На място работят екипи на пожарна безопасност, а по думите на кмета Александър Сабанов цялата налична техника е на..

публикувано на 03.08.25 в 01:52

Ниски добиви на слънчоглед в Ямболско

Започна прибирането на слънчогледа в Ямболска област.  Добивите са ниски, а качеството на много места е влошено.    Над 473 000 декара са засети със слънчоглед в областта, прибирането му е в начален етап, а добивите са далеч под очакванията на стопаните, коментира председателят на Регионалния съюз на зърнопроизводителите Стоян Александров:..

публикувано на 03.08.25 в 01:35

Португалия е в повишена степен на готовност за горски пожари

В събота правителството на Португалия издаде предупреждение за гореща вълна с висок риск от пожари в големи части на страната през следващите дни, предаде Франс прес. Предупреждението, обхващащо периода от неделя до четвъртък, включва забрана за огньове, фойерверки и използване на електрическо оборудване в горите. Властите също така..

публикувано на 02.08.25 в 20:35

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес. Този път в провинция Саксония-Анхалт. Два палежа спряха влаковото движение в Северен Рейн-Вестфалия в четвъртък В рамките на два дни е регистриран трети предполагаемо умишлено предизвикан пожар по кабели на германските железници. След като в четвъртък в Дюселдорф бяха запалени жп..

публикувано на 02.08.25 в 20:18

Гръцките власти арестуваха родителите на 12-годишно момиче, което се удави в морето

Гръцките власти арестуваха родителите на 12 годишно момиче, което се удави в морето. Местни медии съобщават, че родителите са българи. Голяма спасителна операция проведоха гръцките власти за детето, което вятър отнесе в открито море. То не е можело да плува, носело е спасителна жилетка и е влязло в морето с надуваем дюшек. Течение го е..

публикувано на 02.08.25 в 20:10

Отменено е бедственото положение на територията на пострадалите от пожара 3 трънски села

Кметът на Трън Цветислава Цветкова каза, че е отменено частичното бедствено положение на територията на селата Слишовци, Насалевци и Рани луг. От днес започна и почистване на опожарените имоти. Десетки доброволци се включиха в акцията по почистване в най-пострадалото при пожара село Рани луг. Паралелно с разчистване на отломките, започнаха..

публикувано на 02.08.25 в 19:54