Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия 2021 - в сложния ребус на глобалната (не)сигурност

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Дълбоко взаимно недоверие - така накратко могат да бъдат описани отношенията между Русия от една страна и Съединените щати и НАТО от друга. Затова по време на преговорите си с Джо Байдън на 7 декември Владимир Путин настоя да получи международноправни гаранции за сигурността на Русия. Според Москва тези гаранции трябва да изключват по-нататъшно разширяване на НАТО на изток и разполагане на застрашаващи Русия оръжейни системи в граничещите с нея държави. 

„Защо трябваше НАТО да се разширява към нашите граници? Защо? Отношенията ни бяха почти идилични, особено в средата на 90-те години. Бяхме почти съюзници. Не! Въпреки нашите предупреждения, разговори и молби все пак натовската инфраструктура се приближи до нашите граници“, заяви президентът Путин по време на инвестиционен форум в Москва.

От гледна точка на Москва създадената след края на Студената война архитектура за сигурност в Европа не отчита в достатъчна степен руските интереси, казва генералният директор на Руския съвет по международни въпроси Андрей Кортунов. 

„Когато се създаваше Съветът Русия-НАТО Москва се надяваше, че той ще стане един от фундаментите на европейската сигурност. Т.е. че всички решения, които засягат сигурността на Русия, няма да се приемат извън Съвета Русия-НАТО. По-късно, когато разговарях с колеги от Съединените щати и Европа, те ми казаха, че Съветът никога не е имал подобна мисия или поне не е била планирана от страна на Запада. Както и че Съветът Русия-НАТО винаги се е разглеждал като някаква компенсация за Русия за разширяването на НАТО на изток.“

През октомври неработещият от години Съвет Русия-НАТО официално прекрати съществуването си. Това увеличи риска от случайни инциденти, които при определено стечение на обстоятелствата могат да прераснат във въоръжен конфликт. Струпването на руски войски по границата с Украйна даде повод на Запада да заподозре Кремъл в подготовката на военна офанзива срещу съседната страна. Русия на свой ред обвини Запада, че с оръжейните си доставки в Украйна подхранва милитаристичните настроения на киевските власти, които подготвят силово решение на конфликта в Донбас. Твърденията, че сме на прага на нова война изглеждат силно преувеличени. В същото време обаче основните разногласия между страните не са преодолени и обстановката остава напрегната, посочва Константин Скоркин от Московския център “Карнеги”.  

„Ясно е, че не можем да твърдим, че Русия или Украйна подготвят военно решение на тази ситуация, но тя е толкова напрегната, че всяка провокация или случаен сблъсък могат да доведат до необратим ръст на ескалацията. Струва ми се, че това е най-голямата опасност.“

Изработването на ново уравнение за сигурност в Европа минава през решаването на украинската криза. Въпросът е доколко изобщо е възможно това. Преговорите в норманския формат отдавна са в задънена улица. Руският президент Владимир Путин демонстративно отказва да говори за Донбас с украинския си колега Володимир Зеленски. Позицията на Кремъл е, че конфликтът е вътрешноукраински и че Русия е посредник, а не участник в него. Украйна няма никакво намерение да изпълнява подписаните през 2015 г. Мински споразумения, а Русия е категорично против ревизирането им. На този фон ангажирането на Съединените щати с проблема се възприема в Москва по-скоро положително. Доколко обаче са оправдани очакванията на Кремъл, че Вашингтон ще принуди Киев да изпълни Минските споразумения?

Съединените щати имат лостове за натиск над Киев заради помощта, включително военна, която Украйна  получава от западните страни. В същото време обаче сред украинския политически елит съществува прозападен консенсус. Конфликтът в Донбас е важен инструмент за управление на страната, за мобилизация на обществото, за привличане на съюзници и за натиск над Москва. Киев не може да се откаже от този политически курс без да предизвика някакви вътрешни сътресения“, смята Константин Скоркин.  

Йенс Столтенберг

Ситуацията е много сложна и Съединените щати не могат лесно да я променят. Друг е въпросът дали това би било изгодно за самите Съединени щати, защото крайната цел на Минските споразумения е неутрализирането на Украйна по пътя й към сближаване с НАТО. Това, разбира се, не е изгодно на американската страна и е много трудно да се каже до какво може да доведе.

Но пък е изгодно за руската страна, за която евентуалното присъединяване на Украйна към Алианса е ясно обозначена “червена линия”. Подобен сценарий е малко вероятен в обозрима перспектива. Също толкова малко вероятно е обаче и връщането на страната в орбитата на руското влияние. 

Не така стоят нещата в друга бивша съветска република - Беларус. Дълги години беларуският лидер Александър Лукашенко успешно маневрираше между Москва и Запада. След миналогодишните репресии срещу опозицията, последвалите западни санкции и тазгодишната мигрантска криза на полско-беларуската граница изглежда, че полето за маневри на Лукашенко все повече се стеснява. Както и че единствено Русия може да гарантира запазването на едноличната му власт. Това обаче има определена цена и тя се нарича “задълбочаване на интеграцията между Русия и Беларус в рамките на съюзна държава”. През ноември президентите Путин и Лукашенко подписаха 28 съюзни програми, които трябва да ускорят тази интеграцията в следващите години.   

Александър Лукашенко

„Макар и тази съюзна програма да е достатъчно декларативна, но там все пак има някакви срокове и ориентири. Разликата е, че сега Лукашенко е притиснат до стената и му е несравнимо по-трудно да бяга от изпълнението на задълженията си, свързани с интеграцията. Западните санкции влияят на беларуската икономика и се налага да се търсят ресурси от Русия. Русия се превръща в основен кредитор на Беларус. Познавайки имперски нрави на Русия можем да предвидим, че тя изцяло ще се възползва от тази ситуацията, за да постави Беларус в максимална зависимост от себе си“, казва беларуският политолог Александър Класковски. 

Тази година Русия и Китай отбелязаха двайсетата годишнина от подписването на двустранния Договор за добросъседство, дружба и сътрудничество. Срокът на споразумението беше удължен автоматично с още пет години. Това, което най-много тревожи Вашингтон, е военното сътрудничество и съвместните учения между Москва и Пекин. По време на една от публичните си изяви неотдавна Владимир Путин подчерта:  

Снимка: es.news-front.info

„Ще развиваме отношенията си с Китай така, както намираме за необходимо. Провеждаме регулярни съвместни военни учения. Разменяме си делегации. Отношенията са стабилни и нещо повече. Отношенията между Русия и Китай са важен фактор за стабилността в целия свят.“

Един от факторите за укрепването на руско-китайското стратегическо сътрудничество е политиката на двойно възпиране, която водят Съединените щати: на Русия в Европа и на Китай в Азиатско-тихоокеанския регион. Възниква въпросът дали администрацията на президента Байдън няма да се опита да стабилизира отношенията си с Русия, за да се съсредоточи върху съперничеството си с Китай. Генералният директор на Руския съвет по международни въпроси Андрей Кортунов споделя мнението, че главното предизвикателство за Съединените щати е политиката на Китай в Азиатско-тихоокеанския регион.  

Европа отива на заден план и Русия се разглежда не толкова като главен опонент, колкото като дразнител. Дразнител, който ангажира време, сили и ресурси и отвлича вниманието от главната задача - противопоставянето на Пекин. Затова допускам, че администрацията на Байдън все още е заинтересована от стабилизиране на отношенията с Москва.“ 

Владимир Путин

Едва ли в близко бъдеще можем да очакваме рязък завой на Русия от Китай към Съединените щати. В същото време обаче Москва може да извлече определени ползи от стабилизирането на отношенията си с Вашингтон.

На вътрешнополитическия фронт в Русия тази година беше спокойно. Очаквано на парламентарните избори през септември управляващата партия “Единна Русия” спечели близо 50% от гласовете и съхрани конституционното си мнозинство в Държавната дума. В долната камара на парламента влязоха още четири партии, които са също толкова лоялни към Кремъл, колкото и “Единна Русия”. Според президента на Центъра за политически технологии Борис Макаренко парламентарните избори са своеобразен изпит за властта, който тя е издържала успешно.  

„Най-важното за властта беше не толкова да спечели някакъв конкретен брой мандати в Думата, колкото да вземе някакъв междинен изпит по средата на електоралния цикъл. Да потвърди легитимността си и да направи така, че обществото да възприеме изборите като достатъчно нормални и свободни. Властта взе този изпит и го направи достатъчно успешно.“

Всъщност вътрешнополитическият дневен ред в Русия отдавна се определя не от партиите, а от политическите инженери в президентската администрация. Наскоро Владимир Путин заяви, че все още не е решил дали ще се кандидатира отново за президент след 2024г., когато изтича настоящият му мандат. По думите му, самото наличие на такава възможност е гаранция за стабилност в страната. 

Снимки: ЕПА/БГНЕС, es.news-front.info

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Файненшъл таймс": Тръмп желае минимални мита за вноса от ЕС в размер 15% до 20%

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..

публикувано на 18.07.25 в 20:26
Илияна Йотова

Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски в Етрополе

В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..

публикувано на 18.07.25 в 20:17

На отделни места в Рила тлеят паднали дървета

Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила.  За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които да обезопасяват такива огнища. Акцията ще продължи и следващите дни, каза за БНР началникът на..

публикувано на 18.07.25 в 20:10
Външният министър на Великобритания Дейвид Лами

Великобритания се присъедини към новия пакет евросанкции срещу Русия заради войната в Украйна

Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес.  Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..

публикувано на 18.07.25 в 19:56

Община Левски отбелязва тържествено 80 години от обявяването на селището за град

Община Левски отбелязва тържествено, с богата програма, 80 години от обявяването на селището за град и 188 години от рождението на патрона на града Васил Левски. В церемонията от 21.00 часа се очаква да се включи Президентът на България Румен Радев. Празничната вечер започва в 20.00 ч., когато на сцената пред Общината и ще оживеят "Картини от..

публикувано на 18.07.25 в 19:32

Шествие в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев се провежда в София

Пореден протест в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев събра столичани пред Съдебната палата, след като вчера Софийският апелативен съд остави за постоянно в ареста Коцев и двама общински съветници след 10 часово заседание. Много хора се събраха пред Съдебната палата в столицата, като те заявяват, че не се страхуват и искат да изгонят..

публикувано на 18.07.25 в 19:25
Мария Захарова

МВнР за твърдение на Захарова: Враждебна дезинформационна кампания от страна на Кремъл

"Пореден епизод от враждебната деизформационна кампания" срещу България – така българското Външно министерство определи днешните твърдения на говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, че България е замесена в контрабанда на западни оръжия за Украйна, заедно с Румъния, Полша и Финландия. Подобни агресивни обвинения са..

публикувано на 18.07.25 в 19:00