Желев определи новия отбранителен съюз на САЩ и Великобритания в Тихоокеанския басейн като „шок в трансатлантическите отношения“.
„Тази маневра на Щатите и Великобритания ще има трайни последствия върху отношенията не само с Франция, но и с Европа като цяло.“
Европа не е единна на ниво граждани в отношението към великите сили Русия и Китай, отбеляза Веселин Желев. На национално ниво в много европейски страни хората виждат по-скоро Брюксел като субект на Студената война между ЕС и Русия и Китай, като тези настроения са много по-силни в страни като Унгария, България, Австрия, Португалия.
„Ястребовият подход на Брюксел по отношение на Китай и Русия е в разрез с нагласите на европейците“, посочи Желев, цитирайки мащабно изследване на Европейския съвет по външна политика от септември тази година.
„Европа е световна сила икономически, но политически и военно тя не може да стане такава сила, ако не се федерализира повече. Точно това е една от амбициите на федералистите, сред които се открояват либералите и зелените“, коментира журналистът.
По думите му два са начините на ЕС да се справи с „непослушните“ държави като Полша и Унгария – единият е чрез натиск и санкции, но този подход е рисков, защото може „да счупи Европа“.
Фон дер Лайен дължи председателския си пост на подкрепата на Полша и Унгария, съвместно с тази на Франция, припомни Желев. Интересите на трите държави съвпадат и сега в определени посоки, допълни той.
Другият подход е на диалог, който е по-прагматичен и признава, че в Европа има две тенденции: федералистка и Европа на отечествата, уточни Веселин Желев.
Френско-германският мотор ще работи, смята той.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..