Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Триград с протестна подписка и искане за спешно възстановяване на пътя

Местните бизнеси са съсипани от бедствието, падат резервации за Нова година

| обновено на 20.12.21 в 11:15
Триградското ждрело, което се издига от двете страни на пътя към едноименното с. Триград.
Снимка: БГНЕС

Инициативен комитет „За спасяване на Триград“ инициира протестна подписка, която вече е подкрепена от две хиляди души.

Девети ден девинското село Триград и още три селища след него - Кестен, Жребово и Водни пад са без достъп. Селото бе сред най-засегнатите от обилния снеговалеж и лошо време в Смолянско.

Живеещите в Триград настояват за спешно възстановяване на пътя до селото.

Триград е целогодишна туристическа дестинация. Сега всички резервации в хотелите и къщите за гости са отменени.

„Положението е страшно“, казва Аркан, който работи в един от най-големите туристически обекти. По думите му местните обекти изплащат кредити, а след скъпия ток бедствието ги е сринало тотално. 

„Имаме ток и вода, но с придвижването е много сложно. Отказват хората масово резервации за Нова година. Финансово и инфраструктурно сме много зле - тези загуби кой ще ни ги плати?“ 

Няма пътища. Капарото, всичко изгаря. Положението е трагично“, казва и Емил, който също е зает в туристическия бизнес.

Румен, който работи в мандрата, за пореден ден изхвърля млякото:

Имам ферма, която изхвърля мляко по 100 литра и не знам какво да правя. Няма как да се мине. Плаче ми се. Хотели затворени, мандри затворени. Затъваме от ден на ден.“ 

Местните жители се готвят за гражданско неподчинение в сряда сутринта на главния път Кричим - Девин, в района на КПП на входа в града. 

Радост Караиванова от инициативния комитет очерта какви са исканията им:

„Нашите искания са за цялостен ремонт на пътя в участъка от село Тешел до село Кестен, а не само на двете места, където има в момента разрушаване на пътя. Второ, искаме да се извършват някакви спешни строителни дейности за осигуряване на преминаването с автомобили“.

Родопчани са гневни на стриктния полицейски контрол по разрушения път:

„Мен ме вбесява, че не ме допускат с личната ми кола вече седми-осми ден, да си кача колата. Едната ми кола, служебна, се счупи, втора се счупи.“

Сред исканията са също обезщетения за бизнеса и подпомагане на хората, чиито работодатели са прекратили дейност заради бедствието.

Подробен репортаж за хората от бедстващото село Триград ще чуете утре в предаването „Преди всички“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02
Десислава Тихолова с портрета на престолонаследника Борис Трети

131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител

На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..

публикувано на 30.01.25 в 19:43

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29