Ресторантьори и хотелиери ще плащат 9 вместо 20% ДДС до 31 декември 2022 година. Парламентът прие окончателно промените в закона за ДДС, внесени от „Има такъв народ“. По-ниската ставка ще важи и за книгите и бебешките стоки.
Депутатите удължиха с още една година антикризисната мярка. Това ще струва на бюджета 175 милиона лева. Мярката въведена за компенсация на засегнатите от Covid-19 в 19 сектори бе въведена от ГЕРБ, припомни Кирил Ананиев и изказа своето задоволство от постигнатия консенсус:
„Намерихме общото решение с колегите от управляващото мнозинство. Те приеха и датата, която ние предложихме, 31 декември, за да сме сигурни, че целогодишно сме осигурили въвеждането на тази намалена диференцирана ставка“.
Ставката ще важи също и за нощувките в местата за настаняване. 9 вместо 20 процента ДДС ще се дължи също при доставката на книги и спортните стоки.
„Това може да го понесе бюджетът за 2022 година“, заяви Любомир Каримански, един от вносителите на промените.
Партия „Възраждане“ ще внесе допълнителни промени - нулева ставка за ДДС за лекарства, малка потребителска кошница и книгите. Костадин Костадинов поясни:
„Във Великобритания за лекарствата и за книгите ДДС-то е нула процента. В Германия ДДС-то за храните за всички, не само за малката потребителска кошница, е седем процента“.
От „Възраждане" настояха за извънредно заседание на комисията по финанси, за да се приемат техните предложения.
Георги Свиленски от БСП припомни, че въпросните мерки се обсъждат по време на приемане на държавния бюджет.
„В момента не сме в такава процедура. В момента сме в процедура да продължим срока на действащ законопроект“.
Цончо Ганев от партия "Възраждане" репликира:
„Защото пропускате варианта, че когато тука залата си тръгна вчера в седем и половина, беше свикана извънредна комисия на финанси и бюджет. Кога точно да вкарам аз каквото и да било при положение, че разбрах 15 минути по-рано“.
Снощи парламентарната бюджетна комисията одобри на първо четене през цялата 2022 година да остане в сила намалената 9-процентна ставка на ДДС за сервиране на храни и напитки в заведенията, за книжните и бебешките стоки и за използване на спортни съоръжения.
В парламента днес се обсъждат и другите предложени от правителството антикризисни разходи.
Кабинетът предлага да бъдат одобрени допълнителни 750 милиона лева за месечна добавка от 60 лева към пенсиите до юни. Предложени са и допълнителни 450 милиона лева, с които да бъде подпомогнат бизнесът заради поскъпналия ток, който фирмите купуват от на енергийната борса.
В началото на пленарното заседание днес бе гласувано депутатите да обсъдят и Проект на решение за създаване на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно въведените на територията на Република България противоепидемични мерки срещу Covid-19, предложението е на парламентарната група на партия „Възраждане“.
Президентът Румен Радев пристигна на работното си посещение във Федерална република Германия. Днес той участва в откриването на високотехнологичен завод в Долна Саксония, собственост на най-големия отбранителен концерн в Европа "Райнметал". Президентът Радев е на работно посещение в Германия Предприятието за производство на снаряди..
Два екипа на пожарната са били изпратени на сигнал за пожар в блок в столичния квартал "Малинова долина". При пристигането си пожарникарите са установили, че става дума за огън възникнал на тераса, вероятно от кош или кашон. Няма опасност за сградата или живеещите в нея.
Никола Николов-Паскал е предаден на българските власти на граничния пункт "Калотина", съобщи БНТ и допълни, че в момента полиция го конвоира за преглед към болница в София. От прокуратурата на този етап твърдят, че нямат информация дали Никола Николов е предаден на българските власти. От МВР също не дават информация за екстрадицията,..
Община Котел обяви тридневен траур от днес до 29 август, петък, в памет на двамата младежи, загинали снощи в тежка катастрофа. Други двама са ранени и са в болницата в Сливен. Знамената на всички институции в града са спуснати наполовина. Със заповед на кмета Коста Каранашев се отменят всички културни, развлекателни и спортни мероприятия,..
Правителството реши да увеличи капитала на Българската банка за развитие (ББР) с 4 милиарда лева. Парите ще бъдат инвестирани в нови индустриални зони, в изграждане на нова ВиК мрежа, както и в сектор "отбрана". Българската банка за развитие е еднолично акционерно дружество. Правата на държавата в него се упражняват от финансовия..
В началото на септември трябва да е ясно коя ще е обслужващата банка на София. Това заяви пред БНР Бойко Димитров, председател на групата на ПП-ДБ в Столичния общински съвет, член на Комисията по финанси. "Вчера бяха отворени техническите предложения. Комисията трябва да ги прегледа и да види дали всяка от банките отговаря на критериите за..
Процесът на застаряване на населението продължава да се задълбочава, това става ясно от данните за изпълнението на Националната стратегия за активен живот на възрастните хора в България за периода 2019-а – 2030-а година, публикуван за обществено обсъждане на сайта на социалното министерство. На всеки 100 души в активна възраст се падат 61 в..
Българската школа по художествена гимнастика е призната от световни специалисти за велика . Българският стил е бърз, динамичен, техничен - имаме..
Премиерът Росен Желязков, който днес вдигна жълт картон на областния управител на Плевен, би трябвало да го вдигне на своите патрони - Бойко Борисов..
По данни на лекарите в Бургас майката на малкия Мартин е в мозъчна смърт. Вчера медицинският хеликоптер транспортира от Бургас детето, което..