Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестните нагласи в Германия са по-силни в източните провинции и в общностите по-близо до природата

Любомир Пожарлиев: Затягането на консуматорската примка притиска неваксинираните

Изследователят на постсъветското пространство предупреждава за появата на онлайн гета

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Ако има нещо, което ще промени поведението, то се случва, е затягането на примката на достъп до консуматорската култура, до консуматорския свят, без който в някакъв смисъл вече не можем да си представим да съществуваме. Или другият вариант е, че ще доведе до едни онлайн гета и тези комуни до каква степен ще дойдат в реалния свят, вече времето ще покаже.“ Това мнение изрази пред БНР Любомир Пожарлиев, изследовател на мобилността в постсъветското пространство от Института по регионална география в Лайпциг, Германия. Той коментира темата за ваксините срещу Covid-19 и новото затягане на мерките в Германия.

Според изследователя правилата за липсата на достъп до стоки и услуги биха имали по-голям ефект върху неваксинираните, отколкото новата ваксина на „Новавакс“, разработена по конвенционална технология, защото германците вярват на техните ваксини на "Байонтех".

Локдаунът в отделни провинции отдавна съществува, действа правилото 2G – преболедувал или ваксиниран, поясни Пожарлиев.

„За част от Германия това е вече действителност от известно време. Другата част тепърва ще трябва отново да си припомни миналата зима.“

Това, което основно удря на този етап ежедневието, е консуматорската култура. Практически неимунизиран или непреболедувал човек трудно може да влезе да си купи обувки или да посети културно събитие, доколкото изобщо ги има, разказа сънародникът ни.

„Това е главният ефект. Разбира се, води до натиск върху хората, които не желаят да се имунизират. Числата лека-полека почнаха да растат на имунизираните отново, най-вече заради изключеността на хората, които отказват все още да се имунизират.“

Наблюдават се два различни клона на един и същи феномен – хората, които протестират, отбеляза Любомир Пожарлиев.

„В огромна степен, освен в Бавария и в Берлин, в много голяма степен те се случват в Източна Германия, в старите индустриални и в момента деиндустриализирани градове. С други думи, това са все места, в които има много губещи, в последните 30 години с уклон към носталгия, с националистически уклон. Бавария не прави изключение. Това е едната линия хора, които твърдо протестират. Те си бяха там и преди кризата. Това са хора, които вече са гласували за „Алтернатива за Германия“ в източните провинции… Дали щеше да е корона или нещо друго, избликът си присъства.“

Втората група се състои от работещи в агрокултурния сектор, сравнително богати германски селяни, затворени в малки, отдалечени и изолирани общности, които са много по-близо до природата, отколкото до съвременните ваксини и технологии, посочи изследователят.

„Това също важи и за западногерманските леви – хора, които също споделят до голяма степен живот близо до природата. Тези две групи условно можем да ги наречем дяснонационалистически и по-скоро природно-ляво. Но и двете са твърдо отворени към конспиративни теории, но по различна логика.“

В Източна Германия, по подобие на останалите източноевропейски страни, се наблюдава традиционно недоверие към институциите и неприязън към официалната власт, в някаква степен и към задалите новия ред – западногерманците, изтъкна Любомир Пожарлиев.

В Германия изцяло ваксинирани са 71% от населението. Според Пожарлиев 10% от населението категорично отказват ваксинация, а при останалите 20 на сто причините „могат да бъдат от всякакъв характер“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: ЕПА/БГНЕС


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50