Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокат Питър Фелити притежава приказен град от миниатюрни фигури

Колекцията от фигурки наброява повече от 150 съставни части

Питър Фелити
Снимка: Елена Цанева

“Градът на Питър” носи името на своя основател и архитект, а строителството му започва през 1989. Съществува само за около месец и половина всяка година, а после изчезва, за да се появи отново преди следващата Коледа. А архитектът на този град е не архитект, а адвокат. Градчето е приказният град от миниатюри на пенсионираният вече чикагския адвокат Питър Фелити, който е негова страст, любов и хоби повече от 32 години.

Снимка: Елена Цанева

За да подреди десетките съставни части на колекцията Питър отделя поне 2-3 дни, но всеки път го прави с невероятно удоволствие. И миниатюрният град, в който има всякакви сгради, хора, животни, дървета и мостове и какво ли още не се превръща в истинска коледната приказка.

Снимка: Елена Цанева

Миниатюрите Питър подрежда в хола на собствения си дом в северната част на Чикаго в края на старата година и разказва:

"Започнах през 1989 година, когато със съпругата ми  Ан се преместихме тук. Баща ѝ, който се занимаваше с дърворезба ни беше изрязал тези дръвчета, снежен човек. Ние имахме и тази къщичка. Поставихме ги над камината и сложихме отгоре венец. На мен ми харесваше как изглежда".

На следващата година Питър избира и купува една-две други къщички. Близки и приятели харесват първите наченки на колекцията, става им интересно и сами започват да търсят и му подаряват нови елементи, а колекцията става все по-богата и разнообразна. Появяват се поща, книжарница, жилищни сгради, църква, улични музиканти около огън, има различни животни в храстите и дърветата, и разбира се - улично осветление. Градчето расте и сега вече е разделено на промишлен район, парк за отдих и развлечения и жилищен комплекс. Тук има и магазин, специално наречен на съпругата му Ан. Една от любимите фигурки на Питър е заскреженото дръвче, а един от най-привлекателните елементи в колекцията е ски-пързалката със скиорите, които се движат.

Снимка: Елена Цанева

А  възможно ли е да има градче без кръчма. Тя е друг любим елемент от колекцията и е наречена на любимият бейзболен отбор на Питър, който обаче не е от Чикаго, а от Ню Йорк. Племенницата на Питър, 20 годишната Клеър, има друго предпочитание.
   
"Аз харесвам магазинчето за картички "Клеър”, защото и моето име е Клеър и то е прекрасно".

20 годишната Клеър                                   Снимка: Елена Цанева  
Увлечени от интереса на Питър към миниатюрите родителите на съпругата му Ан наричат малкото селище на неговото име и му изработват и специална табела. След повече от 30 години колекцията от фигурки на хора и животни, къщички и сгради, мостове, улични лампи и всевъзможни елементи от живота наброяват повече от 150 съставни части, а адвокатът Питър Фелити, работил до преди няколко месеца само в адвокатския офис, където е работил и Барак Обама преди да стане президент, продължава със същата страст да търси нови добавки към колекцията си. Съпругата му Ан протестира, че миниатюрното градче заема твърде голяма територия не само над камината, но и в пространството на хола, но племенницата Клеър е пръв защитник на колекцията на чичо си. Тя е пораснала с този приказен град и за нея той е неизменна част от Коледните празници. А домашната любимка, кучето Кеси няма нищо против колекционерските страсти на своя стопанин и с удоволствие заема позиция за снимка пред тях.

Репортажът можете да чуете и в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35