Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокат Питър Фелити притежава приказен град от миниатюрни фигури

Колекцията от фигурки наброява повече от 150 съставни части

Питър Фелити
Снимка: Елена Цанева

“Градът на Питър” носи името на своя основател и архитект, а строителството му започва през 1989. Съществува само за около месец и половина всяка година, а после изчезва, за да се появи отново преди следващата Коледа. А архитектът на този град е не архитект, а адвокат. Градчето е приказният град от миниатюри на пенсионираният вече чикагския адвокат Питър Фелити, който е негова страст, любов и хоби повече от 32 години.

Снимка: Елена Цанева

За да подреди десетките съставни части на колекцията Питър отделя поне 2-3 дни, но всеки път го прави с невероятно удоволствие. И миниатюрният град, в който има всякакви сгради, хора, животни, дървета и мостове и какво ли още не се превръща в истинска коледната приказка.

Снимка: Елена Цанева

Миниатюрите Питър подрежда в хола на собствения си дом в северната част на Чикаго в края на старата година и разказва:

"Започнах през 1989 година, когато със съпругата ми  Ан се преместихме тук. Баща ѝ, който се занимаваше с дърворезба ни беше изрязал тези дръвчета, снежен човек. Ние имахме и тази къщичка. Поставихме ги над камината и сложихме отгоре венец. На мен ми харесваше как изглежда".

На следващата година Питър избира и купува една-две други къщички. Близки и приятели харесват първите наченки на колекцията, става им интересно и сами започват да търсят и му подаряват нови елементи, а колекцията става все по-богата и разнообразна. Появяват се поща, книжарница, жилищни сгради, църква, улични музиканти около огън, има различни животни в храстите и дърветата, и разбира се - улично осветление. Градчето расте и сега вече е разделено на промишлен район, парк за отдих и развлечения и жилищен комплекс. Тук има и магазин, специално наречен на съпругата му Ан. Една от любимите фигурки на Питър е заскреженото дръвче, а един от най-привлекателните елементи в колекцията е ски-пързалката със скиорите, които се движат.

Снимка: Елена Цанева

А  възможно ли е да има градче без кръчма. Тя е друг любим елемент от колекцията и е наречена на любимият бейзболен отбор на Питър, който обаче не е от Чикаго, а от Ню Йорк. Племенницата на Питър, 20 годишната Клеър, има друго предпочитание.
   
"Аз харесвам магазинчето за картички "Клеър”, защото и моето име е Клеър и то е прекрасно".

20 годишната Клеър                                   Снимка: Елена Цанева  
Увлечени от интереса на Питър към миниатюрите родителите на съпругата му Ан наричат малкото селище на неговото име и му изработват и специална табела. След повече от 30 години колекцията от фигурки на хора и животни, къщички и сгради, мостове, улични лампи и всевъзможни елементи от живота наброяват повече от 150 съставни части, а адвокатът Питър Фелити, работил до преди няколко месеца само в адвокатския офис, където е работил и Барак Обама преди да стане президент, продължава със същата страст да търси нови добавки към колекцията си. Съпругата му Ан протестира, че миниатюрното градче заема твърде голяма територия не само над камината, но и в пространството на хола, но племенницата Клеър е пръв защитник на колекцията на чичо си. Тя е пораснала с този приказен град и за нея той е неизменна част от Коледните празници. А домашната любимка, кучето Кеси няма нищо против колекционерските страсти на своя стопанин и с удоволствие заема позиция за снимка пред тях.

Репортажът можете да чуете и в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53