Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Питър Фелити притежава приказен град от миниатюрни фигури

Колекцията от фигурки наброява повече от 150 съставни части

Питър Фелити
Снимка: Елена Цанева

“Градът на Питър” носи името на своя основател и архитект, а строителството му започва през 1989. Съществува само за около месец и половина всяка година, а после изчезва, за да се появи отново преди следващата Коледа. А архитектът на този град е не архитект, а адвокат. Градчето е приказният град от миниатюри на пенсионираният вече чикагския адвокат Питър Фелити, който е негова страст, любов и хоби повече от 32 години.

Снимка: Елена Цанева

За да подреди десетките съставни части на колекцията Питър отделя поне 2-3 дни, но всеки път го прави с невероятно удоволствие. И миниатюрният град, в който има всякакви сгради, хора, животни, дървета и мостове и какво ли още не се превръща в истинска коледната приказка.

Снимка: Елена Цанева

Миниатюрите Питър подрежда в хола на собствения си дом в северната част на Чикаго в края на старата година и разказва:

"Започнах през 1989 година, когато със съпругата ми  Ан се преместихме тук. Баща ѝ, който се занимаваше с дърворезба ни беше изрязал тези дръвчета, снежен човек. Ние имахме и тази къщичка. Поставихме ги над камината и сложихме отгоре венец. На мен ми харесваше как изглежда".

На следващата година Питър избира и купува една-две други къщички. Близки и приятели харесват първите наченки на колекцията, става им интересно и сами започват да търсят и му подаряват нови елементи, а колекцията става все по-богата и разнообразна. Появяват се поща, книжарница, жилищни сгради, църква, улични музиканти около огън, има различни животни в храстите и дърветата, и разбира се - улично осветление. Градчето расте и сега вече е разделено на промишлен район, парк за отдих и развлечения и жилищен комплекс. Тук има и магазин, специално наречен на съпругата му Ан. Една от любимите фигурки на Питър е заскреженото дръвче, а един от най-привлекателните елементи в колекцията е ски-пързалката със скиорите, които се движат.

Снимка: Елена Цанева

А  възможно ли е да има градче без кръчма. Тя е друг любим елемент от колекцията и е наречена на любимият бейзболен отбор на Питър, който обаче не е от Чикаго, а от Ню Йорк. Племенницата на Питър, 20 годишната Клеър, има друго предпочитание.
   
"Аз харесвам магазинчето за картички "Клеър”, защото и моето име е Клеър и то е прекрасно".

20 годишната Клеър                                   Снимка: Елена Цанева  
Увлечени от интереса на Питър към миниатюрите родителите на съпругата му Ан наричат малкото селище на неговото име и му изработват и специална табела. След повече от 30 години колекцията от фигурки на хора и животни, къщички и сгради, мостове, улични лампи и всевъзможни елементи от живота наброяват повече от 150 съставни части, а адвокатът Питър Фелити, работил до преди няколко месеца само в адвокатския офис, където е работил и Барак Обама преди да стане президент, продължава със същата страст да търси нови добавки към колекцията си. Съпругата му Ан протестира, че миниатюрното градче заема твърде голяма територия не само над камината, но и в пространството на хола, но племенницата Клеър е пръв защитник на колекцията на чичо си. Тя е пораснала с този приказен град и за нея той е неизменна част от Коледните празници. А домашната любимка, кучето Кеси няма нищо против колекционерските страсти на своя стопанин и с удоволствие заема позиция за снимка пред тях.

Репортажът можете да чуете и в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35

В Израел бе открита изложба с част от архивите на Кафка

100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..

публикувано на 03.12.24 в 13:33

Мартин Мартинов: Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?

Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора .  Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.  Тази есен е бил..

публикувано на 02.12.24 в 14:07