Германия поема председателството на организацията на най-мощните държави - Г-7.
Като председател на Г-7 Германия ще организира и срещата на клуба на най-богатите страни в света между 26 и 28 юни в баварския замък Елмау.
„Ще използваме позицията си, за да поставим в центъра на дискусиите преминаването към климатично неутрална икономика и укрепване на демокрацията в света“, заяви канцлерът Олаф Шолц. „В един свят, в който скоро ще живеят близо 10 милиарда души, става все по-важно да съумяваме да говорим с един глас и да се борим срещу кризите съвместно“, допълни още той.
Германия поема председателството от Великобритания.
Към Г-7 принадлежат още САЩ, Франция, Италия, Япония и Канада. Г-7 е основана през 1976 година от германския канцлер Хелмут Шмид и френския президент Валери Жискар д‘Естен като опит да се реагира срещу световната криза тогава. Първоначално групата се състои от шест държави, през 80-те към тях се присъединява и Канада.
Русия също бе част от групата на най-богатите – тя бе приета през 1998 година, но през 2014 г. я изключиха заради анексията на Крим.
Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс, който е на почивка във Великобритания със семейството си, разкритикува предложението на британския премиер Киър Стармър за признаване на палестинска държава. Ванс пристигна в петък и отседна в провинциалната резиденция 'Чивнинг хаус" на външния министър Дейвид Лами, преди планираната почивка в..
Доналд Тръмп и Владимир Путин ще се срещнат в Аляска следващия петък - 15 август. Това съобщи американският президент. Информацията за мястото и датата на срещата беше потвърдена и от съветника на Путин Юрий Ушаков. Тръмп намекна за възможна размяна на територии между Русия и Украйна при въпроса за решаването на конфликта между страните:..
Армения и Азербайджан се договориха за постигането на траен мир, обяви на пресконференция в Белия дом американския президент Доналд Тръмп. На пресконференцията присъстваха и лидерите на двете кавказки държави - президентът на Азербайджан Илхам Алиев и премиерът на Армения Никол Пашинян. По-рано през деня Тръмп проведе двустранни срещи с двамата..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви в петък, че Киев и съюзниците му споделят разбирането, че вече е възможно да се постигне поне прекратяване на огъня, но добави, че в крайна сметка това ще зависи от "правилния натиск върху Русия", съобщава Ройтерс. Във вечерното си видеобръщение към украинския народ Зеленски заяви, че е провел..
Турция временно затвори протока Дарданели в двете посоки заради бушуващи пожари в северозападната провинция Чанаккале, които обхванаха големи територии заради силния вятър. Евакуирани са били три села и дом за възрастни хора, в който са били настанени 52-ама души. На кадри, излъчени от турски медии, се вижда как огнеборци са принудени да..
България изразява дълбока загриженост от разширяването на военната операция в Ивицата Газа и призовава за незабавното и безусловно освобождаване на всички израелски заложници, държани от "Хамас" в нечовешки условия. Това се посочва в публикация на страницата на Министерството на външните работи (МВнР) в социалната мрежа "X". Хуманитарната..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е обсъдил с италианския премиер Джорджа Мелони възможността срещата му с Путин да се проведе в Рим следващата седмица, съобщи Sky News, позовавайки се на източници от италианското правителство. Добавя се още, че това най-вероятно би се случило във Ватикана. Италия е готов да подкрепи "искрено и..
Промените в Закона за еврото са изключително вредни и ефектът им върху цените в България ще е в посока нагоре, т.е. заради тези промени цените ще са..
Министърът на финансите не знае колко са магистратите, държавните служители и военните, за които плаща здравни вноски. Това обясни пред БНР д-р Стойчо..
В определени браншове - малки производители и търговци, семейни фирми, които ползват външно счетоводство - е необходимо повече време за обявяване на..