Доказано Омикрон вече е в България. 12 положителни проби на Covid варианта са установени у нас.
Това съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев на извънреден брифинг днес.
9 от заразените са мъже, 3 са жени, 7 са без ваксинация, 5 от тях са напълно ваксинирани преди година.
Само един от заразените е пътувал в чужбина.
Засега при никой от заразените не се налага болнично лечение. 11 от тях са от София-град, а един - от София-област. От РЗИ вече са се свързали с всички. От ваксинираните никой не е с бустерна доза:
„Седем от дванайсетте са без ваксинация, пет имат ваксинация, повечето от тях преди девет месеца с пълна ваксинационна схема, в смисъл с две игли - има и "Пфайзер", има и "Модерна", и един от хората е с една игла "Янсен".
По отношение на възрастта, абсолютно всички възрасти са представени - от младежка до възрастта над 65 години. Данни за пътуване извън България има само при един от тях, който е в София. Той се е върнал преди два дни от Великобритания.
Пробите, които сега излязоха, са общо 275 от последното секвениране, като те са събрани от 41 лечебни заведения от 21 области в страната и тези проби с Омикрон съставляват 4,4% от всички положителни. Останалите 95,6 са от познатия ни вариант Делта", коментира Кунчев, като отбеляза още:
"Не знам дали забелязахте, не че може да се правят генерални изводи на базата на тези 12 случая, но никой от тях не е с бустерна доза".
Кунчев каза още, че очаква по-бързо разпространение на Омикрон до степен да стане доминиращ вариант, като не изключи налагането на нови мерки:
„Всичко може да се очаква, всичко зависи от ситуацията, която следим непрекъснато. Това, с което не можем да направим компромис, и няма да се съгласим въпреки натиска, въпреки желанието на различни хора, включително сдружения, производители, туризъм е, че не може да направим компромис със здравето на хората и с това да поставим на колене здравната система и тя да не може да си изпълни задълженията“.
Още на 4 януари, в първия работен ден, два експертни съвета в Министерството на здравеопазването ще обсъдят мерки за ограничаване на разпространението на Covid-19.
"Надяваме се да се потвърди и в България по-лекото протичане. Това, което може да очакваме обаче, е засягане на по-голям брой хора", допълни държавният инспектор.
Според Ангел Кунчев очакваната грипна вълна няма да бъде голяма заради разпространението на Омикрон, а у нас и в момента има скрита заболеваемост от Covid-19:
"Виждаме го при отделни случаи. Хора, които по различни причини, за да не затрудняват своето движение или на контактните, на семейството си, отказват да се обявят като такива и да останат изолирани. Е, част от тях се самоизолират, но все пак това не е достатъчно надеждна мярка“, каза държавният здравен инспектор.
11-то издание на международния кино-литературен фестивал "Синелибри" започна преди часове . Откриването беше в зала 1 на НДК с филма на Франсоа Озон „Чужденецът“ по известното произведение на Албер Камю. Събитието беше съпроводено с романтичен спектакъл с ефектна хореография и визуални препратки към романа, вдъхновил мотото на фестивала – „Пяната..
Във Велико Търново днес се организира протестно шествие срещу завода за преработка на дървесина на "Кроношпан", заради системното замърсяване на въздуха. Преди месец в завода имаше и тежка производствена авария с взривове. За затягане на контрола върху дружеството и спазване на екологичните норми в края на септември се обявиха министърът на околната среда..
Днес в Габрово започва двадесет и третото издание на Празника на духовната музика. Фестивалът е посветен на духовния празник на Габрово - 14 октомври, който е и денят на Света Петка Българска. Празникът на духовната музика ще бъде открит довечера в 18:30 часа в катедралния храм на Габрово "Св. Троица". Източно-православни песнопения ще звучат в първата..
С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят. За да популяризира донорството, през 2024-а година агенция Медицински надзор е похарчила 460 хиляди лева за..
Над 1200 литра боза ще бъдат раздадени безплатно в Деня на бозата в Радомир, съобщи на брифинг кметът на общината Кирил Стоев. Тазгодишният празник ще се проведе на 18 октомври и ще бъде по-пищен от всякога. Фермерски пазар, алея на занаятите, демонстрации и кулинарно изложение са само част от проявите, включени в програмата на тазгодишния..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че от 1 ноември или по-рано Вашингтон ще увеличи със 100% размера на митническите налози по отношение на Китай, както и ще въведе мерки за експортен контрол. Това обяви американският държавен глава в социалната мрежа "Трут Сошъл", цитиран от БТА. Той допълни, че мярката се налага след "крайно агресивните"..
Политическата сага във Франция продължава с повторното назначение на Себастиан Лекорню за премиер по нареждане на президента Еманюел Макрон. Само преди четири дни Лекорню подаде оставка, без правителството му да встъпи в длъжност. Себастиан Лекорню е отново премиер на Франция. Той приема "като дълг" назначението си от президента Макрон и обещава да..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..
"Това, което наблюдаваме през последните дни в София, е до някаква степен и обнадеждаващо. Показва, че гражданското общество функционира и може да се..