Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ана Пройкова: Не дръжте рутера в стаята, в която седите или спите

Снимка: Pixabay

„Петото поколение мобилни стандарти отива в т. нар. по-високочестотен спектър, който винаги е причинявал страхове, защото навлиза в областта на радиационните излъчвания. Но това са нейонизиращи лъчения все още – 5G.“ Това каза пред БНР проф. Ана Пройкова, физик в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, доктор на науките, участник в група в Европейския стратегически форум за изследователски инфраструктури на Европейската комисия.

„Хората имат право да се страхуват, но не страхът да ги парализира, а да ги направи любопитни към онова, което ги притеснява“, коментира проф. Пройкова. По думите ѝ четвъртото поколение не е много далече в честотния спектър от петото.

Любим уред на много хора е микровълновата печка. Нейното излъчване е в спектъра, в който се поставят 5G-тата, уточни тя.

Скенерите на летищата например също са в 30-гигахерцовия диапазон, който е в областта на петата генерация мобилни стандарти. Затова на редица места хората с определени заболявания минават през ръчна проверка.

Един от страховете на хората е дали честотните спектри не влияят върху репродуктивната им способност, отбеляза още Ана Пройкова.

„Това е много тънка, деликатна тема. Това, което е особеното на новите технологии, е, че те толкова бързо се развиват, че ние не успяваме да ги проверим като функции на времето. Ако в рамките на 1 година не сме успели да открием никаква корелация между определена честота, която се излъчва от дадено устройство и някои състояния, може да се окаже, че след 20 години, има такива случаи, има такива съмнения, че тези честоти биха могли да са били причина.“

Мобилните телефони и потенциалната им вреда са изучавани почти 20 години, допълни проф. Пройкова.

„Беше установено, че старата технология на късните 80-те-90-те години е твърде мощна. Навремето – 80-те-90-те години, ние имаме вкъщи запазени стари апарати, те са 1000 пъти по-мощни, отколкото са съвременните апарати.“

Не си дръжте рутера в стаята, в която седите, съветва специалистът.

„Рутерът си е активно излъчвателно устройство. Не ви съветвам да спите с него. Моят съвет е, особено ако има и деца, не дръжте рутера при децата.“

За целта, за да се минимизира въздействието на активните устройства, пространството може да се окабели.

Относно петото поколение клетъчни стандарти за мобилни технологии и полетната безопасност Ана Пройкова посочи, че самолетните производители са предложили на летателните машини да се поставят специфични филтри.

„Тези филтри изисква време, за да бъдат монтирани върху всички самолети, които в момента се чувстват застрашени, тъй като минават в голяма близост с клетките, които осигуряват пето поколение мобилни технологии.“

В момента у нас има 75 града, в които това поколение мобилни услуги се реализира, уточни тя.

Високочестотните електромагнитни излъчвания формират цяла нова област в медицината, обобщи проф. Ана Пройкова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32