Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ана Пройкова: Не дръжте рутера в стаята, в която седите или спите

Снимка: Pixabay

„Петото поколение мобилни стандарти отива в т. нар. по-високочестотен спектър, който винаги е причинявал страхове, защото навлиза в областта на радиационните излъчвания. Но това са нейонизиращи лъчения все още – 5G.“ Това каза пред БНР проф. Ана Пройкова, физик в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, доктор на науките, участник в група в Европейския стратегически форум за изследователски инфраструктури на Европейската комисия.

„Хората имат право да се страхуват, но не страхът да ги парализира, а да ги направи любопитни към онова, което ги притеснява“, коментира проф. Пройкова. По думите ѝ четвъртото поколение не е много далече в честотния спектър от петото.

Любим уред на много хора е микровълновата печка. Нейното излъчване е в спектъра, в който се поставят 5G-тата, уточни тя.

Скенерите на летищата например също са в 30-гигахерцовия диапазон, който е в областта на петата генерация мобилни стандарти. Затова на редица места хората с определени заболявания минават през ръчна проверка.

Един от страховете на хората е дали честотните спектри не влияят върху репродуктивната им способност, отбеляза още Ана Пройкова.

„Това е много тънка, деликатна тема. Това, което е особеното на новите технологии, е, че те толкова бързо се развиват, че ние не успяваме да ги проверим като функции на времето. Ако в рамките на 1 година не сме успели да открием никаква корелация между определена честота, която се излъчва от дадено устройство и някои състояния, може да се окаже, че след 20 години, има такива случаи, има такива съмнения, че тези честоти биха могли да са били причина.“

Мобилните телефони и потенциалната им вреда са изучавани почти 20 години, допълни проф. Пройкова.

„Беше установено, че старата технология на късните 80-те-90-те години е твърде мощна. Навремето – 80-те-90-те години, ние имаме вкъщи запазени стари апарати, те са 1000 пъти по-мощни, отколкото са съвременните апарати.“

Не си дръжте рутера в стаята, в която седите, съветва специалистът.

„Рутерът си е активно излъчвателно устройство. Не ви съветвам да спите с него. Моят съвет е, особено ако има и деца, не дръжте рутера при децата.“

За целта, за да се минимизира въздействието на активните устройства, пространството може да се окабели.

Относно петото поколение клетъчни стандарти за мобилни технологии и полетната безопасност Ана Пройкова посочи, че самолетните производители са предложили на летателните машини да се поставят специфични филтри.

„Тези филтри изисква време, за да бъдат монтирани върху всички самолети, които в момента се чувстват застрашени, тъй като минават в голяма близост с клетките, които осигуряват пето поколение мобилни технологии.“

В момента у нас има 75 града, в които това поколение мобилни услуги се реализира, уточни тя.

Високочестотните електромагнитни излъчвания формират цяла нова област в медицината, обобщи проф. Ана Пройкова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24