Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надежда Йорданова: Теч на лични данни от регистър Булстат няма и не е имало

| обновено на 08.01.22 в 18:49
Снимка: БГНЕС

Няма неправомерен достъп или изтичане на лични данни от  Булстат, заявиха министрите на правосъдието Надежда Йорданова и на електронното управление Божидар Божанов във връзка с публикации, свързани с регистъра.

По-рано днес в медиите се появи информация, че личните данни на 300 000 самоосигуряващи се българи, в това число ЕГН, адрес, телефони и имейли са изтекли и са били видими:

"Теч на лични данни от регистър Булстат няма и не е имало. Към настоящия момент в регистър "Булстат" са видими постоянните адреси на самоосигуряващите се лица и това е в изпълнение на закона, който действа от 2005 година, така че в тази си част видим Булстат показва данни, които съответстват на изискванията на закона" - каза министърът на правосъдието Надежда Йорданова.

От 4 януари единните граждански номера, служещи като Булстат на самоосигуряващи се хора, бяха преоформени в нови деветцифрени кодове. Заради грешка в системата обаче, всеки, който е разполагал с ЕГН на друг човек, временно е можел да получи информация за част от личните му данни.

Министър Божанов увери, че грешката е отстранена и в момента данните са защитени. Той посочи, че от началото на годината информационната система на регистъра е надградена, за да се смени идентификационния код, така че да не се покрива с ЕГН-та и да се защитят по-добре личните данни.

"Анализирахме и трафика към регистъра, дали има аномално поведение, дали има струпване на допълнително излишен трафик към определени физически лица. Няма такива индикации, няма риск за теч на данните. Системата освен че работи в съответствие със закона, спазва и добрите практики за информационна сигурност".

Министър Божанов каза още, че проверка е установила, че няма данни за злоумишлени действия или атаки към Булстат, както и че няма риск за целостта и верността на данните.

Министър Надежда Йорданова посочи още, че предстои промяна на Закона, който е от 2005 година, тъй като той е непропорционален спрямо целта на регистър Булстат. Тя допълни, че разпоредбите на закона изискват данните от представените документи по вписване на лицата да са публични:

"Предвиждаме всички данни, които имат характер на лични данни и които не съответстват на целта на регистър "Булстат", да не бъдат във видимата част, а да бъдат достъпни само за служебни справки, като постоянен адрес и други данни" - посочи министърът на правосъдието Надежда Йорданова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Русе беше подобрен 37-годишен температурен рекорд

37-годишен температурен рекорд за Русе бе подобрен днес. Термометрите отчетоха 40.9 градуса на сянка, а прогнозата е утрешният ден да е още по-горещ. Досега най-горещо е било на 7 юли през 1988 г, но с днешните 9 десети над 40-те градуса този рекорд падна. Температурата е измерена на сянка в метеорологичната станция на Агенцията за проучване..

публикувано на 07.07.25 в 17:26

Софийският районен съд решава дали обвинените в хулиганство трима младежи да останат в ареста

Софийският районен съд решава дали обвинените в хулиганство трима младежи, които в нощта на четвъртък срещу петък нападнаха двама души в центъра на София, да останат в ареста.  Трима непълнолетни са задържани заради побой над минувачи в София Прокуратура повдигна обвинения на тримата младежи, нападали минувачи в София Преди..

публикувано на 07.07.25 в 17:17

Обществен съвет към КЗК ще следи цените и пазара преди и след въвеждането на еврото

Обществен съвет към Комисията за защита на конкуренцията ще следи цените и пазарните условия преди и след въвеждането на еврото в страната.  На първото заседание стана ясно, че до края на годината Комисията ще започне още два отраслови прегледа - във финансовата област и в сферата на телекомуникациите. В Обществения съвет като консултативен..

публикувано на 07.07.25 в 17:06

Руските власти потвърдиха съобщенията за смъртта на Роман Старовойт

Руските власти потвърдиха съобщенията за смъртта на бившия министър на транспорта Роман Старовойт в Москва. Бившият руски министър на транспорта Роман Старовойт е открит мъртъв "Тялото на Старовойт беше открито днес в личния му автомобил с огнестрелна рана. Основната версия е самоубийство", заяви представителката на следствените власти...

публикувано на 07.07.25 в 16:59
Росен Желязков

Желязков: Жп инфраструктурата е приоритет в правителствената политиката и в ПВУ

Железопътната инфраструктура на България е приоритет в политиката на правителството и в Плана за възстановяване и устойчивост. За съжаление има решения на предишните управляващи, които се превръщат в проблем. Това заяви в Разлог премиерът Росен Желязков, който коментира скандала със закупените от "Дойче бан" вагони, втора употреба, за нуждите на..

публикувано на 07.07.25 в 16:54
Снимката е илюстративна

Отново гасят пожар на територията на ПП "Рилски манастир"

Екипи на пожарната служба в Рила и горски работници доугасяват пожар на територията на ПП "Рилски манастир", казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Директорът на Природния парк инж. Димитър Григоров каза за БНР, че гасенето е на същото място, където в средата на юни, на 2 000 м. надморска височина, възникна пожар, а на терена..

публикувано на 07.07.25 в 16:44

Владимир Владимиров: България няма единна стратегия за РСМ, която да следваме

Българската дипломация по отношение на РСМ има възходи и падения, а сега сме в средно положение. Ключов въпрос е, че България няма единна стратегия в последните 30 години за РСМ и да я следваме, независимо кой управлява, коментира в интервю пред БНР международният политически анализатор Владимир Владимиров. Според него е важно да знаем,..

публикувано на 07.07.25 в 16:28