Плувецът Йосиф Миладинов спечели първото място в анкетата на Viasport.bg за най-добър млад спортист на България за 2021 г. Той обаче не уважи церемонията по връчване на наградите, която се проведе в ЧУ „Свети Георги“, въпреки че си е в родния Пловдив.
Наградата от негово име прие президентът на федерацията по плувни спортове Георги Аврамчев. “Честита Нова година, нека да е здрава и успешна. Благодаря на организаторите на тази страхотна анкета, както и на спортните журналисти, които оцениха успехите на българското плуване през последната година. Пожелавам успех на всички млади състезатели. Бъдете здрави“, каза Аврамчев.
Анкетата се организира за юбилеен 10-и път и бе възобновена след едногодишно прекъсване заради пандемията от коронавирус.
В допитването до спортните журналисти своя глас дадоха 122-ма представители на медиите, които посочиха 53-ма спортисти на възраст до 19 г.
През миналата година Миладинов стана първият, записал олимпийски финал за мъжкото ни плуване, като се класира на 8-о място на 100 м бътерфлай в Токио 2020. Вицешампион е на Европа при мъжете в същата дисциплина и двукратен №1 на континента при юношите - на 50 и на 100 м бътерфлай от Рим. Освен това подобри рекорди, които го изпратиха в челото на световната ранглиста.
Той събра 1021 точки при гласуването, за да спечели приза за №1 при младите за втори път след 2019 г. Така Йосиф се изравни със своя колега в басейна Антъни Иванов, който също има две победи в анкетата за 2016 и 2017 г.
Втори с 860 точки в класацията се нареди щангистът Карлос Насар, който постигна най-големия си успех, когато гласуването вече бе започнало. В средата на декември 17-годишният роден в Червен бряг Насар триумфира със световната титла при мъжете в категория до 81 кг от шампионата в Ташкент, като подобри множество световни рекорди за различни възрастови групи. През 2021 г. Карлос спечели и сребърен медал от европейското първенство за мъже в кат. до 82 кг.
“Благодаря на журналистите. Специални благодарности и на моя личен треньор Илиян Илиев и на треньора на националния отбор Иван Иванов за моментите, в които са се трудили редом до нас и са ни помагали да постигнем успехите си. Пожелавам на всички спортисти успешна година. Благодаря“, коментира Насар.
Призовата тройка допълни тенисистът Пьотр Нестеров с 522 точки. През 2021 г. 18-годишният варненец постигна забележителни успехи – стана европейски вицешампион за юноши до 18 г. на сингъл. Има второ място на двойки и 1/4-финал на сингъл в юношеския турнир на US Open, както и трето място по двойки на Ролан Гарос за юноши.
Златната десетка допълниха Александър Николов (волейбол), Александра Фейгин (фигурно пързаляне), Изабела Янкова (планинско колоездене), Уилиам Чолов (бокс), Калоян Левтеров (плуване), Константин Костадинов (баскетбол) и Радослав Росенов (бокс).
Преди Йосиф Миладинов приза за №1 при младите са печелили: Владимир Зографски (2011 г., ски скок), Ния Димитрова (2012, биатлон), Денис Димитров (2013, лека атлетика), Благой Найденов (2014, бокс), Даниел Асенов (2015, бокс), Антъни Иванов (2016 и 2017, плуване) и Александра Начева (2018, лека атлетика).
Националният тим по волейбол за юноши под 19 г. бе определен за Най-добър отбор при подрастващите за 2021 г. През изминалата година момчетата на треньора Мартин Стоев спечелиха сребърните медали от световното първенство в Техеран и балканската титла за младежи под 20 г. в Косово и стигнаха по безапелационен начин до купата в класацията с актив от 1040 точки.
Всъщност, това е втори трофей за младите „лъвчета“, които бяха №1 и през 2019 г., когато стигнаха до второто място в Европа за юноши под 17 г.
В допитването до спортните журналисти точки получиха общо 6 отбора. По 50 точки получиха националният отбор по тенис за девойки до 14 г., който спечели сребърни медали от световното и европейско първенство, както и националният отбор по бокс за младежи до 17 г., спечели 4 медала от европейското първенство в Будва.
Освен тях гласове в допитването взеха националният ансамбъл по художествена гимнастика за девойки, националният отбор по футбол за юноши до 17 г. и националния отбор по естетическа групова гимнастика.
Капитанът на волейболистите Владимир Гърков получи купата за победител и благодари от името на целия отбор.
„Благодаря на всички, които са гласували за нас. Благодаря и на волейболната федерация, че ни осигури всички възможни условия да постигнем успехите си. Пожелавам на всички спортисти да са живи и здрави“, каза Гърков.
„Радвам се, че имам възможността да наградя тези момчета. Те ни донесоха много радост. Пожелавам на всички федерации да имат подрастващи и да им осигурят подходящи условия за подготовка. В тези младежи е бъдещето. Пожелавам на всички да продължат да следват мечтите си и да вярват, че резултатите ще дойдат“, коментира президентът на БФВ Любо Ганев при награждаването.
Селекционерът на волейболните национали до 19 г. Мартин Стоев заслужи приза за №1 при треньорите на подрастващи в анкетата на Viasport.bg.
Това е второ негово отличие след 2019 г., когато изведе същите момчета (тогава до 17 г.) до второто място в Европа, а през 2021 г. ги направи и втори в света.
Така Стоев стана първият специалист, избиран два пъти за най-добър треньор на подрастващи. Преди него купата за №1 на Viasport.bg са вдигали: Камелия Дунавска (художествена гимнастика, 2013 г.), Александър Димитров (футбол, 2014 г.), Драган Иванов (волейбол, 2015 г.), Асен Пандов (шорттрек, 2016), Ангел Стойков (футбол, 2017) и Стойко Цонов (лека атлетика, 2018).
„Благодаря за пожеланието“, каза от своя страна Стоев. „Мина една тежка година за нас. Условията за работа не бяха нормални, знаете за какво говоря, каква е ситуацията в света. Но с голямо желание и раздаване успяхме да постигнем нещо, което не беше правено от 30 години. Радвам се за момчетата, имаме много големи надежди в тях. Дай Боже до година-две, някои от тях да успеят да се наложат и в мъжкия отбор“.
На церемонията бе връчен и първият приз на името на големия баскетболист Спас Натов, който получи легендата на женския ни баскетбол Юлия Стоянова за дългогодишната си работа и вдъхновението на стотици деца да се занимават с този спорт.Отборът на ЦСКА приема шампиона Лудогорец в най-интригуващата среща от 11-тия кръг в Първа футболна лига. Двубоят на стадион "Васил Левски" започва в 20.15 часа и ще бъде предавана по програма "Хоризонт" на БНР В последните два мача от кръга: от 15 часа Добруджа - Арда, и от 17.30-сет Ботев Враца - Ботев Пловдив.
България ще се изправи срещу Австрия, европейския вицешампион Сърбия, Украйна, Гърция и домакина Чехия в груповата фаза на Евро 2026 по волейбол при жените, отреди тегленият в италианския град Бари жребий. Мачовете от група "В" с участието на българския отбор ще се играят в чешкия град Бърно. Европейското първенство ще се проведе между 21 август и 6..
Световният вицешампион България ще се изправи срещу Република Северна Македония, европейския първенец Полша, Португалия, Украйна и Израел в груповата фаза на Евро 2026 по волейбол за мъже, отреди тегленият в италианския град Бари жребий. Двубоите от група "В" с участието на българския отбор ще се играят във Варна или София, като това ще бъде решено..
Отборът на Левски се върна на първото място в класирането в Първа футболна лига. В мач от 11-тия кръг, на стадион Георги Аспарухов, Левски победи Берое с 3:1. Сангаре откри за "сините" в 11-тата минута. В 50-тата минута гостите от Стара Загора останаха с 10 човека. Червен картон за грубо нарушение получи Сонха. Берое успя да изравни след бърза..
Лидерът в първенството на Германия Байерн (Мюнхен) се нуждаеше само от 15 секунди, за да открие резултата при гостуването си на Айнтрахт (Франкфурт) и в крайна сметка да спечели мача с 3:0. Баварците, които нямат загубена точка в местното първенство, отново са на върха с 18 точки и 4 преднина над Борусия (Дортмунд), както и 5 над РБ Лайпциг. Домакините..
Челси победи драматично с 2:1 у дома Ливърпул в дербито от седмия кръг във Висшата английска лига. Загубата е трета поредна за шампиона на Англия във всички турнири след пораженията от Кристъл Палас и Галатасарай (в Шампионската лига) Гол на Естевао на празна врата в шестата минута на допълнителното време след подаване на Марк Кукурея осигури ценния..
Интер Милано победи лесно с 4:1 у дома Кремонезе в мач от шестия кръг в шампионата на Италия и се изравни по точки с лидерите в класирането Милан, Наполи и Рома. "Нерадзурите" поведоха в резултата още в шестата минута чрез Лаутаро Мартинес, а попадение на Федерико Димарко беше отменено заради засада шест минути след това. Анж-Йоан Бони, който се..
За загинали хора, затиснати в хотелите, които трябва да бъдат евакуирани, за леки коли, тоалетни и павилиони в морето, съобщи в интервю пред БНР..
"Още от начало не съм избирал да рисувам по стени, а си рисувах на картон и евентуално някакви платна ". Това сподели пред БНР Nasimo , който е един от..
Първата приливна вода около 6 м воден стълб с камъни и дървета е заляла курорта Свети Влас. В морето има над 30 коли и 50 екипа на пожарната и..