Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сурвакари от Пернишко изпълниха ритуала за гонене на злото в София

Маските на кукерите се правят в мечкарница

Кукери от Пернишко пренесоха в София магията на „Сурва
Снимка: БГНЕС

Кукери от Пернишко пренесоха в София магията на „Сурва”. От 12 часа на 9 януари в парк-театър „Борисова градина” те представиха обичая „Сурова”. Събитието е под наслов „Да изгоним злото. Да бъде!”

Кулминацията на събитието беше дефилето на сурвакари от град Батановци, селата Лесковец, Люлин, Лобош, Банище и сурвакарска група „Йорданови Арт и Приятели” с корени от пернишкото село Селищен дол.

„Едно от най-големите села в Пернишко е село Ярджиловци и това село за разлика от всички останали селища в региона има три сурвакарски групи, които се формират в три от махалите на селото и на 14 януари всяка група обикаля своята махала, след това трите групи се събират в двора на училището и става доста грандиозна група“, каза за БНР д-р Милена Любенова от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей към Българската академия на науките.Тя е главен асистент и ръководител на Националния център за нематериално културно наследство, който е част от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей.

По думите ѝ маскарадните игри са създадени преди хилядолетия:

„Традицията е стара. Има спомени за нея още преди Освобождението, че се е практикувало. Запазено е през годините и продължава. Важно е, значимо е за местните хора. Те живеят с този празник, чакат го. Той е част от живота им и е значима традиция за тях“, допълни в предаването "Нощен хоризонт" Милена Любенова.

Обичаят „Срува“ е вписан в списъка с нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО през 20015.

Кукери от Пернишко пренесоха в София магията на „Сурва”      Снимка: БГНЕС

Людмил Йорданов от първата софийска сурвакарска група „Йорданови арт и приятели“ с корени от пернишкото село Селищен дол е трето поколение майстор на маски:

Правят се маски в мечкарница. Повечето групи имат такава мечкарница, в която изработват маски, костюмите и необходимото оборудване“, каза за „ Хоризонт“ Йорданов.

По думите му кукерските и сурвакарските маски се изработват от различни материали в различните региони. Те тежат между 2 и 4 килограма.

„В Ябмол кукерите изработват своите маски с мъниста, в Благоевград изработват маските си само от козина, тук ги изработваме с рога има и с пера, има и големи ликове“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51