Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Групата "Innerglow" дебютира с албума „Satellites” и каза: "Смисълът на музиката е да ни свързва"

  След дългогодишно присъствие на българската музикална сцена електророк групата "Innerglow" издаде дебютния си албум. Нарече го „Satellites” ("Сателити") и направи премиера с клубен концерт на 27 ноември 2021 година. Триото е в състав: Тодор Ковачев- водещ вокал и кийборд, Матей Христосков- ударни и Петър Желев- китара.  В предаването "Бъди какъвто си" фронтменът на "Innerglow"- Тодор Ковачев сподели: "Вече по- свободно действаме на концертите, правим импровизации и това смятаме да развиваме и през 2022 година. Нещото, което ни отличава напоследък е начинът, по който смесваме електронните инструменти, с инструментите, на които реално свирим- акустични и не акустични и начинът, по който енергията е все по- голяма и все по-споделена с публиката срещу нас. То се усеща и затова след всеки наш концерт сме много заредени дни наред. Много е лесно в наши дни човек да изгради стени около себе си, да слуша само собственото си мнение, това е много опасно.“"- завършва Тодор. Не случайно и заглавната песен, дала името на дебютния албум се нарича „Сателити“. Тя е и откриващата песен, поставена под № 1 в траклиста.  Тодор Ковачев коментира: „В песента „Satellites”  се пее за свързаността между всички ни и за това как може да имаме много общо дори с хората, които ни се струват много различни, много далечни и много трудни за разбиране, трудни за съжителстване, но въпреки това сме силно свързани помежду си. По естествен начин албумът пое това послание. От там се появи и дизайнът на обложката, цялостното оформление, което някак хем улови тази малко космическа тематика, типа звучене, което имат повечето от песните и същевременно улови точно идеята за свързаността. Така че „Satellites” като име сглоби и песните и визията и това, което "Innerglow" представлява в момента." Барабанистът Матей Христосков допълва: „За нас „Satellites” е начин да кажем на хората да не забравят, че не са отделни, всеки сам за себе си, на своя си остров. Всички сме свързани духовно, душевно, физически, така че нека да не се делим, да не се мразим, в общи линии любов, разбирателство и добро отношение към другите. Сателитите помагат да сме свързани и да не сме свързани, тъй като възможността да си седиш вкъщи и да си говориш през компютъра с приятелите и любимите хора е възможност, но отнема от желанието на хората да направят малко усилие, за да отидат да се видят, да пропътуват известно разстояние и да се видят с любимите си хора. Това е нещо супер важно и не може да бъде заменено от компютъра и сателитите. Ние сме сателитите и трябва да се свързваме един с друг."
Цялото интервю с Тодор Ковачев и Матей Христосков чуйте тук:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Радиото създава усещане за реалния ритъм на времето

"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..

публикувано на 27.01.25 в 21:50

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00