Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стотина души са били поканени на парти на Даунинг стрийт по време на локдаун

Борис Джонсън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Около 100 души са били поканени на градинско парти на Даунинг стрийт  по време на първия локдаун във Великобритания, съобщиха британски медии.  

Свидетели са заявили пред Би Би Си, че премиерът Борис Джонсън и съпругата му са поканили гостите на 20 май 2020 година на принципа „сами си донесете напитките“. Борис Джонсън обаче отказа да потвърди, че е бил на събирането.

В имейл, видян от Ай Ти Ви, се казва, че са поканени хора на „напитка със социална дистанция на Даунинг стрийт 10 тази вечер". Това е станало в период, когато в Англия не бе позволено да се събират на открито повече от 6 души. 

Лейбъристите в опозиция заявиха, че премиерът го очакват сериозни въпроси, ако се окаже, че е присъствал. От Даунинг стрийт отказаха коментар, отбелязвайки, че събирането, както и други партита, за които се твърди, че са се случили през 2020 година, са част от започнало разследване.

За събирането на 20 май за първи път бе споменато в блога на бившия първи съветник на Борис Джонсън – Доминик Къмингс. В същия ден тогавашният министър на културата Оливър Даудън е обявил на брифинг, че има 363 жертви за последното денонощие, и е казал на хората следното:

„Можете да се срещате само с един човек извън вашето домакинство на открито на два метра разстояние“. Двама свидетели са потвърдили пред Би Би Си, че Джонсън и съпругата му Кери са били на градинското парти.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ден на отворените врати в АЕЦ "Козлодуй"

Стотици граждани от цялата страна посетиха АЕЦ "Козлодуй” в деня на отворените врати в централата видяха къде се произвежда над една трета от електроенергията в България. В информационния център бяха показани тематични филми и бяха осигурени печатни материали за дейността на атомната централа.  Посетителите имаха възможност да разгледат командните и..

публикувано на 11.10.25 в 20:21

Протест на военнослужещи в Атина

Военни от цялата страна пристигнаха в Атина и участват в голяма протестна демонстрация пред министерството на отбраната. Те протестират срещу проектозакона за мащабна реформа на въоръжените сили. Премиерът Мицотакис коментира предложените мерки, като каза, че са насочени в  "абсолютно правилна насока“. Променя се заплащането на военните..

публикувано на 11.10.25 в 19:00
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Джорджа Мелони ще бъде на подписването на мирното споразумение за Газа

Джорджа Мелони ще присъства в понеделник на церемонията по подписването на мирното споразумение между Израел и палестинската страна, която ще се състои в понеделник  в Египет. Това каза в предаване по РАИ 3 външният министър на Италия Антонио Таяни. Джорджа Мелони е в готовност да бъде в Египет за споразумението за примирие в Газа В..

публикувано на 11.10.25 в 18:31

Намаляват донорските ситуации и извършени трансплантации у нас

С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството. По този повод тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят. За да популяризира донорството, през 2024 година агенция Медицински надзор е похарчила 460 хиляди лева за концерти,..

публикувано на 11.10.25 в 18:13

Близките на загиналата след катастрофата с АТВ-то Христина в готовност за протест

Семейството на загиналата при инцидента с АТВ в Слънчев бряг 35-годишна жена заявява готовност за протести, ако обвиняемият излезе на свобода. В декларация близките на Христина Здравкова изразяват възмущение от искането на обвиняемия Никола Бургазлиев делото да започне отначало, като то, според текста, е входирано вчера, предава БНТ...

публикувано на 11.10.25 в 17:57
Тръмп и Зеленски на входа на Белия дом, Вашингтон, 18 август 2025 г.

Зеленски и Тръмп са обсъдили ПВО и руските удари по енергийната система на Украйна

Противовъздушната отбрана на Украйна и руските удари по енергийната система на страната са били обсъдени по време на телефонния разговор между президентите на двете страни Володимир Зеленски и  Доналд Тръмп. Това стана ясно от съобщение  на Зеленски в платформата ѝ Зеленски обясни, че са обсъдени конкретни споразумения за укрепване на..

публикувано на 11.10.25 в 17:36

Над 200 деца бяха прегледани от водещи столични медици в Кюстендил

Над 200 деца от Кюстендил днес бяха прегледани от водеци медицински специалисти от столицата. Инициативата е по програмата "Детско здраве", която за период от около 13 години е дала възможност за достъп до специалисти на близо 31 хиляди деца. Прегледите правят водещи специалисти от столични клиники по уши, нос и гърло (УНГ), травматолози,..

публикувано на 11.10.25 в 17:12