За църквата „Света Варвара“ има много митове и легенди, които се предават от поколение на поколение. Твърди се, че строежът на храма е започнал през 1811 година и е завършил през 1814-а, разказва секретарят на местното читалище Иванка Трендафилова.
„За жалост, църквата няма летописна книга и не знаем точната история.“
Майсторът на градежа е неизвестен. Знае се, че зограф на храма е Петраки Костакович, затова неговият образ е изографисан до вратата на храма. Човекът, благодарение на когото е започнала да се строи църквата, е Атанас Лозанов (Джеката), търговец, дарил жълтици за изграждането ѝ.
В църквата има много интересни стенописни ансамбли.
„1857 година са осигурени парите, с които са изографисани стените“, допълва Иванка Трендафилова.
По времето социализма църквата „Света Варвара“ започва да се руши, поради липса на достатъчно средства за поддръжка и храмът се превръща в самотно и изоставено място. Възстановяването започва едва през 2014 година, като в началото се реконструира камбанарията.
И в момента продължава изографисването на църквата. С реставрирането и изографисването на библейски сюжети се захваща Мария Андреева, която е работила по параклиси и в други населени места.
„Това е моето село. Аз съм родена тук. Миналата година се прибрах от Италия след 20 години“, разказва Мария.
Тя забелязва, че през последните години все повече хора се обръщат към вярата и тази вяра се възпитава в семействата.
„Времената ни показаха, че това е най-силното нещо, което да ни крепи“, казва жената.
Повече чуйте в звуковия файл.
Снимки: Павел Гълъбов
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..