Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметовете: Общините да бъдат компенсирани за скъпия ток и газ

Йорданка Фандъкова
Снимка: БГНЕС

Кметовете на София, Пловдив, Варна и Бургас настояват спешно и в диалог с правителството да бъде намерен механизъм за компенсиране на общините за увеличените в пъти разходи за електричество и природен газ, които се отразяват критично на основни за градовете системи, като уличното осветление и градския транспорт.

На среща на кметовете на тези градове столичният кмет Йорданка Фандъкова е посочила, че само за ноември миналата година фактурата за електричество на метрото е нараснала над 3 пъти.

„1,1 млн. лв. е сметка за ток на метрото през ноември 2020 г., а за същия месец през 2021 г. е 3,5 милиона", казва Фандъкова, цитирана от пресцентъра на Столичната община.

Кметовете посочват, че увеличението на сметките за улично осветление е над два пъти, а разходите за тази дейност се покриват изцяло от местните данъци и се налага орязване на средствата, планирани за други общински дейности.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Археологически разкопки на „Плоската могила Юнаците”, Пазарджик.

Доц. д-р Камен Бояджиев за новия археологически сезон при селищната могила Юнаците

Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик.   Проучванията продължават вече няколко десетилетия, като всяко едно откритие потвърждава  хипотезата, че селищна могила Юнаците, наречена още "Градът на птиците" е един  от първообразите на  първите европейски градове.  Най-ранните находки в могилата..

публикувано на 03.08.25 в 06:50
Папа Лъв ХІV

Папа Лъв XIV призова младите да изградят по-човечен свят

Млади хора от цял свят - близо 1 милион души от 146 страни - включително и от конфликтните зони: Ливан, Ирак, Мианмар, Украйна, Сирия и Южен Судан,  се събраха в Тор Вергата край Рим за своя юбилей.  Той се реализира 25 години след свързания с Папа Йоан Павел Втори, сега - с участието на Папа Лъв XIV.  За провеждане на бдението в събота вечерта, той..

публикувано на 03.08.25 в 05:07
Руска атака над Киев, архив.

Нови руски ракетни атаки срещу Киев и Николаев

Трима души са откарани в болница след руска ракетна атака срещу украинския град Николаев към 22:00 ч. снощи, съобщи началникът на Николаевската областна военна администрация Виталий Ким в приложението "Телеграм". Още няколко пострадали са получили медицинска помощ на място. Поразен е жилищен район на Николаев. След атаката е избухнал пожар. Спешните..

публикувано на 03.08.25 в 03:07
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдът на ЕС глоби Испания с близо 7 млн. евро

Съдът на Европейския съюз глоби Испания с близо 7 милиона евро. Причината е неизпълнението на директивата, свързана с отпуска при раждане. В решението си магистратите посочват, че правителството в Мадрид е пропуснало крайния срок за транспониране на текстовете и не е предприело всички необходими мерки, нито ги е съобщило на Европейската комисия...

публикувано на 03.08.25 в 02:04

Пожар гори в депото за битови отпадъци край Силистра

Пожар избухна в регионалното депо за твърди битови отпадъци край Силистра. По предварителни данни огънят е тръгнал от стъкло, което е предизвикало възпламеняване на пластмасови отпадъци. Пламъците са се разпространили бързо. На място работят екипи на пожарна безопасност, а по думите на кмета Александър Сабанов цялата налична техника е на..

публикувано на 03.08.25 в 01:52

Ниски добиви на слънчоглед в Ямболско

Започна прибирането на слънчогледа в Ямболска област.  Добивите са ниски, а качеството на много места е влошено.    Над 473 000 декара са засети със слънчоглед в областта, прибирането му е в начален етап, а добивите са далеч под очакванията на стопаните, коментира председателят на Регионалния съюз на зърнопроизводителите Стоян Александров:..

публикувано на 03.08.25 в 01:35

Португалия е в повишена степен на готовност за горски пожари

В събота правителството на Португалия издаде предупреждение за гореща вълна с висок риск от пожари в големи части на страната през следващите дни, предаде Франс прес. Предупреждението, обхващащо периода от неделя до четвъртък, включва забрана за огньове, фойерверки и използване на електрическо оборудване в горите. Властите също така..

публикувано на 02.08.25 в 20:35