Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАТО обмисля допълнително присъствие в Източна Европа, ако Русия прояви агресия срещу Украйна

| обновено на 12.01.22 в 19:17
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Ако Русия отново използва сила срещу Украйна и нахлуе там пак, тогава сериозно ще обмислим възможността за подсилим допълнително присъствието си в източната част на НАТО" - това каза генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг след края на Съвета НАТО - Русия.
Столтенберг каза, че дискусиите не са били лесни, определи разногласията между двете страни като "сериозни" и добави, че те няма да бъдат лесни за преодоляване. Той обаче определи като "позитивен" факта, че двете страни са седнали на масата за разговори. Русия е представила исканията си, които е изложила още през декември, каза той:

"Това включва исканията да спре приемането на каквито и да било нови членове в НАТО, както и да оттеглим силите си от източните ни съюзници.

От своя страна, съюзниците препотвърдиха политиката на НАТО на отворените врати, както и правото на всяка страна да избира в коя колективна система за сигурност да членува.

Също така те ясно показаха, че няма да се откажат от възможностите си да се защитават взаимно, в т.ч. и с присъствие на войски в източната част на Алианса".

Двете страни са обсъдили възможността да възстановят дипломатическите си мисии съответно на Русия в НАТО и на Алианса в Москва, каза още генералният секретар, без да уточни дали и кога би могло да стане това.

Стана ясно също така, че съюзниците са подкрепили предложението му да се договорят редица срещи, на които да се обсъдят въпроси за контрола над въоръжаването и ограничаване на ракетните комплекси.

По думите на Столтенберг Русия е показала, че ще даде отговор след известно време.

Между НАТО и Русия все още има много фундаментални несъгласия. Това обяви заместник-външният министър на Русия Александър Грушко.

Той определи разговорите между Москва и Алианса в Брюксел днес като "дълбоки и честни". 

Русия успя да обедини страните на НАТО и държавите извън Алианса в Европа, макар да не го очакваше – този коментар направи заместник-държавният секретар на Съединените щати Уенди Шърман след края на Съвета НАТО-Русия в отговор на въпрос за присъединяването на Украйна, Финландия и Швеция към Алианса.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Шабана Махмуд, министър на вътрешните работи на Великобритания

Британски служители съдействат на Балканите срещу нелегалната миграция

Британски служители по гранична сигурност са били изпратени на Балканите за първи път, за да се справят с нелегалната имиграция, докато продължават преговорите за откриване на "центрове за връщане" на мигранти в региона, обяви министърът на вътрешните работи Шабана Махмуд.   На среща в Лондон със свои колеги от Западните Балкани и други европейски..

публикувано на 16.10.25 в 04:47
Знамето на ЕС в сградата на ЕП в Страсбург

Ще бъде представена пътната карта за отбраната на ЕС до 2030 г.

Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас, изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия за технологичния суверенитет, сигурността и демокрацията Хена Виркунен и еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс ще оповестят пътната карта за отбраната на ЕС до 2030 година. Това ще стане след заседанието на Колегиума на..

публикувано на 16.10.25 в 04:46
Благомир Коцев

САС решава дали да пусне от ареста кмета Благомир Коцев

Софийският апелативен съд ще решава дали да пусне от ареста кмета на Варна Благомир Коцев.  Миналия петък първоинстанционният съд не уважи молбата му.  Беше прието, че по делото има достатъчно доказателства, че Коцев е бил част от корупционна схема, действала на територията на община Варна.  Съдът се позова и на разпитан ден преди заседанието свидетел..

публикувано на 16.10.25 в 04:38

Пленумът на ВСС обсъжда спорните текстове от Закона за съдебната власт

Правосъдният министър Георги Георгиев свиква Пленума на Висшия съдебен съвет. Висшите магистрати трябва да решат дали да отправят искане до Народното събрание за автентично тълкуване на текстовете от Закона за съдебната власт, свързани с т.нар. "трима големи" в съдебната система - изпълняващите функциите главен прокурор и председателите на върховните..

публикувано на 16.10.25 в 04:26

В Кърджали започна изграждането на младежки център

Със символична първа копка в Кърджали започна изграждането на модерен център за хиляди младежи от града и общината. Той ще бъде построен на мястото на бившия Младежки дом, превърнал се в една от емблемите на града за поколения местни жители. Инвестицията е за над 10 милиона лева.  Новият център ще се използва и от младежи от уязвими групи, каза кметът на..

публикувано на 16.10.25 в 03:42

Приключва ремонтът на пътя към граничния пункт Лесово

Ремонтът на международния път 1-7 към граничния пункт Лесово в района на пътен възел "Зимница" на автомагистрала "Тракия" ще приключи в рамките на работния ден, съобщиха от Областното пътно управление в Ямбол. Заради проливните валежи срокът на  ремонтните дейности беше удължен с близо седмица. И днес ще остане в сила..

публикувано на 16.10.25 в 03:29
Доналд Тръмп

Тръмп: Няма да има нужда американската армия да разоръжава "Хамас"

Няма да е необходимо да се използва американската армия, за да бъде разоръжена групировката "Хамас", заяви на пресконференция в Белия дом президентът на Съединените щати Доналд Тръмп. Ехуд Барак: Решителността на Тръмп е единствено условие за успех на плана му за Газа  Камиони с хуманитарна помощ пристигнаха в Газа Израел отваря граничния..

публикувано на 16.10.25 в 03:09