Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпреки извинението на Борис Джонсън доверието към управляващите консерватори спада

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Въпреки извинението на британския премиер Борис Джонсън за присъствието му на градинското парти по време на локдаун през май 2020 година, проучване на общественото мнение показва, че доверието към управляващите консерватори е с 10 процента по-малко от това към лейбъристите. Джонсън е силно критикуван и от съпартийци.

Тази сутрин се наблюдава офанзива на министри от кабинета на Борис Джонсън, които се изказват по различни медии в негова подкрепа и призовават да не се бърза със заключенията, а да се изчакат резултатите от разследването на събиранията на Даунинг стрийт по време на локдаун.

Щетите обаче от уклончивото извинение на премиера вчера в парламента вече са налице.

Министърът за Северна Ирландия Брандън Люис заяви, че Борис Джонсън е лидерът, който ще спечели следващите общи избори за торите.

Не така изглеждат нещата обаче според анкета на YouGov, която отрежда на лейбъристите 38% подкрепа срещу 28% за консерваторите, а над 60 на сто от анкетираните смятат, че Борис Джонсън трябва да подаде оставка.

Дори издания, които винаги твърдо са заставали зад премиера, за първи път излизат с неласкави заглавия.

„Дейли експрес“ моли Джонсън да докаже, че може да изпълни обещанията си към Великобритания.

Таблоидът „Сън“ пише, че той е на ръба, а „Дейли стар“ го нарича „човек с амнезия“, който смята, че правилата са само за „дребните хорица“.

Но най-показателното е, че вече много депутати сред торите се надигат срещу лидера си. Роджър Гейл дори нарече Джонсън „ходещ мъртвец“, а вече има сведения, че някои от тях изпращат писма до „Комитет 1922“ с искане на вот на недоверие. Ако постъпят 54 такива писма трябва да се гласува вот на недоверие, а ако Джонсън го загуби – да се проведе избор за нов лидер.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов не се притеснява от протестите на "Възраждане" срещу еврото

Протестите на "Възраждане" срещу въвеждане на еврото не притесняват лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който уточни, че тепърва предстои много конкретна работа. "Напротив, в Европа виждат с какво се борим. В Европа виждат, че Костадинов и Петков работейки в ансамбъл - единият с протести на улицата и блокиране на парламента, а другият с искане на..

публикувано на 05.06.25 в 10:07

Поредна стачка на гръцките журналисти

Стачка на журналистите в Гърция спря излъчването на всички телевизии и радиа. От 5 часа тази сутрин в 24-часова стачка са журналистите от всички медии. Протестът е организиран от журналистическия синдикат с искане за справедливо заплащане и колективни трудови договори. В изявлението на синдиката се посочва, че исканията включват минимална..

публикувано на 05.06.25 в 10:04
Училище „Димитър Благоев“ в Благоевград

В Благоевград 43 деца не са приети в първи клас в нито едно от училищата

43 деца не са приети в първи клас в нито едно от училищата в Благоевград, а причината за това е, че родителите са посочили само едно от възможните три желания. Заради по-големия брой на първолаците ще се наложи паралелките да са с повече деца. За първи път община Благоевград приложи електронна система за прием в 1-ви клас, разработена от..

публикувано на 05.06.25 в 09:57
Снимката е илюстративна, архив

Товарен влак е дерайлирал в Сливенско

Товарен влак е дерайлирал в междугарието на селата Кермен и Коньово, в област Сливен, съобщава Сливен инфо. От БДЖ информират, че временно движението на пътнически и товарни композиции в участъка е преустановено.  Наложила се е промяна на маршрута на движение на бързия влак Варна-Пловдив-София. Той се движи през гарите..

публикувано на 05.06.25 в 09:54

НС няма да обсъжда днес свалянето на имунитетите на четирима депутати от "Възраждане"

С 64 гласа "за", 44 "против" и 93 "въздържал се" парламентът отхвърли предложението на Хамид Хамид от ДПС-Ново начало да се обсъди свалянето на депутатските имунитети на депутатите от "Възраждане" Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров и Никола Димитров.  Хамид критикува поведението на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, които се въздържаха..

публикувано на 05.06.25 в 09:52

Черен слой прах покрива всяка сутрин Гълъбово: За какви промени настояват екоактивисти?

" Хората в Гълъбово всяка сутрин почистват дворовете си от един тънък слой черни сажди. Не простират прането си навън, защото веднага става черно. На няколко места има детски площадки, но те са абсолютно призрачни, никой не играе на тях ".  Това разказа пред БНР Десислава Микова, координатор на кампанията "Климат и енергия" в "Грийнпийс" – България...

публикувано на 05.06.25 в 09:50

Община Гоце Делчев стартира кампания за разделно събиране на трудноразградими отпадъци

Световният ден на околната среда, който отбелязваме днес, се фокусира върху намаляване на пластмасата  като основен замърсител на природата.  В тази връзка  община Гоце Делчев стартира кампания за разделно събиране на трудноразградими отпадъци  и то не само за един ден, а през целия месец.  Идеята е това трайно да промени отношението на..

публикувано на 05.06.25 в 08:55