Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Петрова: Новият Covid план на правителството ще даде предвидимост

Нямаме хора на високо държавно ниво, които да познават закона за карантиниране, коментира Петрова

Мария Петрова
Снимка: Facebook /Адвокат д-р Мария Петрова

новия Covid план на правителството ще даде предвидимост и с него се доближаваме до европейските страни, как те се справят досега с пандемията", коментира пред БНР адвокатът по медицинско право Мария Петрова новият план на властта за овладяване на Covid кризата.
"Планът е добре, мерките, интензивните легла, заболеваемостта сред медиците като критерий също са добре, проблемът е, че ние нямаме точна дефиниция за "интензивни легла".
По време на пандемията се откриваха нови Covid отделения и структури, в тях се разкриваха интензивни легла, без винаги те да отговорят на всички изисквания - като апаратура и наличие на медицински специалисти точно за това заболяване - Covid  - 19.
Но сега остава въпросът дали в тези над 1200 интензивни легла влиза и лечението и на другите болести?

Идеята за клъстерно разделяне не е само географски, а да се съчетаят области, които са териториално близо, но и в същото време да може да се гарантира еднакъв капацитет на т.нар. интензивни легла, за да може да се местят пациенти, когято такива липсват", поясни още в "Преди всички" адвокат Петрова.

Тя коментира относно етапите на затварянето на училищата, на бизнеса, че основният проблем е кой ще упражнява контрол по спазване на мерките, а също и по отношение на бизнесите още не сме видели плановете и заповедите за въвеждането на тези четири етапи.

Петрова коментира и сагата с карантината на членове на КСНС при президента:
"Ако тези хора са се намирали в една стая с маски и г-н Никола Минчев не е бил в пряк близък контакт 1,5 - 2 метра с определи лица, е абсолютно релевантно да смятаме, че те са били контактни. От там натакът трябва да се види колко дълго са били в тази стая, тя затворена ли е била, ръкували ли са се, колко близко са общували.

Трябва да отбележим, че всеки един човек от тази зала, като обществени личности и със значение за държавата, е редно да се тестват всеки ден доброволно, за да излагатпод риск всички. Кога и как е правен теста, не е от толкова от значение, както и да размахваме медицински бележки и да правим грозен пиар.

Лошото е, че нямаме хора на такова високо държавно ниво, които да познават закона за карантиниране, за спазване на противоепидемичните мерки и да знаят как да реагират, а има такива европейски правила, доборени от ЕК", обобщи Петрова.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пет протеста в столицата днес

За днес в Столичната община са постъпили пет уведомления за провеждане на масови мероприятия, шествия и протести. За 17 часа е насрочено факелното шествие Луковмарш. През годините  шествието, което в памет на Христо Луков -  военен министър по времето на Царство България и привърженик на нацистка Германия - беше спирано от Столичната община..

публикувано на 22.02.25 в 07:20
Д-р Венелин Маринов

Д-р Маринов: Синузитът може да даде и тежки усложнения като отоци и абцеси

От вирусните инфекции страда не само лигавицата в носната кухина, но и тази в синусите .  Ако хремата се задържи по-дълго, не минава и създава по-сериозен дискомфорт, инфекцията засегнала синусите може да е предизвикала остър синузит , който ако не се лекува да премине в хроничен.  "Вирусните инфекции са най-честите причини за синузит,..

публикувано на 22.02.25 в 06:30

Нова изложба на деца и младежи от Плевен по проекта "Музеят е муза"

С изложба "Приемственост" художествената галерия "Илия Бешков" в Плевен подреди картини на деца, които всяка събота рисуват в залите под ръководството на музейния педагог Невелина Янакиева.  В най-голямата градска галерия продължава заниманията по проекта "Музеят е муза". Кметът на Плевен поздрави младите художници. Изложбат събра деца,..

публикувано на 22.02.25 в 05:30

Кипър очаква силен студ през следващите дни

Трите дни от днес до понеделник ще са най-студените за сезона в Кипър, тъй като циклонът "Корал" ще достигне своя връх. Жълт код за изключително ниски температури е в сила през следващата нощ. Общини отварят отопляеми помещения за уязвимите граждани. Резкият спад на температурите в Кипър в петък с близо 10 градуса ще продължи с още..

публикувано на 22.02.25 в 03:11

Бизнесът смята, че сушата е най-голямата заплаха за кипърската икономика

Продължителната суша е най-голямата непосредствена заплаха, пред която е изправена икономиката на Кипър в следващите две години, показва представеното от Съвета по икономика и конкурентоспособност проучване. Целта му е да се оценят потенциалните рискове, които могат да възникнат в краткосрочен и дългосрочен план, за да се предприемат навреме..

публикувано на 22.02.25 в 03:06
Киър Стармър

Великобритания готви нов пакет в подкрепа на Украйна

Британският премиер Киър Стармър ще обяви нов пакет в подкрепа за Украйна, въпреки че Доналд Тръмп оказва натиск върху Киев да отстъпи и да приеме мирно споразумение с Русия, съобщи "Дейли телеграф".  Доналд Тръмп заяви, че Киър Стармър е "симпатяга, но не е направил нищо да сложи край на войната в Украйна" на фона на увеличаващото се..

публикувано на 22.02.25 в 02:57
Папа Франциск

Лекари: Животът на папа Франциск не е в опасност

Животът на папа Франциск не е в опасност, обяви медицинският екип, който се грижи за светия отец в болница "Джемели" в Рим. Папата беше хоспитализиран на 14-и февруари.  Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия екип, каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в този момент има опасност за живота..

публикувано на 22.02.25 в 00:22