Върховният съд на Съединените щати блокира решение на президента Джо Байдън за въвеждане на задължителна ваксинация за компании с повече от 100 служители.
Мярката можеше да засегне 84 милиона души, които щяха да са задължени носят маска на работното си място и да се тестват всяка седмица, ако не са ваксинирани.
Съдът постанови, че предписанието на Федералната агенция за охрана на труда за задължително седмично тестване на неваксинираните не е обикновен властови акт, а преминава границите на личното пространство.
По-голямата част от магистратите са преценили, че опасността от коронавирус на работното място не надвишава тази от престъпленията в ежедневието или последствията от замърсяването на въздуха.
Съдът обаче потвърди изискването за задължителна ваксинация на работещите във федералните здравни учреждения и за служителите в програмите "Медикеър" и "Медикейд".
Американският президент изрази разочарование от решението и призова работодателите да "постъпят правилно, за да защитят здравето на хората и икономиката на страната".
Представителката на Белия дом Джен Саки заяви:
"Президентът Байдън ще призовава и ние ще продължим да настояваме повече представители на бизнеса да се присъединят към решителните действия на редица компании, включително и 100-те най-големи в класацията на "Форчън", да налагат изискване за ваксиниране, за да защитят своите служители, клиенти и общности."
Саки каза, че след съдебното решение работодателите сами трябва да гарантират за сигурността на работното място и тази на потребителите.
Увеличават се хищниците в Монтанско. При направената пролетна таксация ловците са отчели двойно повече лисици и чакали от миналата годин а. Ловците отчитат подобрение на запасите от диво прасе и сърна. Увеличават се и зайците. Мечката, забелязана миналата година в Балкана над Чипровци, сега е заснета от камерите на ловците в Грамада, Видинско...
Туристически хеликоптер се разби в река Хъдсън в Ню Йорк. Загинали са 6-ма души - пилотът и петчленно семейство от Испания. Сред загиналите има 3 деца. Хеликоптерът е бил собственост на компания за туристически обиколки из забележителностите на града срещу няколкостотин долара. Видеоматериали на местни медии показват момента на инцидента, при който..
Развитието на процесите в Средиземноморието, засиленото внимание на ЕС към региона и неговата стратегическа роля, както и приоритетите в изследването на океаните са европейските теми, които ще бъдат поставени на високо ниво в Никозия днес. На посещение в Кипър са двамата ресорни еврокомисари. Комисарят за Средиземноморието Дубравка Шуица е на първо..
Днес в авиобаза „Безмер“ край Ямбол е обявен Ден на отворените врати от 9,30 до 13 часа. Авиобаза „Безмер" е част от състава на Военновъздушните сили от близо 74 години. Вече е традиция по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката в нея да гостуват стотици цивилни. Командирът на базата полковник Милен Димитров: „Тези дни са дни, в които..
Принц Хари, който от няколко дни е в Лондон, изненадващо посети Украйна. Херцогът на Съсекс е в Лондон тази седмица по повод на изслушване на негова жалба в Апелативния съд относно решението на Министерството на вътрешните работи, с което сериозно се намалява нивото на охраната му при посещение на страната. Британските медии разпространиха снощи..
Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..
Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..