„Със сигурност не пречат, но и не работят. Достъп до тях имат не повече от 1% от хората“, смята тя.
В повечето случаи там се правят тестове и след това пациентите се връщат обратно към личните лекари. Малко са местата, където се правят прегледи и изследвания, а за лечение изобщо не може да се говори, описа картината д-р Чобанова.
„За мен тези Covid зони не се създадоха, за да работят, а да се каже, че просто нещо е направено.“
Относно протичането на новия вариант Омикрон общопрактикуващият лекар отбеляза, че процентът на тежките случаи е по-малък, ваксинираните и преболедувалите го карат по-леко, но има и такива, които са непреболедували и го прекарват безсимптомно, както и двойно ваксинирани, които прекарат тежко заболяването.
„Аз лично към момента грип не съм засякла. На този етап според мен все още няма. Но има други циркулиращи, обичайните инфекции, които минават за 3-4 дена, баналните“, допълни д-р Виктория Чобанова. Такива по думите ѝ са около половината от пациентите със симптоматика на вирусна инфекция, за разлика от миналата година, когато всичко е било само Covid.
„Повечето ваксини, които в момента правя, са трета доза“, уточни д-р Чобанова. По думите ѝ са малко тези, които идват за първа доза ваксина.
„Не са масово хората, които се обръщат към нас заради тези 75 лева“, поясни тя относно желаещите да се ваксинират възрастни хора.
В Швеция от самото начало на епидемията болничният, който е бил даван на болните, е за 7 дни, допълни Виктория Чобанова, запитана за мнение по съкратените карантинни срокове у нас.
„Епидемията е в разгара си. Със строгите мерки можем да отложим частично нещата, но не и да спрем епидемията.“
За 2 години Лекарският съюз не успя да договори механизъм за преглед на пациентите при разболяване на общопрактикуващия им лекар, коментира д-р Чобанова в предаването „Преди всички“.
„Много често се случва реално пациенти да останат без лекар за времето, през което техният лекар отсъства. Не говорим само за Covid. Трябва да бъде регламентирано за тези пациенти къде да ходят и къде да търсят медицинска помощ“, поясни тя.
Личните лекари намаляват с 400 годишно. С тези темпове след 5 години няма да има общопрактикуващи лекари, изрази тревога д-р Чобанова.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Ученици от Второ училище "Н. Й. Вапцаров" в Монтана събраха 1750 лева от благотворителен базар за Великден. Те предлагаха лакомства, а парите ще бъдат дарени на фондация "Искам бебе". Това е поредната благотворителна инициатива, която се провежда в монтанското 2-ро училище „Н. Й. Вапцаров“. Целогодишно акциите преминават под мотото "Деца..
В Кипър днес, на Велика събота, ще бъдат счупени 51 стомни, по подобие на известния великденски обичай на гръцкия остров Корфу. Първата ще бъде хвърлена от председателя на парламента Анита Димитриу, под чиято егида е събитието. Инициативата за адаптиране на гръцкия обичай към кипърските условия е на фолклорната група на община Гери в област..
Гърците отбелязват великденските празници с внушителни църковни церемонии, на които присъстват и много българи. На Велики петък традицията в Гърция е да се провеждат шествия на вярващите след изнасяне от царквата на плащеницата и кръста на Исус Христос. Вярващите следват процесията със запален свещи и обикалят не само църквата, но и целия квартал. На..
Няколко влака на "Юростар" между Лондон, Париж и Брюксел са били засегнати от закъснения преди празничния великденски уикенд, съобщи Би Би Си. Най-малко един влак е отменен, а други четири са закъснели с най-малко един час, според уебсайта на "Юростар". В съобщение на сайта се казва, че влаковете на компанията в момента изпитва затруднения и закъсняват..
Под карантина заради установен случай на болестта "Гана" е общинският приют за безстопанствени кучета в Перник. Той ще остане затворен до 1 май. Заболяването е открито при улично куче, което е било настанено в приюта, преди да се разбере, че е заразено. В момента там живеят повече от 170 кучета, сред които новопостъпили, възрастни, голям брой..
В навечерието на Великден в Перник отново отвори врати Мемориалът на миньорския труд. В музейния комплекс, който се намира на площада в града, е подредена постерна изложба, представяща чудотворни икони. Експозицията е на Държавния културен институт на Министерство на външните работи. Мемориалът на миньорския труд е дело на скулптора проф...
Братството на Троянския манастир раздаде днес, на Разпети петък хиляда козунака на многото посетители на светата обител. Козунаците са дарени от благодетел на Троянския манастир, поясни архимандрит Стефан. "Който ги дари с волята да зарадваме с тях колкото може повече хора. Точно на Разпети петък, защото това е един от последните дни преди..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Време е за всеки човек под българско небе да възкръсне една негова мечта. И всеки да се приближава към нейното осъществяване, въпреки неудачите!..