Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елизабет Револ пред БНР: Най-важно във високата планина е търпението

Елизабет Револ в България
Снимка: Банско филм фест



На 25 януари 2018 г. Елизабет Револ става първата жена, изкачила осемхилядника Нанга Парбат през зимата. На слизане тя преживява една от най-драматичните спасителни акции в историята. Оцелява и е спасена от участници в полска експедиция, които обаче не могат да достигнат до партньора й Томаш Мацкиевич (Томек) и той остава завинаги в планината. След като се съвзема от загубата, французойката отново се отправя към високите върхове. 

Обикаля планините от дете, с родителите си, а на 19-годишна възраст започва да се занимава с катерене и алпинизъм, които я отвеждат от Алпите през Татрите до Боливия, Непал и Пакистан. През 2008 г., на 29-годишна възраст, изкачва за 16 дни 3 осемхилядника - Броуд Пик, Гашербрум 1 и Гашербрум 2. Прави това без допълнителен кислород и сама, след като партньорът й - Антоан Жирар, се разболява.

През април 2009 г., заедно с чеха Мартин Минарик правят опит да изкачат главния връх на Анапурна, но заради силни ветрове не успяват и достигат връх Анапурна-Изток, изминавайки 7-километров ръб на височина между 7000 и 8000 м. На слизане времето се влошава, откъсвайки Револ от партньора й. При липса на видимост тя продължава да се спуска повече от 1000 м и достига цепнатина, в която прекарва нощта. Без храна, телефон и без възможност да сгрее сняг, за да си приготви вода за пиене, Револ успява да слезе до най-близкото село. Там тя организира спасителна акция с хеликоптер и на земя, но следи от Минарик така и не са открити.

Револ и Томек
През 2013 г. започват опитите й да изкачи през зимата осемхилядника Нанга Парбат. Тогава, с италианеца Даниеле Нарди предприемат изкачване по техничното ребро Мъмери, но се налага да се откажат на малко над 6400 м (6 години по-късно Нарди ще намери смъртта си в поредния си опит да изкачи Нанга Парбат именно по този маршрут). През 2015 г. Елизабет Револ отново е в Базовия лагер на Нанга Парбат - този път с поляка Томаш Мацкиевич. Двамата достигат до 7800 м височина, но отново лошо време не им позволява да атакуват върха. 

През 2017 г. изкачва Лхотце, а на 25 януари 2018 г. с Томаш Мацкиевич записват второто в историята зимно изкачване на Нанга Парбат. Револ става втората жена в света, изкачила осемхилядник в най-суровия сезон. За Томек това е седми опит на Нанга Парбат. На слизане обаче състоянието му се влошава. Револ започва да го сваля надолу. После разказва, че Томек не е можел да ходи и да говори, имал e обилно кървене, тежки измръзвания и снежна слепота. Револ го оставя в ледена ниша, подава сигнал до Базовия лагер и продължава да слиза сама. Прекарва една нощ на близо 6700 м височина - без палатка, в ледена цепнатина. Тогава получава халюцинации, които я карат да събуе обувките си и така получава тежки измръзвания. На другия ден продължава да слиза надолу. 

Урубко, Револ и Биелицки
В същото време, на намиращия се недалеч връх К2 полска експедиция се опитва да осъществи първото в историята зимно изкачване на този осемхилядник. След като получават сигнала от Базовия лагер на Нанга Парбат, четирима поляци се насочват в помощ на Револ. На 27 януари те са спуснати с пакистански хеликоптер на 4900 м, тъй като атмосферните условия не позволяват да бъде достигната по-голяма височина. За една нощ двама от поляците - Денис Урубко и Адам Биелицки, изминават денивелция от 1100 м, при температури от минус 40 градуса и силни ветрове. Намират Револ на 6000 м. Разразилата се снежна буря обаче не позволява на спасителите да достигнат Томек, за когото се предполага, че е на около 7300 м височина, и той остава завинаги в планината. Револ е откарана в болница с тежки измръзвания на ръцете и на единия крак. 

След Нанга Парбат
Година след трагедията, едва избегнала ампутации на пръсти, Револ се отправя отново на експедиция. През май 2019 г. изкачва Еверест, а на следващия ден - и съседния Лхотце

Миналата есен Елизабет Револ беше гост на Банско филм фест
В интервю за БНР тя казва, че основният въпрос за нея е "какво означава животът и какво искаш да правиш с него. След като си отговориш на този въпрос, можеш да направиш всичко, което поискаш".

"Когато загубиш някого...,  това е драма, която идва да промени нещо в живота ти. След това ти си съвършено нов човек, няма как да се върнеш в миналото и да продължиш, както преди" - казва Револ, която губи двама партньори по време на експедиции.

За нея най-ценният урок е търпението.

"Аз не обичам да бъда сред много хора, предпочитам да съм сама, в планината - там е моят истински живот. Но мисля, че трябва да разказвам на хората какво се е случило, за да знаят, че това е възможно да бъде постигнато, да помагам на хората. Искам те да разберат, че - да, всички имаме проблеми - но животът продължава. Може да ти е много трудно, може да се получава много бавно, но ти можеш да намериш ключа в себе си, защото ти си всичко".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
---
Новините следете в рубриката на БНР "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04

15.12.24 - Законите на Мърфи

Рубриката от 15.12.24 година.

публикувано на 15.12.24 в 08:20
nadezhda_zaharieva

Надежда Захариева е надежда за много хора

Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..

публикувано на 15.12.24 в 05:19
Урубко (вляво), Револ и Биелицки

Адам Биелицки: По-интересно е да достигнеш неизкачван връх, отколкото да си 2568-ият на някой осемхлядник

Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест.  Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..

публикувано на 14.12.24 в 16:20
Наградите

Екстремните спортове 8 - 14 декември 2024

Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..

публикувано на 14.12.24 в 13:54