Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Под повърхността на конфликта Русия - НАТО

Илюстрация: Алами/Ройтерс

Избистря ли се позицията на България по конфликта между НАТО и Русия заради Украйна? След Съвета по сигурността при премиера и преди извънредното заседание в Народното събрание предаването „Преди всички“ събра няколко гледни точки. 

Не можем да приемем преразглеждане на системата на европейската сигурност, както иска Русия, казва Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност, дългогодишен служител на Министерството на отбраната и бивш началник на политическия кабинет на министъра на отбраната (2010-2013 г.)

Решението на Министерския съвет е много закъсняло, отбелязва Божилов.

„Вече имаме почти 1 месец напрежение на нашите граници.“

Експертът апелира „много бързо да се създаде ситуационен център“, който да следи всички аспекти на конфликта. 

Появи се разнобой в самото правителство - в такава ситуация някои изявления и изказвания са насочени към българската публика, но отекват и навън, коментира Йордан Божилов.

2014 година след анексирането на Крим се създадоха на практика условия за гражданска война, която се разрази, припомня Божилов. Според него към днешна дата ситуацията е коренно различна.

Украйна е много по-подготвена да се защити сама.“

Генералният сектерат на НАТО Йенс Столтенберг  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Една от целите на Русия е да разедини НАТО и ЕС, за да не могат да вземат решения, подчертава Йордан Божилов.

Според него решение на МС ще даде мандат на нашите представители в органите на НАТО.

Ако нямат мандат, ще седят и ще гледат и ще слушат. Ако имат мандат, могат да защитят интереса на България там.“

Разногласията у нас за конфликта Русия – НАТО са видими в Брюксел, коментира пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк. Премиер и министър не могат да изразяват лични позиции, а само държавнически, твърди той.

Според Кючюк стратегическият ни избор е „ясен и обоснован“.

Нашият път е ясен – той е с НАТО и ЕС, без да отрича добрите отношения с Руската федерация.“

Британското посолство в Киев, 24 януари 2022 г. Лондон обяви, че изтегля свои дипломатически представители от украинската столица, заради опасения от ескалация на конфликта.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

НАТО трябва да търси защитни механизми, без това да означава непременно война, казва Илхан Кючюк.

Дипломацията никога няма точка, винаги има запетая.“

Разговорът с Русия никога не е бил лесен, изтъква Кючюк.

„Определено не е възможно да се върнем към 1997 г. Европа е различна“, смята евродепутатът и допълва:

„Никой не иска война. Всеки иска спокойствие, особено в сложен район като нашия – Черноморието.“

Държавите в ЕС имат различна чувствителност спрямо Русия, допълва Илхан Кючюк.

„България е много зависима енергийно от Русия и това се знае от много време. Ако има реален конфликт, той ще има такова отношение към България специално. Цяла Европа всъщност е зависима от Русия“, напомня проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС и ръководител на Катедра “Национална и регионална сигурност”, член на мрежата от експерти на Стокхолмския институт за изследване на проблемите на мира. 

Сега говорим за хибридна война. Война през януари на нашия континент никога не започва, отбелязва Димитров.

Руският президент Владимир Путин  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Имаме класическа хибридна война. Малко трябва да бъдем по-спокойни.“

Във връзка с евентуалните икономически санкции спрямо Москва проф. Димитров изтъква, че те невинаги са най-ефективният инструмент върху политиката на дадена държава.

Снимка: архив

„Русия след 2014 г. е в режим на санкции в много отношения. Те въведоха контрасанкции. Този момент със санкциите трябва да бъде сериозно преосмислен.“

Трябва да се намери политическо решение, което да удовлетвори интересите на двете страни в областта на сигурността, обобщава Димитър Димитров.

Трите гледни точки чуйте в звуковите файлове. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18