Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Председателят на парламентарната комисия по земеделие

Пламен Абровски: Вече ще трябва да кажем – изразходихме тези пари и постигнахме това

Не може да оставим да изчезнат малките производители - те са гръбнакът на селските райони

Пламен Абровски
Снимка: БГНЕС

Всички искат закон за браншовите организации, но когато се стигне дотам да казваме кой кой е, вече никой не го иска. Това заяви пред БНР председателят на комисията по земеделие в парламента Пламен Абровски, който увери, че ще се опитат да положат основите на този процес.

„За да се случи този закон, той трябва да тръгне от долу нагоре, а не от горе надолу. От горе надолу означава държавата да им спусне едни правила, а те са доста чувствителни. От долу нагоре означава самите те да го направят.“

Според Абровски Европейската комисия също си задава въпроса къде са отишли милиардите от субсидии досега, след като ядем предимно вносни плодове, зеленчуци и месо и произвеждаме предимно зърно.

„Това е нещо, за което много рядко чувам да се говори. Този въпрос си го задава също ЕК. И точно поради тази причина, когато представиха реформата през 2018 г. на новата обща селскостопанска политика, едно от изключително важните неща бяха индикаторите. Вече ние ще трябва да кажем – изразходихме тези пари и постигнахме това. До този момент никой не е изисквал от държавите членки да го правят.“

Одитите, които ЕК ще прави на държавите членки, вече ще бъдат коренно различни, защото вече няма универсални правила и всяка държава ще залага мерки според своите специфики, поясни Пламен Абровски.

Таванът от 100 хиляди евро е записан в коалиционното споразумение, припомни Абровски. По време на служебното правителство са били изработени девет варианта, сега се предлага и десети, уточни той.

„Ангажимент на държавата членка е да създаде съответните правила, че няма да се заобикаля таванът. Ако ние създадем правила, които показват, че аз съм разделил своето стопанство само и единствено, за да заобиколя тавана, това не би трябвало да се позволява“, коментира Пламен Абровски.

Тези правила ги е имало и досега, и в момента би трябвало да ги има, допълни той, като уточни, че има санкционирани стопанства.

Трябва да постигнем баланс – максимално да подпомогнем малките и средните земеделски производители, подчерта Абровски. Това по думите му не бива да става за сметка на изсветлените заплати в сектора.

„И второто – трябва да видим (аз до момента не съм видял анализ) как ще се отрази на рентните плащания в България. Цената на рентата никой не я коментира, но това е много сериозно перо, което влиза в стокооборота, икономическия, на държавата.“

„Трябва да постигнем баланс. Не казвам, че трябва да помагаме на големите, но не трябва и да разрушаваме нещо, което в момента е направено. Ако вие имате бизнес, който сте градили с години, да дойде някой и да ви каже – прекалено много бизнес имате, това не е редно. Но в същото време не можем да оставим да изчезнат малките производители, защото те са гръбнакът на селските райони. Без тях ние нямаме селски райони.“

Чуйте цялото интервю с Пламен Абровски в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52