Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напрежението между Запада и Русия и други теми от седмицата

Учения в Западна Украйна, 28 януари 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В началото на седмицата новите правителства на България и Република Северна Македония проведоха съвместно заседание в София. Северомакедонският премиер Димитър Ковачевски заяви, че подкрепя промени в конституцията, с които българите да бъдат записани наред с другите народи в страната. Подписани бяха меморандуми за разбирателство, включително за бъдещата жп линия София - Скопие. 

Във Великобритания премиерът Борис Джонсън все още чака присъдата на Сю Грей - държавната служителка, натоварена да докладва за партитата, организирани на Даунинг стрийт 10 насред локдауна в страната.

В Италия шест опита на депутатите да изберат президент на мястото на Серджо Матарела се провалиха - криза, която според наблюдателите заплашва с разкол коалиционното правителство на Марио Драги.

В Европа е „правдоподобно“ да се предполага, че пандемията върви към своя край след като преболедувалите Омикрон добият имунитет, заяви регионалният директор на СЗО Ханс Клуге, докато десетки хиляди протестираха в Брюксел срещу Covid паспорта.

Но водещата международна криза тази седмица бе кризата, която, по думите на американския президент, заплашва целия свят:

„Ще има огромни последици, ако Путин нахлуе в цяла Украйна или дори в малка част от страната. Не само икономически и политически последици за Русия, а огромни последици по целия свят. Това може да се окаже най-голямото нашествие от Втората световна война досега. То ще промени света,“ заяви в сряда президентът Джо Байдън.

КОНСПИРАТИВНИ ТЕОРИИ

Точно преди седмица Великобритания обвини Русия в заговор за поставяне на проруско правителство в Киев. Доказателства не бяха представени, но вицепремиерът Доминик Рааб предупреди:

„Ще има много сериозни последици, ако Русия предприеме тази стъпка и не само нападне Украйна, но и се опита да наложи режим на свои марионетки.“

Москва отхвърли обвинението като „безмислица“ и препоръча на британската външна министърка Лиз Тръс - която наскоро заяви, че в далечното си минало Украйна е преживяла нашествията на монголи и татари - да се съсредоточи в изучаването на монголо-татарското иго.

ПРЕДВОЕННА ОБСТАНОВКА В КИЕВ

В неделя Държавният департамент нареди на семействата на дипломатите си в Киев да напуснат Украйна, поради „продължаващата заплаха“ от руско нападение. И поднови предупреждението си към американските граждани в страната, че нападение е възможно „във всеки момент“. В следващите два дни Великобритания и Канада последваха примера на Съединените щати.

Киев оцени тези решения на част от западните си партньори като „прибързани“. Президентът Зеленски се опита да успокои сънародниците си:

„Посолствата на страните от Европейския съюз и много други страни оставят персонала си у нас. И фактът, че някои държави оттеглят част от дипломатите си не означава непременно, че ескалацията е неминуема. Това е част от тънка дипломатическа игра. Заедно с партньорите си, ние действаме като един отбор. ... Пазете организма си от вируси, мозъка - от лъжи, сърцето си - от паника.“

Снимка: ВВС на Дания

ВЪЗПИРАНЕ

В дните преди да дадат обещаните писмени отговори на руските претенции срещу разширението на НАТО, Съединените щати и европейските им съюзници предприеха поредица от мерки - военни, икономически и дипломатически - за възпиране на предполагаемата руска агресия.

През декември Русия поиска от НАТО да намали военното си присъствие в близост до западните ѝ граници. Развоят на кризата доведе до обратен резултат тази седмица.

В понеделник Алиансът обяви, че изпраща военноморски и военновъздушни сили за укрепване на източния си фланг. Шест американски изтребителя Ф-15 бяха разположени в Естония в сряда. Четири датски Ф-16 се пребазираха в Литва. Москва обвини Запада, че нагнетява напрежението, но сама започна военни учения в Крим, Черно море и Кубан. Пентагонът даде ясен знак, че е готов при необходимост да увеличи американското военно присъствие в Европа:

„Общо взето, броят на войските, които министърът на отбраната постави в повишена готовност, възлиза на около 8500 души“, заяви говорителят Джон Кърби.

„Нямаме намерение да разполагаме американски войски и самолети в Украйна,“ уточни за кой ли път президентът Джо Байдън.

Още по темата - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му, "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата..

публикувано на 20.01.25 в 15:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева,  преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..

публикувано на 20.01.25 в 12:00
Боян Захариев

Проучване сред избирателите: Кои от конкурентите са най-приемливи?

Българското политическо пространство в момента има  4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система . Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч". В много демокрации по света..

публикувано на 20.01.25 в 10:12
Програма

Деца от Велико Търново ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта

Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта , за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите..

публикувано на 19.01.25 в 06:30