Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден без интернет

Снимка: Алами/Ройтерс

Днес отбелязваме Международния ден без интернет. Това се случва за 11-а поредна година по идея на Британския институт за социални изобретения.

В началото, когато интернетът достигаше единствено в домовете ни по телефон, кабел и модем, като че ли това беше по-възможно. Но дали сега е така?

На 7 януари 2001 година представители на британския институт със социални изобретения за първи път прокарват идеята за ден без интернет, като призовават човечеството поне за 24 часа годишно да се посещава на обичайните си занимания - без да използва глобалната мрежа.

Главният секретар и съосновател на интернет общество в България Димитър Ганчев вижда смисъл в този призив.

„Възможно е ако забравите да си платите интернета, ето ви го ден без интернет, иначе доброволно, надали. Добре, че има такава инициатива, за да се сещаме, че принципно е възможно, нищо кой знае колко фатално няма да се случи.“

В момента три милиарда и половина от населението на земята използват интернет.

„В момента сме видели три етапа в развитието на интернет  -  комуникация между отделни субекти, тип едно към много - това е ерата на уебсайтовете, следващият етап, който сме в момента - много към много. Значи всеки публикува информация, всеки черпи информация от другите.“

От водещи по скорост на предаване на данните нашата страна изостава като ни изпреварват почти всички европейски държави.

„Не ни става нито по-слаб интернетът, нито по-лошо покритието, но не се развива. Много бързо върви развитието в Западна Европа. Все още сме лидери тука в региона в средна скорост и в достъпност. Ние бяхме лидери в разпространението на високоскоростния интернет тогава, когато във всеки квартал имаше по 50 малки интернет доставчика. Сега има само три големи, нещата се движат по-кротко.“

Медията е непредвидима, както и рисковете и опасностите в нея. Основната задача пред българското интернет общество остава борбата с фалшивите новини.

„В някакъв момент ще се окаже, че от целия този поток информация общата ни култура и знанието ни за контекста, в който са новините, няма да е достатъчно, за да можем да отличим реалното от фалшивото“, каза Димитър Ганчев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Влязоха в сила новите широкообхватни мита, наложени от Тръмп

Влязоха в сила новите широкообхватни мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп. Голяма част от стоките, внасяни в САЩ от останалата част от света, от тази нощ започнаха да се облагат с допълнително 10-процентно мито, което създава безпрецедентна ситуация в световната търговия. Вносът от ЕС ще бъде обмитяван с нова 20-процентна ставка от..

публикувано на 05.04.25 в 12:55

Стотици благоевградчани на шествие в памет на Сияна

В страната продължават проявите на общественото недоволство от състоянието на пътищата, заради което катастрофи вземат жертви. Протестите идват след инцидента от понеделник, при който при катастрофа на пътя между плевенските Телиш и Радомирци загина 12-годишно момиче. Стотици благоевградчани се включиха в мълчалив протест-шествие в памет на..

публикувано на 05.04.25 в 12:38

Магазинче за гледни точки - на произвола на адреналина и съвестта

Бойко Борисов:   А Дани Митов… трябва да ги омете всичките там. Всички, свързани с този случай с контрабандата. Но го казвам като мое лично мнение. Щото, ако го направи, да не кажете: Борисов му каза  и той го направи! *** Драги слушатели, скъпи съучастници, добре дошли в моето магазинче за гледни точки , то се намира в пощенския..

публикувано на 05.04.25 в 12:35
Ивана Николова

Ивана Николова: Тръмп ни даде добър урок по популизъм и много слаб урок по история

Тръмп ни даде добър урок по популизъм и много слаб урок по история. Това заяви пред БНР Ивана Николова , главен асистент в Историческия факултет на СУ. Тя коментира препратката, която прави Доналд Тръмп към 25-я американски президент Уилям Маккинли и митническата политика от края на 19-ти век. "Уилям Маккинли ни направи богати. Той..

публикувано на 05.04.25 в 12:30

Пролетното почистване в София - с акцент към облагородяването на междублоковите пространства

От днес в София започва кампания за пролетно почистване. Тази година акцентът е върху облагородяването на междублоковите пространства. В районите "Люлин", "Слатина", "Красно село", "Оборище" и "Средец" е създадена организация по почистване на зелените пространства. Кметът на "Люлин" Георги Тодоров е ангажирал близо 80 човека, които да..

публикувано на 05.04.25 в 12:18
Киър Стармър

След налагането на митата: Стармър продължава разговорите със световните лидери

Британският премиер Киър Стармър ще продължи през уикенда интензивните си разговори със световни лидери, след като Доналд Тръмп наложи по-високи мита на почти всички държави по света. Той разговаря в петък с австралийския премиер Антъни Албанезе и премиера на Италия Джорджа Мелони. От "Даунинг стрийт" информираха, че лидерите са били..

публикувано на 05.04.25 в 12:08
проф. Ангел Димитров

Проф. Ангел Димитров за РСМ: Дебългаризация няма как да има, защото има гени на паметта

Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано. Другото трасе е чуждо . Премълчава се същинската му роля, а се поставя акцент върху мнимата му собствена роля. Първоизточници на това трасе са Белград и Москва . Това каза в интервю за БНР проф...

публикувано на 05.04.25 в 12:04