На тази дата през 1945 г. Народният съд осъжда на смърт регенти, депутати, министри, генерали и общественици, а присъдите са изпълнени в същия ден.
Всяка година на знаково за историята ни място се организира поклонение в памет на жертвите на комунизма. На най-големия български остров по течението на Дунав - Персин, се намират останките от концлагера „Белене”, който е бил открит през 1949 година и функционирал до края на 80-те години.
Община Белене има идеен проект за запазване на паметта за събитията в концлагера „Белене“, който е подкрепен от неправителствена организация.
„Основната ни мисия е запазване на паметта за всички страдали и избити невинни българи в концлагера „Белене“, пояснява ръководителят на фондация „Остров Белене“ Михаил Маринов.
„За целта искаме да реализираме проект за мемориално място на остров Персин.“
По време на съществуване на лагера през него са преминали повече от 15 хиляди българи. Над 2 хиляди са пребивавалите в лагера младежи, заклеймени като хулигани.
„Пълнолетни и непълнолетни деца и младежи, които са имали „неблагоразумието“ да се обличат с дънки, да носят дрехи, повлияни от западната мода, както и да слушат различна от общоприетата тогава музика.“
Първите лагеристи пристигат от Богданов дол и спят в землянки, изкопани от самите тях, разказва Маринов.
„За няколко месеца броят на лагеристите се увеличава в пъти и се взема решение за построяването на дървени бараки, които са измазани с кал и покрити с клони, всяка от които е можела да побере около 400 души.“
В лагера лежат офицери от българската армия, дипломати, министри, земеделци, лидери на опозиционни партии, банкери, индустриалци, лекари, свещеници, припомня Михаил Маринов.
„Които са изолирани, унижавани и убивани като политически и идеологически противници на тогавашната тоталитарна власт.“
В историята ни лагерът в Белене остава като най-големият, най-секретният и най-дълго просъществувалият от всички подобни места в комунистическа България. На съседния остров Щурчето е бил открит и женски лагер, където са били настанявани православни и католически монахини, допълва Маринов.
Идеята е да се направи възстановка на цялостната инфраструктура на лагера в Белене.
„Землянките, дървените жилищни бараки, охранителните вишки, карцерните и сервизни помещения.“
Търсят се средства за изграждането на музей и на посетителски център, уточнява кметът Милен Дулев.
„И да бъде съчетано с Природен парк Персина, който е единствен на река Дунав, с крепостта Димум, която е уникална.“
Над 2-3 милиона ще бъде само първоначалната инвестиция, смята кметът, който обръща внимание и върху отдалечеността на мястото, ограничения транспорт и необходимостта от поддържане на пътя. Според него с помощта на европейски средства проектът може да се случи.
„Това ще е единственото подобно запазено място в страната и ще стане част от световната карта от подобни места на памет“, убеден е Михаил Маринов. Той се надява младите хора да знаят историята на страната.
„Да се учат от грешките и никога да не позволяват те да се случват отново.“
„Хората вече са свикнали с демокрацията и реалността в момента. Трудно си представят нещата, които са били преди 50-60-70 години. Ние просто трябва да запомним, за да не се случва“, подчертава Милен Дулев.
Повече чуйте в звуковия файл.
Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..
Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.