„Ситуацията може да се интерпретира по два начина. Едната интерпретация, видяхме в медии, близки до предишните управляващи и се лансира от анализатори, които не харесват сегашното управление: ето, най-после дойде този раздор, за който предупреждавахме от месеци – между президента Румен Радев и Кирил Петков. Аз имам друга интерпретация – добре, че по висшите институции в България не се говори по всички въпроси с един и същ глас, хубаво е, когато се чуват различни мнения и има критика, базирана на факти“, посочи Петър Чолаков в предаването „Преди всички“.
„Петков трябва да бъде доста по-внимателен, защото има младежко дръзновение, включително при посещението в Северна Македония“, смята Чолаков, според когото предупреждението на президента е било добронамерено.
Според него жестът на държавния глава на РСМ Стево Пендаровски чрез срещата му с ОМО „Илинден“, „една много странна организация, която практически може да бъде определена като сепаратистка“, е „меко казано провокация спрямо българските институции“.
Относно реакцията на премиера Кирил Петков след критиките на президента Румен Радев политологът отбеляза:
„Отговорът на Петков показа, че г-н Петков няма да бъде воден за носа, ако някой е смятал това нещо. Че имаме президент, който дирижира или ще дирижира редовното правителство в България. Тази теза отпада.“
Предлаганите от ДПС промени в Конституцията са опит да бъде откраднато знамето на промяната, подчерта Петър Чолаков.
„Това, което от ДПС се опитват да кажат, е – партиите на промяната не са четири, партиите на промяната са поне пет и една от тези партии е ДПС. Защото тези промени, които те предлагат, много от тях, съвпадат с това, което се лансира като идеи и от ПП, и от президента.“
„Това е опит на ДПС да подмени политическата реалност. Нещо, което е много добре познато в психологията – тази техника се нарича „затъмняване“. Българският народ го е казал много точно – правят ни на луди. Аргументът на ДПС е много хитро поставен“, допълни Чолаков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...