На 27 януари Софийската филхармония отпразнува 266 години от рождението на един от гениите на Човечеството – Волфганг Амадеус Моцарт. Направи го с изцяло моцартова програма, която включи увертюрата към операта „Отвличане от Сарая“, прелестния 21-ви клавирен концерт със солист Георги Черкин и Симфония №35 „Хафнер“.
На пулта трябваше да застане именитият румънски маестро Кристиян Мандял, ученик на Херберт фон Караян и Серджу Челебидаке, но три дни преди началото на репетициите стана ясно, че той няма да може да пристигне за концерта. Така публиката на Филхармонията имаше удоволствието и шанса да се запознае с младата и очарователна диригентка Вилиана Вълчева, поела риска да подготви програмата за часове.
Вилиана Вълчева е сред оперно-симфоничните диригентки, които имат солидно образование и опит зад гърба си. Тя е възпитаничка на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ в родния си град Варна, което завършва със специалност пиано.
Продължава обучението си в Швейцария - във Висшето училище по изкуствата в Берн и Музикалната консерватория в Нюшател. После завършва Университета за музика в Люцерн, където учи дирижиране в класа на проф. Ралф Вайкерт - дългогодишен главен диригент на Цюрихската опера. Усъвършенства се в майсторските класове на Бернард Хайтинк, Дейвид Зинман, Зубин Мета, Пиер Булез. Пак в Швейцария завършва и музикознание.
Работила е със Симфоничния оркестър на Люцерн, с Бранденбургския симфоничен оркестър, Хайдн симфониета – Виена, Филхармоничния оркестър на Йоханесбург и редица други състави и оперни театри, сред които и Цюрихската опера. От 2014 г. в продължение на няколко сезона Вилиана е щатен диригент във Варненската опера, където поставя серия заглавия, а от миналата година заема аналогичната позиция в Русенската опера.
Въпреки краткото време за реакция и подготовка за концерта със Софийската филхармония, диригентката показа стил във всяко отношение – от красивата й визия и елегантност, до пределно ясния категоричен жест и умелото и убедително водене на оркестъра. По всичко личеше, че сътрудничеството между нея и състава е много успешно. Софийската филхармония беше намерила типичния моцартов звук – мек, окръглен, но същевременно ярък, бляскав и носещ усещането за лекота, веселие и оптимизъм.
Минути след аплаузите Вилиана Вълчева сподели за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" как се е почувствала преди и по време на първия си концерт с Националния ни филхармоничен оркестър. Чуйте интервюто и документален запис от събитието в звуковия файл.
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..