Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лагард, ЕЦБ: Инфлацията вероятно ще остане висока в краткосрочен план

Кристин Лагард, управител на ЕЦБ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви на пресконференция след края на днешното редовно заседание на ЕЦБ, инфлацията в еврозоната вероятно ще остане висока в краткосрочен план, тъй като нарастващите енергийни разходи продължават "да вдигат" цените в различните сектори.

Лагард отбеляза, че инфлацията в еврозоната, която достигна 5,1% през януари, вероятно ще остане повишена "по-дълго от очакваното", но в крайна сметка ще спадне през 2022 г.

Според нея всички членове на Управителния съвет са загрижени за инфлационните числа, които бяха "на много изненадващи нива" през януари, и че ще има "повече сигурност" относно средносрочните прогнози за инфлацията на срещата през март.

Тя подчерта, че ЕЦБ ще предприеме всички необходими мерки, за да помогне на инфлацията да спадне тази цифра да падне към и под 2% и да остане там 'трайно".

Говорейки за по-високи цени на енергията, Лагард призна, че в момента те "намаляват покупателната способност на домакинствата", но също така добави, че има индикации за "умереност" на тези разходи през 2022 година.

"Нуждаем се повече от всякога паричната политика да остане гъвкава, за да може ЕЦБ да отговори на продължаващата възходяща тенденция на инфлацията", посочи тя.

Кристин Лагард също така отбеляза, че растежът на икономиката на еврозоната е останал "потиснат" през първото тримесечие на годината, но прогнозира, че той ще се ускори "силно" по-късно през 2022 г.

Тя подчерта, че икономическата продукция е "все по-малко засегната от всяка следва вълна на Covid пандемията въпреки рестриктивните противепидемични мерки, засягащи най-вече потребителските услуги".

Лагард насърчи домакинствата да подпомогнат възстановяването, като станат "по-уверени" и спестяват по-малко, тъй като връщането на икономиката до нейното ниво отпреди пандемията трябва да доведе до ръст на заплатите.

Рисковете за икономическите перспективи са като цяло балансирани в средносрочен план, посочи Лагард и добави, че има рискове във възходяща посока относно разходите на домакинствата.

Според нея неблагоприятните рискове за перспективите пред еврозоната включват геополитическо напрежение и постоянно висока цена на енергията.

В същото време инфлационните рискове се намират във възходяща посока, особено в краткосрочен план, отбеляза шефът на ЕЦБ.

Председателят на ЕЦБ заяви, че "не може да предреши" вероятността банката да повиши лихвените проценти през 2022 г. Тя обаче настоя за важността на допълнителните данни, които ще бъдат взети предвид в прогнозите на ЕЦБ на следващото заседание през март.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06