Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Борисов обвини правителството в корупционна схема

| обновено на 05.02.22 в 14:07
Бойко Борисов в Кирково
Снимка: ФБ на Бойко Борисов

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвини правителството в участие в корупционна схема.

На среща със симпатизанти в Кирково той се позова на изявление на Румен Овчаров, че вчера новото ръководство на „Булгаргаз“ е продало 60 хил. мегаватчаса природен газ на определени фирми, след като предишният борд е бил сменен заради обвинение за извършване на подобни сделки.

Според Борисов това е част от борбата на „групировките“ на Румен Радев и на Кирил Петков.

„Тези две групировки какво правят снощи. Снощи в късна доба си подреждат да направят търг – 60 хиляди мегаватчаса природен газ, като времето между предлагането и реализацията на сделката е по-малко от 3 секунди. Това е подготвена продажба за определени фирми, това е количество равно на половината за деня консумация на цяла България.“

Борисов беше придружаван от Николай Нанков и Делян Добрев, които посочиха, че в понеделник ще поискат свикване на извънредна комисия в парламента по темата.

Според лидера на ГЕРБ предложеният от кабинета бюджет крие риск за държавата.

„Те са толкова брутални в краденето в момента, че не се спират пред нищо. Ще откраднат, ще съсипят, ще пускат така прах в очите за социални уж помощи. И когато ударим чертата, дефицитите са огромни. И неслучайно всички финансисти, всички, казват, че рискът е огромен“.

Въпреки че преди дни ГЕРБ отказа да участва във временната комисия, която да разглежда промени в Конституцията, Борисов заяви днес, че ГЕРБ има желание да участва в разговори за съдебна реформа и за създаване на възможности за разследване на главния прокурор. Той обаче не вижда желание от управляващите да потърсят подкрепа за постигане на конституционно мнозинство в парламента.

„Ако искаш, за да се промени конституцията, ще ти трябват две трети. Четирите партии в парламента нямат мнозинство да променят конституцията. Или ние, или ДПС, или „Възраждане“ трябва да участва. Те нямат разговор, че някоя от тези партии ще ги подкрепи. За какво им е комисия в парламента, само за да се нарече Христо Иванов председател“

Лидерът на ГЕРЛ се оплака, че репресията срещу членове и поддръжници на партията продължава.

„Моят дядо 44-та година по същия начин, партията на Рашков и сега припозната от Кирил Петков, защото от няколко дни реториката му е същата – арести, арести, докато те крадат. И то са крали с милиони. Те да ходят в Брюксел да говорят за корупция, за реформа в съдебна система, тези точно, тези негодници. Аз съм длъжен с тази партия да изляза срещу вас.“

Той обвини управляващите, че са лъгали за кражби и нередности при изграждане на автомагистрала „Хемус” чрез инхаус процедурите, докато по думите му „сега техните министри работят и разплащат по абсолютно същия начин“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф

САЩ прекратиха преговорите за Газа в Доха и изтеглиха екипа си

Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..

публикувано на 25.07.25 в 02:22

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00